Muitų ir mokesčių teisė (MPV)
Dalyko anotacija lietuvių kalba
Dalyko paskirtis yra suteikti studentams žinių, leidžiančių suprasti pagrindinius muitų ir mokesčių teisės aktų taikymo principus bei gebėjimų, leidžiančių įvertinti verslo plėtros tarpvalstybinėje aplinkoje pasekmes, spręsti apmokestinimo teisines problemas, susijusias su apmokestinimo principų ir metodų taikymu, dvigubo apmokestinimo išvengimu, tarptautinio apmokestinimo reglamentavimu. Išklausę šį studijų dalyką, studentai žinos mokesčių ir muitų taisykles bei praktiką daugelyje jurisdikcijų. Studijuojant šį dalyką ES muitų teisės sistema bus naudojama kaip teisinės sistemos, reglamentuojančios tarptautinių prekybos srautų apmokestinimą pasienyje, pavyzdys. Remdamiesi EBPO ir JT pavyzdinėmis mokesčių konvencijomis, studentai analizuos ir vertins, dvigubo apmokestinimo išvengimo konvencijos taikymo galimybes, tarptautinio apmokestinimo teisės aktų taikymo ypatumus.
Dalyko anotacija užsienio kalba
The purpose of the course is to provide students with the knowledge to understand the main principles of application of customs and tax legislation, as well as abilities that allow them to assess the consequences of business development in a cross-border environment, to solve taxation legal problems related to the application of taxation principles and methods, avoidance of double taxation regulation of international taxation.
After completing this course, students will be familiar with tax and customs rules and practices in many jurisdictions. In studying this course, the EU customs law system will be an example of a legal system regulating border taxation of international trade flows. Based on the OECD and UN model tax conventions, students will analyze and evaluate the possibilities of applying the double taxation avoidance convention, the peculiarities of the application of international taxation legislation.
Būtinas pasirengimas dalyko studijoms
Įvadinės žinios apie teisės principus, pajamų apmokestinimą ir apmokestinimą kasdieninėse situacijose.
Dalyko studijų rezultatai
1. Išmano nacionalinės, ES ir tarptautinės (PMO, PPO) politikos imperatyvus ir geba perkelti juos į muitinės politiką. Suvokia muitinės teisės aktų apimtį, muitinės misiją, teisinius apibrėžimus. Kasdienėje veikloje demonstruoja nacionalinių ir ES teisinių nuostatų išmanymą. Stengiasi, kad būtų laikomasi ES teisės aktų nacionaliniu lygiu.
2. Geba pritaikyti žinias ir įgūdžius teisingai taikant nacionalinius, Europos Sąjungos ir tarptautinius muitinės teisės aktus. Apibūdinti, suprasti ir paaiškinti muitinės teisės teisinį pobūdį, ypatybes, pagrindus ir sistemingumą tiek ES, tiek už jos ribų; Apibūdinti, suprasti ir paaiškinti bendrąsias muitų teisės sąvokas ir glaudžiai susijusias sąvokas; Apibūdinti, suprasti ir paaiškinti kilmės / lengvatinės kilmės sąvoką.
3. Geba nustatyti, atpažinti, suprasti ir atskirti muitinės procedūrų, specialiųjų procedūrų, muitinės priemonių ir kt. elementus; Suprasti muitinio vertinimo metodus ir suprasti, kaip muitinis vertinimas sąveikauja su PVM ir sandorių kainodara.
4. Geba atpažinti, atspindėti ir spręsti šalies ir tarptautinės mokesčių sistemų sąveikos problemas, geba analizuoti teisės normas, panaudoti analizės rezultatus priimant sprendimus mokesčių administracijoje ir versle. Studentas gali įvertinti dvigubo apmokestinimo konvencijų, kaip priemonių siekiant išvengti dvigubo apmokestinimo, svarbą ir jų ryšį su valstybių vidaus teisės aktais.
5. Geba analizuoti Europos Sąjungos mokesčių sistemų bendradarbiavimo ir integravimo procesus, konkrečių šalių mokesčių sistemas ir jų įtaką mokesčių administravimui ir verslui, geba taikyti pagrindinius ES mokesčių teisės principus.
6. Geba analizuoti Europos Sąjungos mokesčių sistemų bendradarbiavimo ir integravimo procesus, konkrečių šalių mokesčių sistemas ir jų įtaką mokesčių administravimui ir verslui. Geba orientuotis Europos Sąjungos mokesčių ir biudžeto problemose, geba taikyti pagrindinius ES mokesčių teisės principus.
7. Apibūdinti, suprasti ir paaiškinti išplėstines tarptautinės muitų teisės temas, įskaitant susijusias su pagrindinėmis nefiskalinėmis muitinės temomis; Gali pateikti pagrįstą nuomonę apie teisės aktus ir teismų praktiką, susijusią su įvairiomis aptariamomis temomis; Kūrybiškai ir kritiškai nagrinėti šio kurso temas, gebėti parodyti esamų teisės aktų (ir/ar teismų praktikos) gedimo vietas ir pasiūlyti sprendimus šioms problemoms spręsti.
8. Studentai gebės demonstruoti sisteminį tarptautinės ir Europos muitų ir mokesčių teisės supratimą, gebės kritiškai analizuoti, vertinti ir sintezuoti esamas problemas bei naujas kompleksines idėjas, gebėti bendrauti su būsimais klientais ir kolegomis aktualiais klausimais
9. Geba kūrybiškai ir kritiškai nagrinėti šio kurso temas, gebėti parodyti esamų teisės aktų (ir/ar teismų praktikos) nesėkmes ir pasiūlyti sprendimus šioms problemoms spręsti; Apibūdinti, suprasti, paaiškinti ir gebėti interpretuoti (geo)politinę įtaką tarptautinių tiekimo grandinių apmokestinimui; Apibūdinti, suprasti, paaiškinti ir mokėti taikyti įvairių mokesčių instrumentų (pvz., pajamų mokesčiai, PVM, akcizai, muitai) sąvokas tarptautinio tiekimo grandinės apmokestinimo kontekste.
10. Studentai gebės įvertinti mokymosi įgūdžių poreikį, leidžiančius jiems mokytis ir dirbti tokiu būdu, kuris dažniausiai gali būti savarankiškas.
Dalyko turinys
1. Muitų sąjunga ir prekybos politika. Pasaulio muitinių organizacija – Muitinės susitarimai.
2. ES muitinės reglamentai ir muitų teisės sampratos.
3. Tarptautiniai ir ES teisės aktai dėl prekių kilmės.
4. Muitinio tranzito, eksporto ir eksporto reguliavimas.
5. Mokesčių teisės, tarptautinės ir ES mokesčių teisės esmė.
6. Tarptautiniai susitarimai dėl dvigubo apmokestinimo išvengimo.
7. ES mokesčių politika – tiesioginio apmokestinimo derinimas ir koordinavimas; laisvas prekių judėjimas.
Dalyko studijos valandomis
Paskaitos 45 val.
Seminarai 6 val.
Pratybos 9 val.
Savarankiškas darbas 100 val.
Iš viso 160 val.
Studijų rezultatų vertinimas
Mokslinis referatas – 35 %
Kolokviumas – 15 %
Egzaminas – 50 %
Literatūra
Pagrindinė literatūra
1. 2021 European Union, WTO, OECD and LR documents on the Internet.
2. 2018 Lyons, T. EU Customs law.
3. 2015 Frecknall-Hughes, Jane The theory, principles and management of taxation.
4. 2011 Medelienė, A. Mokesčių teisė.
5. 2010 Kaplow, L. The Theory of Taxation and Public Economics.
6. 2010 Schanz, D.Business Taxation and Financial Decisions.
7. 1996 Tax Law Design and Drafting, Volume 1&2. Author/Editor:Victor T Thuronyi.
Papildoma literatūra
1. 2019 European Tax Law, P. J. Wattel, O. Marres & H. Vermeulen (editors), Volume I, 7th ed., Kluwer Law International, 2019.
2 2013 Lang, M. Introduction to the law of double taxation conventions. Wien:
Linde.
3. 2007 Fundamentals of international tax planning / edited by Raffaele Russo. Amsterdam: IBFD.
4. 2005 Rohatgi, R. Basic international taxation (Vol. 1,2). Richmond Law & Tax.