Teorinė mechanika (IFISB028)
Dalyko anotacija lietuvių kalba
Studentai įgis žinių ir gebėjimų apie inžinerijoje taikomus teorinės mechanikos inžinerijos pagrindinius metodus ir būdus bei suprasti jų reikšmingumą, paskirtį ir principų taikymą. Jie gebės atlikti statinę, kinematinę ir dinaminę specifinės analizės mechaninę sistemą; suprasti kūno judėjimo ypatybes ir dinamiką bei pasirinkti tinkamą sprendimo būdą.
Dalyko anotacija užsienio kalba
Students should have completed knowledge and abilities about basic methods and techniques of theoretical mechanics engineering applicable to the engineering and understand their significance, purpose and application of the principles. They will be able carried out kinematic and dynamic of mechanical system of specific analysis; will understand the body movement characteristics and dynamics, moreover will be able to choose the appropriate method for solving.
Būtinas pasirengimas dalyko studijoms
Studijuojantieji turi būti išklausę ir įsisavinę Matematika 1, Matematika 2, Kompiuterinė braižyba, Fizika 1, Fizika 2 dalykų kursus.
Dalyko studijų rezultatai
Žinios apie pagrindinius inžinerinius metodus ir būdus, taikomus inžinerijoje, žinios apie materialių taškų ir standžių kūnų judėjimo rūšis ir kinematinius parametrus, apie kinematinę bei dinaminę mechaninių sistemų analizę, jų svarbą, paskirtį ir pritaikymo principus. Analizuoti taškų ir standžių kūnų judėjimą; taikyti bendrąsias taško ir sistemos dinamikos teoremas; pritaikyti žinias ir supratimą dinamikos problemoms identifikuoti, joms formuluoti ir spręsti, naudojant kinematinę ir dinaminę analizę. Bendrauti su specialistais ir visuomene sprendžiant inžinerinius uždavinius. Imtis atsakomybės už pavaldžių darbuotojų veiklos kokybę ir jos vertinimą. Perteikti teorinės mechanikos žinias ir supratimą specialistams. Objektyvus savęs vertinimas, nuostata nuolatos mokytis ir tobulinti profesinę kompetenciją; Taikyti skirtingų sričių žinias, siekiant racionalaus aplinkos, žmogaus, technikos bei technologijų veiksnių derinio.
Dalyko turinys
- Įvadas. Susikertančių jėgų sistema.
- Plokščioji jėgų sistema.
- Slydimo ir riedėjimo trintis.
- Erdvinė jėgų sistema.
- Taško kinematika.
- Kūno slinkimas ir sukimasis.
- Taško sudėtinis judėjimas.
- Kūno plokščiasis judėjimas. Taško sudėtinis judėjimas: reliatyvusis, keliamasis ir absoliutusis judėjimai.
- Koriolio teorema.
- Jėga ir judėjimo dėsnis: dinamikos aksiomos.
- Taško judėjimo diferencialinės lygtys.
- D‘Alambero principas.
- Kūno inercijos momentas. Darbas, galia, kinetinė energija. Taško ir materialių taškų sistemos dinamika.
- Judėjimo kiekio teorema.
- Kinetinės energijos teorema. Kinetinio momento teorema. Smūgis.
- Analizinės mechanikos elementai.
- Virtualieji poslinkiai. Virtualiųjų poslinkių principas. Bendroji dinamikos lygtis,. Lagranžo antrojo tipo lygtis.
Dalyko studijos valandomis
Paskaitos 45 val.
Laboratoriniai ir praktiniai darbai 30 val.
Iš viso kontaktinio darbo val. 75 val.
Savarankiškas darbas 85 val.
Iš viso 160 val.
Studijų rezultatų vertinimas
Kontrolinis darbas – 15 %
Individuali užduotis – 15 %
Laboratoriniai ir praktiniai darbai – 15 %
Koliokviumas – 15 %
Egzaminas – 40 %
Literatūra
- Jotautienė E., Bozys J., Palšauskas M. Teorinės mechanikos dėsnių ir metodų taikymas inžinerijoje. Statika. Kinematika. Dinamika. Mok. knyga. Akademija, 2010 – 44 p.
- Fedaravičius A., Jurkauskienė E., Mikučionienė J., Rudgalvienė N. Teorinė mechanika: teorijos pagrindai ir uždaviniai.- K.: Technologija, 2010 – 668 p.
- Doroševas V., Vyšniauskienė Ž. Trumpas teorinės mechanikos kursas. Kaunas: Technologija. 2007 - 302 p.
- Jotautienė, Eglė; Bozys, Jonas; Palšauskas, Mečys. Teorinė mechanika [elektroninis išteklius] : metodiniai patarimai skaičiuojamųjų darbų užduotims atlikti / Aleksandro Stulginskio universitetas. Žemės ūkio inžinerijos fakultetas. Mechanikos katedra. Akademija, Kauno r. : Aleksandro Stulginskio universiteto Leidybos centras, 2012. 46 p.
- Hibbeler R.C. Engineering mechanics: Statics Dynamics. - Prentice Hall, ISBN 0 13 141777 0. - 672 p.