Agroverslo planavimas ir investicinių projektų vertinimas (ABM)
Dalyko anotacija lietuvių kalba
Siekiama suteikti agroverslo organizacijų ir ūkininkų ūkių veiklos planavimo ir investavimo bei inovatyvių projektų valdymo teorinių žinių ir šiomis žiniomis grįstų gebėjimų priimti ir įgyvendinti verslo vystymo strateginius sprendimus bei konkurencingumą didinančius planus. Pagrindiniai metodai – tradicinės paskaitos ir diskusijos agroverslo vystymo metodologiniais klausimais, klausimų ir atsakymų pateikimas, debatai, o taip pat praktinių atvejų analizė, investavimo tikslingumo vertinimas ir inovatyvių projektų rengimas bei pristatymas. Studentai gebės tobulinti agroverslu užsiimančių įmonių ir ūkių veiklą, panaudojant šiuolaikines verslo planavimo ir investavimo bei projektų valdymo koncepcijas, priemones ir finansavimo instrumentus, tame tarpe ir iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų teikiamą paramą, siekiant verslo konkurencingumo globalizacijos sąlygomis bei įgyvendinant žaliosios ekonomikos darbotvarkę ir siekiant darnaus vystymosi tikslų.
Dalyko anotacija užsienio kalba
The aim is to provide theoretical knowledge of agribusiness organizations and farmers' farm activity planning, investment and innovative project management and the ability to make and implement strategic business development decisions and competitiveness-enhancing plans based on this knowledge. The main methods are traditional lectures and discussions on methodological issues of agribusiness development, presentation of questions and answers, debates, as well as analysis of practical cases, assessment of investment expediency and preparation and presentation of innovative projects. Students will be able to improve agribusiness enterprises and farms using modern business planning, investment and project management concepts, tools and funding instruments, including support from the European Union Structural Funds, in order to achieve business competitiveness in the context of globalization and green economy agenda and sustainable development goals.
Būtinas pasirengimas dalyko studijoms
Vadybos ir ekonomikos pagrindų studijų dalykai.
Dalyko studijų rezultatai
1. Žino žemės ūkio ir maisto verslo organizacijų vystymosi teorijų, modelių ir priemonių poreikį, inovacinių modelių planavimą ir investicijų vertinimą siekiant ilgalaikio strategijų įgyvendinimo ir konkurencingumo stiprinimo globalizacijos ir žaliosios ekonomikos sąlygomis.
2. Žino žemės ūkio ir maisto verslo plėtros aplinkos analizės ir investicijų planavimo metodinius aspektus; geba juos pritaikyti verslo plėtros galimybėms ir poreikiams įvertinti, siekiant konkurencingumo ir verslo tvarumo didėjančio dinamiškumo, netikrumo, globalizacijos ir klimato pokyčių kontekste, suvokdamas inovacijų ir projektų įgyvendinimo vaidmenį jų organizacijoje.
3. Geba atlikti tyrimus ir nustatyti žemės ūkio ir maisto verslo organizacijų konkurencingumo stiprinimo problemas ir investicijų poreikius, taip pat numatyti būtinas naujoves ir rengti jų įgyvendinimo projektus ribotų išteklių ir rizikos veiksnių sąlygomis.
4. Geba suburti žmones ir vadovauti projekto įgyvendinimo komandai, organizuoti ir dalyvauti bendrame sprendimų priėmimo procese bei atstovauti organizacijai verslo derybose dėl projekto įgyvendinimo.
5. Geba kritiškai įvertinti žemės ūkio ir maisto verslo problemas ir ugdyti novatoriškus į projektą orientuoto mąstymo įgūdžius, kūrybiškai numatyti reikalingas investicijas ir įgyvendinti novatoriškus projektus, pagrįstus profesinės kultūros, etinės ir socialinės atsakomybės normomis bei entreprenerišku mąstymu, orientuotu į žaliąją ekonomiką ir Jungtinių Tautų tvaraus vystymosi tikslus bei bet kurios valstybės ilgalaikio vystymosi prioritetus ir skatinimo priemones.
6. Geba savarankiškai ir tarptautinėje komandoje mokytis, prisiimti atsakomybę ir įsipareigoti, kritiškai vertinti ir mąstyti spręsdamas problemines situacijas, taip pat geba priimti novatoriškus žemės ūkio ir maisto produktų verslo plėtros sprendimus, įvertindamas jų etiką ir galimą poveikį ekonomikai, visuomenei ir aplinkai.
Dalyko turinys
1. Žemės ūkio ir maisto produktų subalansuotos gamybos ir vartojimo interesų derinimo bei aplinkų vertinimo ir raidos priežastinių sąsajų nustatymo metodologiniai aspektai ir praktinių inovatyvių sprendinių paieška darnaus vystymosi tikslų ir žaliosios ekonomikos siekimo sąlygomis, užtikrinant verslo konkurencingumą ir investicijų efektyvumą.
2. Agroverslo planavimo, investicijų poreikio vertinimo ir projektinio valdymo teoriniai modeliai ir praktiniai įgyvendinimo instrumentai.
3. Agroverslo plėtrai reikalingų investicijų poreikio ir inovacijų diegimo galimybių įmonėje (ūkyje) vertinimas ir planavimas bei verslo plėtros inovatyvaus investicinio projekto idėjos alternatyvų identifikavimas ir analizė bei sprendimų priėmimas ir loginis pagrindimas sprendžiant identifikuotas problemas.
4. Modeliavimo metodai ir planavimo instrumentai inicijuojant investicinį projektą ir planuojant jo įgyvendinimo eigą bei reikiamus išteklius, atliekant kaštų ir naudos bei rizikos vertinimą, o taip pat projekto įgyvendinimo ir kontrolės organizavimas bei numatomų rezultatų vertinimas ir tęstinumo planavimas.
5. Sprendimų priėmimas ir projektų įgyvendinimui būtinų žmogiškųjų išteklių planavimas bei komandinio darbo organizavimas, atsakomybių valdymas, vidinė ir išorinė komunikacija, gerosios praktikos sklaida, o taip pat viešieji pirkimai ir sutartiniai santykiai su išorinėmis organizacijomis, teigiamų pasekmių ir poveikio siekimas kaimo plėtros bei visuomenės raidos, žaliosios ekonomikos, globalizacijos ir klimato kaitos kontekste.
6. Reikiamų investicijų šaltinių paieška ir paraiškų rengimas inovatyvių projektų finansavimui gauti, bei valstybės ir tarptautinių organizacijų parama investicijų skatinimui ir inovacinės veiklos finansavimui, įgyvendinat žaliosios ekonomikos priemones bei siekiant darnaus vystymosi tikslų globalių pokyčių sąlygomis.
Dalyko studijos valandomis
Paskaitos 45 val.
Pratybos 30 val.
Savarankiškas darbas 125 val.
Iš viso 200 val.
Studijų rezultatų vertinimas
Projektinis darbas ir atvejų analizė – 30 %
Koliokviumas – 15 %
Egzaminas – 55 %
Literatūra
Pagrindinė literatūra
1. 2019 Robert K. Wysocki. Effective Project Management: Traditional, Agile, Extreme, Hybrid (8th Edition). Wiley.
https://www.amazon.com/Effective-Project-Management-Traditional-Extreme/dp/1119562805/ref=dp_ob_title_bk
2. 2017 A Guide to the Project Management Body of Knowledge / Project Management Institute.
http://www.pmi.org/PMBOK-Guide-and-Standards/pmbok-guide.aspx
3. 2016 Michael Hitt, R. Duane Ireland, Robert Hoskisson. Strategic Management: Concepts and Cases: Competitiveness and Globalization. 12th ed.
4. 2013 Beierlein J. G, Schneeberger K. C., Osburn D. D. Principles of Agribusiness Management. ISBN-10: 1478605669.
5. 2011 BFrank J. Fabozzi, Harry M. Markowitz. The Theory and Practice of Investment Management: Asset Allocation, Valuation, Portfolio Construction, and Strategies. 2nd Edition. Wiley.
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/9781118267028.ch1
6. 2008 Alavan, R. Strategy, innovation, and change: challenges for management. – Oxford: Oxford University Press.
https://www.scribd.com/document/278686535/Strategy-Innovation-and-Change-Challenges-for-Management-2008-1-pdf
7. 2006 (2012 metų elektroninė knyga) Rimantas Dapkus. Inovacijų ekonomika / Mokomoji knyga / Kauno technologijos universitetas. Kaunas: Vitae litera.
https://www.ebooks.ktu.lt/einfo/401/inovaciju-ekonomika/
Papildoma literatūra
1. 2007-2019 Project Management Journal / Open Access articles. John Wiley & Sons, 2007-2019 J. & sons.
https://onlinelibrary.wiley.com/journal/19389507?tabActivePane=
2. 2018 Mohamed Salama (2018). Principles of Sustainable Project Management. Goodfellow Publishers, Limited, 2018-10-20 - 256 psl.
https://www.worldcat.org/title/principles-of-sustainable-project-management/oclc/1057682646?referer=di&ht=edition
3. 2017 Harold Kerzner. Project Management: A Systems Approach to Planning, Scheduling, and Controlling. (12th Edition). Wiley.
http://www.mim.ac.mw/books/Kerzner%27s%20Project%20Management%20A%20Systems%20Approach...10thed.pdf
4. 2012 Dr. Joel B. Carboni, William (Bill) Duncan, Monica Gonzalez, Peter S. Milsom, & Michael Young. Sustainable Project Management: The GPM Reference Amazon-HD-Best-Seller.pngGuide.
https://www.greenprojectmanagement.org/the-gpm-reference-guide-to-sustainability-in-project-management#table-of-contents
5. 2011 John N. Morfaw (2011). Project Sustainability: A Comprehensive Guide to Sustaining Projects, Systems and Organizations in a Competitive Marketplace. iUniverse, 2011-08-12 - 224 psl.