Modernioji politikos sociologija

  • Dalyko kodas: SOC 5008
  • Apimtis ECTS kreditais: 6
  • Pavadinimas anglų kalba: Modern Political Sociology
  • Dalyko aprašo rengėjas(-ai):

    Doc.dr. Jūratė Imbrasaitė, Sociologijos katedra

Dalyko anotacija lietuvių kalba

Kurso tikslas yra pristatyti modernias ir postmodernias politikos sociologijos teorijas. Baigę kursą studentai sugebės suprasti politikos sociologijos teorijų raidą, žinoti politikos sociologijos vystymosi ypatumus, kitimo dėsningumus bei kompleksiškumą ir šioje srityje atliktų tyrimų įvairovę, žinoti modernias ir postmodernias politikos sociologijos teorines perspektyvas bei mokėti jas taikyti praktikoje, analizuoti socialinius procesus remiantis šiame kurse išdėstytomis teorijomis, idėjomis ir sąvokomis, įvertinti šiandieninių politikos procesų tendencijas bei ateities perspektyvas.

Dalyko anotacija užsienio kalba

The goal of this course is to introduce students to the major problems and trends of contemporary political sociology; to familiarize them with the most prominent modern and postmodern thinkers; and to demonstrate the influence of social changes on political theory. It is anticipated that, after taking this course, students should be able to: a) describe the main contemporary political sociology theories; b) to think critically about social and political developments; and c) to use social theory to examine political processes.

Būtinas pasirengimas dalyko studijoms

Studentai turėtų būti išklausę sociologijos, socialinės teorijos, klasikinių sociologijos teorijų ir socialinių tyrimų metodų dalykus.

Dalyko studijų rezultatai

1. Analizuoti istorinę ir teorinę politikos sociologijos raidą.
2. Pritaikyti pagrindines modernios politikos sociologijos sąvokas ir teorines perspektyvas politikos procesams analizuoti.
3. Apibūdinti politinių procesų ypatumus, jų kitimo dėsningumus bei kompleksiškumą ir šioje srityje atliktų tyrimų įvairovę
4. Analizuoti ryšius tarp socialinio konteksto ir politinės elgsenos vietiniame ir globaliame lygmenyje.
5. Analizuoti politinius procesus globaliu ir vietiniu lygmeniu, argumentuotai ieškoti ir pagrįsti iškilusių problemų sprendimo būdus.
6. Parengti socialinį projektą iš modernios politikos sociologijos srities.

Dalyko turinys

Marksistinė, Vėberio ir Durkheimo tradicijos politikos sociologijoje. Diskurso teorija, galia ir politika. Politikos ir galios definicijų kaita politinėje sociologijoje.
Naujasis institucionalizmas: teorija ir praktika. Nacionalinės ir ES institucijos. Globalizacija ir suverenios nacionalinės valstybės kaita. Valstybės transformacija ir imperializmas. Naujieji socialiniai judėjimai. Pilietybė, socialinė klasė ir nacionalinė valstybė. Pilietybė, lytis, rasė ir etniškumas. Post-nacionalinė pilietybė. Europos pilietybė. Post-modernumas ir radikali demokratija. Kosmopolitinis demokratinis valdymas. Globali pilietinė visuomenė.
Globalizacija ir suverenios nacionalinės valstybės kaita. Valstybės transformacija ir imperializmas. Kultūrinė politika ir globalios konfigūracijos. Kompleksiškumas ir demokratija. Postmodernybė ir radikali demokratija. Kosmopolitinis demokratinis valdymas. Išsivadavimo sąjūdžiai. Post-nacionalinė pilietybė. Post-modernumas ir radikali demokratija. Globali pilietinė visuomenė.
Marksistinė, Vėberio ir Durkheimo tradicijos politikos sociologijoje. Diskurso teorija, galia ir politika. Globalizacija ir suverenios nacionalinės valstybės kaita. Valstybės transformacija ir imperializmas. Kompleksiškumas ir demokratija. Postmodernumas ir radikali demokratija. Kosmopolitinis demokratinis valdymas. Išsivadavimo sąjūdžiai. Post-nacionalinė pilietybė. Globali pilietinė visuomenė.
Diskurso teorija, galia ir politika. Globalizacija ir suverenios nacionalinės valstybės kaita. Globalizacija ir suverenios nacionalinės valstybės kaita. Naujieji socialiniai judėjimai. Pilietybė, socialinė klasė ir nacionalinė valstybė. Pilietybė, lytis, rasė ir etniškumas. Post-nacionalinė pilietybė. Europos pilietybė. Globali demokratija ir kultūrinė politika. Globali pilietinė visuomenė.
Tradiciniai ir naujieji socialiniai judėjimai. Pilietybė, socialinė klasė ir nacionalinė valstybė. Pilietybė, lytis, rasė ir etniškumas. Post-nacionalinė pilietybė. Europos pilietybė. Globali pilietinė visuomenė.

Dalyko studijos valandomis

Paskaitos (P) 30 val.
Seminarai (S) 15 val
Darbas grupėse 15 val.
Savarankiškas darbas 100 val.
Iš viso 160 val.

Studijų rezultatų vertinimas

Kolokviumas – 25 %, namų darbas Nr.1 – 15 %, namų darbas Nr.2 – 10 %, egzaminas – 50 %

Literatūra

1. 2006 Appadurai, A. Modernity at Large: Cultural Dimensions of Globalization. Minneapolis [Minn.]: University of Minnesota press.
2. 2000 [1992]. Beck U. Risk Society: Towards a New Modernity. Sage: London.
3. 2007 Calhoun, C. 2007. Nations Matter: Culture, History, and the Cosmopolitan Dream. London; New York: Routledge.
4. 2006 Cini, M.(ed.) European Union Politics. Oxford University Press.
5. 1995 Archibugi, D. & Held, D. (eds.). Cosmopolitan Democracy: an Agenda for a New World Order. Polity Press: Cambridge,
6. 1989 Habermas, J.. The Structural Transformation of the Public Sphere. Polity Press: Cambridge.
7. 1993 Mouffe, C. The Return of the Political. Verso: London.
8. 2018 Nash, K. The Political Sociology of Human Rights Cambridge University Press
Papildoma literatūra
9. 2003 The Handbook of Political Sociology. States, Civil Societies, and Globalization, Edited by: Thomas Janoski, Robert R. Alford, Alexander M. Hicks, Mildred A. Schwartz Nash K. Contemporary Political Sociology. Globalization, Politics and Power. Cambridge University Press Malden, Massachusetts: Blackwell Publishers
10. 2010 Vivien Hart. Distrust and Democracy. Political Distrust in Britain and America. Cambridge University Pres