Užjaučiame Prezidentą Valdą Adamkų dėl netekties

838

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) bendruomenė nuoširdžiai užjaučia VDU Atkūrimo tarybos garbės narį, VDU garbės daktarą, Valdą Adamkų, dėl žmonos, buvusios Lietuvos pirmosios ponios Almos Adamkienės netekties.

Pagerbdami ponios Almos Adamkienės atminimą Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus kviečia kauniečius ir miesto svečius pasidalinti savo atsiminimais ir mintimis p. Almai Adamkienei skirtoje užuojautų knygoje ir dar kartą prisiminti ponią Almą apžiūrint jai ir Prezidentui Adamkui skirtas ekspozicijas.   

Užuojautų knygoje galima pasirašyti gegužės 22 d., pirmadienį, nuo 13 iki 21 val. Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje (S. Daukanto g. 25, Kaunas).

Atsisveikinimas su velione p. Alma Adamkiene vyks Prezidento rūmų Kolonų salėje pirmadienį, gegužės 22 d. 18:00 – 21:00 val. ir antradienį, gegužės 23 d. 9:00 – 11:30 val. Karsto išnešimas planuojamas antradienį 12:10 val. 12:30 val. Vilniaus Arkikatedroje bazilikoje už velionę bus aukojamos šv. Mišios. Laidotuvės – antradienį 16:00 val. Kaune, Petrašiūnų kapinėse.

***

Daugiau nei šešis dešimtmečius santuokoje nugyvenę V. Adamkus ir A. Adamkienė susipažino Eichštato lietuvių gimnazijoje. Jų meilė ir bendrystė tęsėsi dešimtmečius.

„Žvelgiu į savo gyvenimo kelią, kurį nuėjau iki šios dienos, ir manau, kad kiekvienam iš mūsų skirtas savas likimas ir savas metų skaičius. Tai nuo mūsų nepriklauso. Bet nuo mūsų priklauso, kaip nugyvensime tuos metus, kaip ir kam leidžiame savo laiką, emocijas, asmenines ir profesines galias. Tai yra mūsų pasirinkimas. Kartais jis reikalauja skausmingų aukų, kartais reikia apsispręsti, mobilizuoti savo žmogiškumą ir moralę. Ypač – sudėtingų istorinių įvykių akivaizdoje. Man pasisekė: nebuvo sunku suvokti, ką noriu veikti, kokių vertybių laikytis ir už ką kovoti“, – patirtimi ir mintimis dalijosi V. Adamkus. Prezidentas pridūrė, kad gyvenime jam niekada nekilo abejonių, ar pasirinko teisingą kelią, tačiau jame išlikti padėjo pirmiausia žmonės, esantys šalia. Ypač – žmona Alma.

„Mano gyvenimas būtų kitoks, jei ne žmogus, kuris manimi tikėjo ir tiki visose gyvenimo situacijose, kuris esant reikalui pirmasis išsako man kritikos žodžius ir jau 65-erius metus yra mano atrama, mano stiprybė ir mano meilė. Alma, ačiū“, – V. Adamkus jaudindamasis dėkojo savo gyvenimo bendražygei per savo devyniasdešimtmetį, kurį 2016 m. šventė Vytauto Didžiojo universitete.

***

Alma (Nutautaitė) Adamkienė gimė 1927 metų vasario 10 dieną Šiauliuose, augo Lietuvos kariuomenės kūrėjo-savanorio Stasio Nutauto ir Onos Soblytės-Nutautienės šeimoje. A. Adamkienės tėvas Stasys Nutautas, savanoriu įstojęs į besikuriančią Lietuvos kariuomenę, dalyvavęs kovose su bolševikais, buvęs sužeistas, už parodytą narsą gavęs viršilos laipsnį, vėliau vadovavo Vakarų Lietuvoje veikusiems prekybos namams.

1944 metais, artinantis antrajai sovietų okupacijai, Alma Nutautaitė su tėvais ir seserimi Danute traukėsi į Švediją, tačiau nacių okupantų visa šeima buvo sulaikyta, motina su dukterimis pateko į Rygos kalėjimą, vėliau – į darbo stovyklą Vokietijoje.

Pasibaigus karui Alma Nutautaitė įstojo į Vokietijoje, Eichštete įsteigtą lietuvišką gimnaziją, kur susipažino su savo būsimu vyru Valdu Adamkumi. Alma ir Valdas Adamkai susituokė 1951 metais JAV, Čikagoje.

Nuo 1962 metų Alma Adamkienė net 25 metus vadovavo Tabor Farmos vasarvietei, kuri tapo svarbiu lietuvybės centru JAV. Čia daug metų vyko lietuvių išeivių organizacijos „Santara-Šviesa“.

Ir 1997 metais, ir 2004 metais, vyrui apsisprendus kandidatuoti prezidento rinkimuose, Alma Adamkienė aktyviai jungėsi į jo komandą, o po pergalės rinkimuose ištikimai padėjo jam eiti valstybės vadovo pareigas.

15 metų pirmoji Lietuvos ponia Alma Adamkienė vadovavo Almos Adamkienės labdaros ir paramos fondui, suteikusiam milijoninės vertės paramos daugybei Lietuvos kaimo mokyklų, vaikų ligoninėms ir vaikų globos namams.

VDU Botanikos sode žydi 2015 m. J. E. prezidento Valdo Adamkaus ir ponios Almos bei J. E. Nyderlandų Karalystės ambasadoriaus Lietuvoje Gijsbert Hendrik Christiaan van der Lingen dovanotos tulpės „Alma Adamkiene“. Kiekvieną pavasarį jomis gali grožėtis tiek sodo lankytojai, tiek profesionalūs gėlininkai. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus