Verslo ir viešosios vadybos pagrindai (TI)

  • Dalyko kodas: EVVKB036
  • Dalyko grupė: C
  • Apimtis ECTS kreditais: 4
  • Pavadinimas anglų kalba: Fundamentals of Business and Public Management
  • Dalykas atestuotas: 2020-05-11
  • Atestacija galioja iki: 2023-08-30
  • Dalyko aprašo rengėjas(-ai):

    Doc. dr. Lina Marcinkevičiūtė

Dalyko anotacija lietuvių kalba

Studijų metu suteikiamos žinios apie nevyriausybinių, verslo ir viešųjų turizmo organizacijų veiklos ypatumus, teorijas, modelius, valdymo metodus ir funkcijas, reikalingos formuojant specialiuosius, turizmo industrijų profesionalų, vadybinius gebėjimus. Šiame dalyke mokoma atpažinti šiuolaikines verslo ir viešosios vadybos mokslo sprendžiamas problemas turizmo organizacijose bei pasiūlyti inovatyvius sprendimus problemoms spręsti. Pagrindiniai studijų metodai – diskusijos, klausimų ir atsakymų pateikimas, atvejų analizė, problemų sprendimas.

Dalyko anotacija užsienio kalba

During the studies, knowledge about the peculiarities of the activities of non-governmental, business and public tourism organizations, theories, models, management methods and functions required for the formation of special, professional skills of tourism industry professionals is provided. In this subject it is taught to recognize modern problems solved by business and public management science in tourism organizations and to offer innovative solutions to solve problems.

Būtinas pasirengimas dalyko studijoms

A ir B grupės studijų dalykai, mikroekonomika.

Dalyko studijų rezultatai

1. Išvardina pagrindines verslo ir viešosios vadybos sąvokas ir jomis nusakomus reiškinius.
2. Identifikuoja nevyriausybini, verslo ir viešojo valdymo organizacijų vystymosi bei gyvavimo ciklo etapus ir jose vykstančius procesus.
3. Paaiškina nevyriausybinių, verslo ir viešojo valdymo turizmo organizacijų valdymo metodus ir funkcijas.
4. Atpažįsta šiuolaikines tikslų formulavimo ir planavimo procesų sprendžiamas problemas konkrečiame turizmo industrijų kontekste
5. Apibūdina veiklos organizavimo principus ir darbuotojų valdymo lygius, sumodeliuoti konkrečią organizacijos valdymo struktūrą
6. Parengia darbuotojų motyvavimo sistemą, įvardijant esmines darbuotojų motyvavimo priemones ir būdus skirtingų sektorių organizacijose
7. Identifikuoja kontrolės proceso elementus ir mechanizmus skirtingų sektorių organizacijose.
8. Atskleidžia pasirinktą vadybos dalyko temą ir prisiimti atsakomybę už sąžiningai ir savarankiškai atliktą darbą

Dalyko turinys

1.Verslo ir viešosios vadybos mokslo esmė, objektas ir subjektai. Verslo ir viešosios vadybos teorijos ir modeliai. Verslo ir viešosios vadybos panašumai ir skirtumai.
2. Nevyriausybinių, verslo ir viešojo valdymo organizacijų samprata, vystymosi etapai. Kriterijai, lemiantys organizacijos rūšies pasirinkimą.
3. Nevyriausybinių, verslo ir viešojo valdymo turizmo organizacijų rūšys, jų valdymo metodai, funkcijos ir vaidmuo vystant turizmo industrijas.
4. Tikslų samprata ir jų vaidmuo formuojant nevyriausybinio, verslo ar viešojo valdymo turizmo organizacijų veiklą. Tikslų ir uždavinių formavimas. Tikslų klasifikacija. Tikslų hierarchija (tikslų piramidė)
5. Planavimo proceso ir planų samprata, rūšys ir principai. Turizmo organizacijos vizija ir misija. Planavimo barjerai. Darbo laiko planavimas.
6. Organizavimo proceso samprata ir jo tikslai. Darbuotojų valdymo lygiai. Nevyriausybinio, verslo ar viešojo valdymo turizmo organizacijų valdymo struktūrizavimas. Struktūrų vaizdavimo būdai. Centralizacija ir decentralizacija
7. Motyvacijos ir motyvavimo proceso samprata ir rūšys. Darbuotojų veiklos motyvai, poreikiai ir interesai. Nevyriausybinių, verslo ir viešojo valdymo turizmo organizacijų darbuotojų motyvavimo priemonės ir būdai.
8. Vadovavimo proceso samprata ir įgaliojimų delegavimas. Vadovavimo stiliai ir jų suderinamumas. Lyderystės tipai ir raiška nevyriausybinio, privataus ir viešojo valdymo organizacijose
9. Kontrolės proceso samprata, funkcijos ir rūšys. Efektyvios kontrolės principai. Kontrolės būdai

Dalyko studijos valandomis

Paskaitos - 30 val.
Seminarai - 15 val.
Savarankiškas darbas - 62 val.
Iš viso - 107 val.

Studijų rezultatų vertinimas

Komandinės užduotys – 25 proc.;
Kolokviumas – 15 proc.;
Egzaminas – 60 proc.

Literatūra

Pagrindinė literatūra
2016 Chlivickas, E., Melnikas, B. Viešasis valdymas: aktualijos ir sprendimai globalizacijos ir žinių visuomenės kūrimo sąlygomis. Vilnius: VGTU leidykla.
2016 Decker, M. Project Management Basics: A Step by Step Approach. Practices. New York: Truman Talley books.
2016 Kontz, H., Weihrich, H. Essentials of Management. New Delhi: Tata Mc Graw Hill.
2014 Stephen, P. Robbins, A. Mary, A. Fundamentals of Management (10th Edition) Pearson.
2012 Baležentis, A., Žuromskaitė, B. Turizmo vadyba. Vilnius: MRU leidykla.
2011 Bakanauskas, A. P., Bakanauskienė, I., Darškuvienė, V., Grebliauskas, A. ir kt. Organizacijų vadyba. Kaunas: VDU leidykla
Papildoma literatūra
1. 2015 Christopher, E. Elizabeth, L. International Management and Intercultural Communication. A Collection of Case Studies; Volume 2, Palgrave.
2. 2014 Stoškus, S., Beržinskienė, D. Vadyba. Šiauliai: Šiaulių universiteto leidykla.
3. 2013 Mary Jo Hatch, A. Cunliffe, L. Organization Theory: Modern, Symbolic and Postmodern Perspectives. Oxford University Press.
4. 2013 Šimanskienė, L., Župertienė, E. Darnus vadovavimas. Klaipėda: Klaipėdos universiteto leidykla.