Antikos praktinė filosofija
Dalyko anotacija lietuvių kalba
Kurso paskaitose telkiamasi ties praktiniais graikų filosofijos klausimais (etika, pedagogika, psichologija, politika), pradedant Sokrato kaip „pirmojo etiko“ figūra ir filosofijos kaip „mirties pratybų“ bei „supanašėjimo su dievu“ sąvokomis. Aptariamos prigimtinės ir sutartinės etinių poli(ti)nių normų kilmės versijos, kertinės Aristotelio etikos sąvokos, Epikūro ir stoikų filosofinio gyvenimo sampratos, Plotino ir kitų pirmųjų amžių filosofų sielų odisėjos vizija.
Dalyko anotacija užsienio kalba
The lectures are dedicated to practical issues of Greek philosophy (ethics, pedagogy, psychology, politics), starting with the figure of Socrates as "the first ethical philosopher" and the concepts of philosophy as “exercises for death” and as “becoming god-like”. Theories of the origin of ethical and political norms, key concepts of Aristotle's ethics, Epicurean and Stoic concepts of philosophical life, as well as the vision of the soul's odyssey in the works of Plotinus and other Platonists of the I-III centuries after Christ are discussed.
Dalyko studijų rezultatai
Susipažinti su svarbesniais etinės graikų filosofijos klausimais, istoriniu ir kultūriniu jų kontekstu.
Įvertinti praktinę graikų filosofijos kaip gyvenimo būdo prigimtį.
Įvertinti graikų praktinės filosofijos šaltinių savitumą ir tinkamo jų interpretavimo svarbą
Įvertinti įvairių laikų etinės filosofijos kultūrinių kontekstų savitumą.
Šiuolaikinėje filosofinėje kultūroje atpažinti Antikos praktinės filosofijos klausimus ir jų metamorfozes.
Gebėti pasitelkti antikinės praktinės filosofijos išmanymą aptariant aktualius praktinės filosofijos klausimus.
Dalyko turinys
„Filosofijos“ laukas V a. prieš Kr. intelektualinio graikų gyvenimo peizaže. Antikinės filosofijos „dalys“. Istorinė Sokrato teismo byla ir Sokrato apologijos tema Platono dialoguose. Etinių ir politinių normų kilmės teorijos. Fizika ir etika. Platono Akademija (filosofijos institualizavimas). Aristotelio etika, pagrindinės Nikomacho etikos temos. „Helenistinės“ filosofijos mokyklos: Epikūro sodas, stoikai, Markas Aurelijus. Platono Akademijos ir platonizmo tradicijos. Plotinas, Porfirijo Plotino gyvenimas ir Eneados.
Dalyko studijos valandomis
Paskaitos – 30 val., seminarai – 15 val., konsultacijos interaktyviuoju būdu – 15 val., rašto darbas – 30 val., savarankiškas studento darbas: tekstų skaitymas ir analizavimas; pasirengimas kolokviumui ir egzaminui – 70 val.
Studijų rezultatų vertinimas
Darbas grupėje seminarų metu – 25 %, temos pristatymas – 25 %, rašto darbas – 25 %, egzaminas – 25 %
Literatūra
1. Platonas, Faidonas, arba Apie sielą. Iš senosios graikų kalbos vertė, įvadą ir paaiškinimus parašė Tatjana Aleknienė, Aidai, 1999.
2. Platonas, Sokrato apologija. Iš senosios graikų kalbos vertė ir vertėjo žodį parašė N. Kardelis; komentarą parašė, planą, bibliografiją ir rodykles sudarė V. Ališauskas, Aidai, 2009.
3. Platonas, Gorgijas. Iš graikų kalbos vertė, įvadą ir paaiškinimus parašė Tatjana Aleknienė, Žara, 2019.
4. Aristotelis, Nikomacho etika, iš senosios graikų kalbos vertė J. Dumčius, in: Aristotelis, Rinktiniai raštai, sudarė A. Rybelis, Mintis, 1990, p. 61–273.
5. Epikūras, Laiškas Menoikėjui, fragmentai (įvairūs leidimai).
6. Markas Aurelijus, Sau pačiam. Iš senosios graikų kalbos vertė E. Ulčinaitė (įvairūs leidimai).
7. Plotinas, Apie Gėrį arba Vienį. Apie tai, kas yra bloga ir iš kur kyla. Iš graikų kalbos vertė ir paaiškinimus parašė Tatjana Aleknienė, Aidai, 2011.
8. D. O’Meara, Įvadas į Plotino Eneadas. Porfirijas, Plotino gyvenimas, Žara, 2020.
9. Pierre Hadot, Antikos filosofija – kas tai? (Qu’est-ce que la philosophie antique ?), Aidai, 2005.
1. Plotinas, Eneados IV, 8 [6]: Apie sielos nusileidimą į kūną. Iš graikų k. vertė T. Aleknienė, Naujasis Židinys-Aidai 2002/4, p. 170–175.
2. Tukididas, Peloponesiečių ir atėniečių karas III [V, 84–116]: Melo kampanija ir atėniečių pokalbis su meliečiais [iš senosios graikų kalbos vertė, įvadą ir paaiškinimus parašė T. Aleknienė], Naujasis Židinys–Aidai 2018/3, p. 38–43.
3. T. Aleknienė, Diplomatijos ir filosofijos sankirtos Antikoje: Atėnai, Roma, Problemos 2020/97, p. 176–185.
4. T. Aleknienė, Sokrato biografija ir filosofijos istorija: Faidonas 96a–101e, Literatūra 42/3, 2000, p. 42–50.
5. M. Baltes, Platono mokykla: Akademija, Naujasis Židinys-Aidai 2017, 6, p. 51–57.
6. R. Kraut (ed.), The Blackwell Guide to Aristotle’s Nicomachean Ethics, 2006.