Lietuvos šiuolaikinė dailė

  • Dalyko kodas: MEI 5011
  • Apimtis ECTS kreditais: 6
  • Pavadinimas anglų kalba: LITHUANIAN CONTEMPORARY ART
  • Dalykas atestuotas: 2020-10-07
  • Atestacija galioja iki: 2023-10-07
  • Dalyko aprašo rengėjas(-ai):

    Prof. dr. Rasa Žukienė

Dalyko anotacija lietuvių kalba

Dalykas yra skirtas žinių apie šiuolaikinę dailę Lietuvoje gilinimui, meno kuratoriaus ir dailės analitiko veiklos specifikos pažinimui. Su reikšmingiausiais Lietuvos šiuolaikinės dailės artefaktais, svarbiausiais autoriais, institucijomis ir įvykiais susipažįstama šiuolaikinės dailėtyros teorinių prieigų ir įvykusių svarbių projektų kontekste. Dalykas susideda iš dviejų artimai susijusių segmentų – šiuolaikinės dailės procesų ir artefaktų pažinimo ir meno projektų analizės. Atliekant praktines užduotis, formuojami praktiniai meno kuratoriaus veiklos įgūdžiai. Dalyką sudaro paskaitos, seminarai, audiovizualinės medžiagos pristatymas ir komentavimas, diskusijos.

Dalyko anotacija užsienio kalba

The focus of the courses is to deepen student‘s knowledge of modern and contemporary Lithuanian art, to introduce students to the practice of an art curator and art critic and to form practical skills (speaking and writing) required by the profession. Lithuanian art movements, important artists and their works, institutions and projects are introduced through theoretical approaches to modern art history. The subject consists of two closely related parts – theoretical and historical knowledge of art and the formation of practical skills. Classes will combine lectures, seminars, discussions and audiovisual presentations.

Būtinas pasirengimas dalyko studijoms

Estetika ir meno filosofija; Šiuolaikinis menas.

Dalyko studijų rezultatai

1.Paaiškinti meno kūrinio idėjas ir to paties laikotarpio dailės kritikos teiginius, susieti juos su dailės kūrimo ir jos funkcionavimo visuomenėje sąlygomis.
2. Analizuoti šiuolaikinio meno projektus (ekspozicijas) ir jų reikšmę šalies/regiono meno laukui.
3. Analizuoti kūrinius parodos koncepcijos kontekste.
4. Atpažinti meno kūrinius ir paaiškinti kūrinių idėjas, formas, technologijas, remiantis šiuolaikinės meno teorijos žiniomis.
4. Analizuoti ir interpretuoti (raštu ir žodžiu) skirtingas dailės kūrinių grupes (muziejų rinkinius, temines ir siužeto grupes, grupes pagal laikotarpius), remiantis skirtingomis metodologinėmis prieigomis.
6. Įvertinus kokį nors institucijos realizuotą projektą, sukurti parodos koncepciją, remiantis pasirinktu artefaktų rinkiniu (muziejaus arba privatus rinkinys, menininko palikimas, jauno menininko projekto rezultatai ir pan.) ir jį pristatyti virtualiai.

Dalyko turinys

1.Įvadas. Lietuvos dailės raida XX a. pabaigoje ir XXI a. Pagrindiniai kultūros raidos etapai, menininkai, kritikai, kuratoriai.
2.Lietuvos dailės istoriografijos apžvalga. Meno refleksija pagrindinių dailės kritikų tekstuose.
3.Svarbiausių dailės parodų apžvalga Lietuvoje XX amžiaus 10 deš. ir Lietuvos šiuolaikinės dailės sklaida pasaulyje XX a. pabaigoje.
4.Lietuvos meno institucijų struktūra ir vaidmenys meniniame gyvenime. Lietuvos dailininkų sąjunga, Tarpdisciplininio meno sąjunga, Fotografijos meno sąjunga, privatūs rinkiniai ir fondai, jų pobūdis, auditorija, vertinimai.
5.Valstybinių institucijų veikla ir parodos Lietuvoje: nuo apžvalginių parodų iki koncepcinių ekspozicijų.
6.Šiuolaikinės Lietuvos dailės pobūdis ir kūrybos strategijų analizė. Intervencija, apropriacija, bendradarbiavimas, dokumentiškumas, fiktyvumo kūrimas ir t.t.
7.Modernusis Lietuvos menas ir modernistai šiuolaikinės dailės kontekste. Skulptūra, objektas, performanso pradžia. M. Navakas, V. Urbanavičius, Post Ars.
8.Tapyba šiuolaikinio meno lauke: modernumas ir konceptualumas. R. Jankauskas-Kampas, A. Vaitkūno eksperimentai, J. Gasiūnas ir tapybos priemonių atnaujinimas, konceptualumas E. Barilaitės, E. Ridikaitės ir kt. kūryboje.
9.Naujų medijų atsiradimas XX a. pabaigoje. Video menas ir dokumentiškumas. J. Mekas. G. Šeputis. D. Narkevičius. S. ir P. Stanikai.
10.Naujosios medijos ir moterų kūrybos temos. Video ir filmai (E. Rakauskaitė, J. Barilaitė, L. Garbštienė, M. Vosyliūtė, K. Inčiūraitė ir kt.)
11.Fotografija kaip šiuolaikinio meno medija. E. Rakauskaitė, S. Ir P. Stanikai, I. Šerpytytė ir kiti.
12.Idėja ir medžiaga (1). Ready made ir radiniai instaliacijose ir objektuose. A. Andriuškevičiaus, Č. Lukensko objektai. D. Liškevičiaus projektai. A. Maknytės projektai.
13.Idėja ir medžiaga (2). Šiuolaikinė keramika ir tekstilė. A. Keturakienė. R. Sederevičius. I. Bertašiūtė-Grosbaha. L. Oržekauskienė ir kt. šiuolaikinių menininkų kūryba.
14.Praktinis-simuliacinis kuratorinės parodos muziejuje/galerijoje rengimas (1). Kritinė studentų idėjos analizė. Individualizuoto artefaktų rinkinio pristatymas ir aptarimas.
15.Praktinis-simuliacinis kuratorinės parodos muziejuje/galerijoje rengimas (2). Individualios koncepcijos pagrindimas, artefaktų atranka ir pateikimas, sumanymo pristatymo būdai ir formos.

Dalyko studijos valandomis

Paskaitos 30 val.
Seminarai 15 val.
Komandinis darbas el. priemonėmis 13 val.
Konsultacijos 2 val.
Iš viso kontaktinio darbo val. 60 val.
Savarankiškas darbas 100 val.
Iš viso 160 val.

Studijų rezultatų vertinimas

Kolokviumas – 25%
Kiti tarpiniai atsiskaitymai (individualaus ir grupinio darbo atsiskaitymai seminarų metu) – 40%
Egzaminas – 35 %

Literatūra

1. 2010 Lietuvos dailė 2000-2010: dešimt metų.
2. 2005 Goštautienė R., Jablonskienė L. Pažymėtos teritorijos.
3. 2007 Dovydaitytė L. Emisija 2005/2006.
4. 2017 Grigoravičienė E. Ar tai menas, arba paveikslo (ne)laisvė.
5. 2018 Pukytė E. (sud.). Paminklo (ne)galimybė.
6. 2016 Balaišytė L. (sud.). Vaizdų tekstai – tekstų vaizdai https://etalpykla.lituanistikadb.lt/fedora/objects/LT-LDB-0001:O.02~2016~1502720720708/datastreams/DS.022.0.01.OTHER/content
7. 2014 Grigoravičienė E. Vaizdo kontrolė
https://etalpykla.lituanistikadb.lt/fedora/objects/LT-LDB-0001:O.02~2014~1499454371383/datastreams/DS.022.0.01.OTHER/content
Papildoma literatūra
1. 2006 Andriuškevičius Alfonsas. Lietuvių dailė 1996-2005.
2. 2002 Schubert Carsten. The Curator‘s Egg.
3. 2017 Narušytė A. Post Ars partitūra
4. 2009 Vitkienė V. (sud.) Aistringoji Lietuvos tekstilė