Universitete – paroda, skirta rusų nelaisvėje laikomiems Ukrainos vaikams

70

VDU centriniuose rūmuose (S. Daukanto g. 28), prie Mariupolio valstybinio universiteto centro, veikia paroda „Madonos ikonos ant šovinių dėžių“, skirta rusų nelaisvėje laikomiems ukrainiečių vaikams. Parodos autoriai – tapytoja, knygų iliustruotoja Sonia Atlantova ir dailininkas, rašytojas Oleksandras Klimenka.

„Motinos ir vaiko atvaizdas tobulai įkūnija simbolinę kovą tarp gėrio ir blogio, meilės ir neapykantos, gyvenimo ir mirties. Madonos ikona yra suvokiama ne tik kaip šventas atvaizdas, bet ir kaip archetipas. Motinystė tampa protesto prieš karą forma, smurto priešprieša, vilties simboliu. Ant šovinių dėžių nutapytas motinos ir jos vaiko atvaizdas sukuria šią viltį, paverčia ją matoma per kūrybinį veiksmą. Tai, kas anksčiau nešė mirtį, dabar tampa gyvybės įsikūnijimu“, – sako parodos rengėjai, paaiškindami, kad Madonos ikonos simbolizuoja ir viltį, kad nekaltieji bus išlaisvinti – tarp jų ir ukrainiečių vaikai.

Paroda pirmiausia yra skirta Ukrainos vaikams, laikomiems Rusijos nelaisvėje, atkreipiant dėmesį į valstybės finansuojamą vaikų grobimą ir būtinybę kuo greičiau šiuos vaikus sugrąžinti namo. Šiuo metu nelaisvėje vis dar yra dešimtys tūkstančių ukrainiečių vaikų.

„Svarbu juos ne tik sugrąžinti, bet ir užtikrinti reabilitaciją ir prieigą prie aukštos kokybės, europietiškų standartų išsilavinimo. Ukrainoje Mariupolio valstybinis universitetas yra neginčijamas šios srities lyderis, nuosekliai vykdantis šios vizijos įgyvendinimą. Atsidavusio ir kruopštaus universiteto komandos darbo dėka, šimtai jaunų ukrainiečių iš okupuotų teritorijų jau gavo ir toliau gauna švietimą“, – pažymi parodos organizatoriai.

Mariupolio valstybinis universitetas kartu su „Herojų vaikų“ labdaros fondu kviečia aukoti lėšas edukacinei stovyklai, skirtai karo našlaičiais paverstiems vaikams.

S. Atlantovos ir O. Klimenkos projektas „Ikonos ant šovinių dėžių“ yra skirtas meninėms refleksijoms apie Ukrainos ir Rusijos karą. Projekto metu mirtis – kurią simbolizuoja šovinių dėžė – transformuojama į gyvenimą, kurį reprezentuoja ukrainiečių kultūros ikonos. Projekto paroda eksponuota Europos Parlamente, Ukrainos Aukščiausioje Radoje, Lietuvos Seime, ES atstovybėje Ukrainoje ir įvairiose kitose erdvėse visame pasaulyje – JAV, D. Britanijoje, Italijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje ir kitose šalyse.