S. Šalkauskio premija šiemet įteikta VDU prof. Gintautui Mažeikiui

451

Prof. Gintautas Mažeikis (Rolando Parafinavičiaus nuotr.)

Gegužės 18 d. Šiauliuose vyko filosofo prof. Stasio Šalkauskio premijos įteikimo ceremonija. Šiemet tryliktosios premijos laureatu tapo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Filosofijos katedros profesorius, dr. Gintautas Mažeikis. Prof. S. Šalkauskio premija skiriama kas treji metai už tautos kultūros, meno, filosofinės ir pedagoginės minties įprasminimą ir plėtojimą asmenims, savo veikla tęsiantiems Stasio Šalkauskio darbus ir idėjas.

„Noriu padėkoti už man suteiktą garbę, už suteiktą pakvietimą būti tryliktuoju laureatu, o būtent šitas skaičius mane ir mano tapatybę labai tenkina. Ačiū Jums“, – dėkojo Stasio Šalkauskio premijos laureatas, prof. dr. G. Mažeikis.

Laureatui įteikta premija ir tauraus metalo atminimo ženklas, kurio autoriai Vilmantas Dambrauskas ir Dainius Kulnys (Rolando Parafinavičiaus nuotr.)

VDU Humanitarinių mokslų fakulteto dekanės doc. dr. Rūtos Eidukevičienės teigimu, prof. G. Mažeikis savo moksliniuose darbuose yra analizavęs S. Šalkauskio filosofinį palikimą, o savo viešais pasisakymais ir komentarais dažnai prisideda prie S. Šalkauskio idėjų sklaidos. „Svarbiausia yra tai, kad profesorius aktyviai dirba puoselėjant S. Šalkauskio akcentuotas vertybes. Karo Ukrainoje kontekste jis nuolat pasisako už S. Šalkauskio diegtą pagarbą žmogiškumui ir visoms tautoms, tautų autonomijai. Vien per 2022 metus išsamūs profesoriaus komentarai spaudoje buvo minimi daugiau nei 300 kartų. Ši veikla svariai tęsia S. Šalkauskio darbą“, – prof. G. Mažeikio pasiekimais džiaugiasi VDU mokslininkė.

Prof. Gintautas Mažeikis (Rolando Parafinavičiaus nuotr.)

Prof. G. Mažeikis nemažą dalį savo profesinės akademinės veiklos praleido Šiauliuose – 1998-2008 metais dirbo Šiaulių universitete Filosofijos katedroje. 1998-2005 metais buvo Filosofijos katedros docentas, o 2005-2008 metais Filosofijos katedros vedėjas, taip pat Šiaulių universiteto Senato narys. Dirbdamas Šiaulių universitete profesorius ne tik skaitė paskaitas studentams, vadovavo doktorantų mokslinėms disertacijoms, bet ir aktyviai dalyvavo Šiaulių miesto kultūriniame gyvenime, skatino pilietiškumą (buvo pilietinės akcijos „Šiaulių Hipilendas“ organizatorius (1998-2006)), organizavo įvairias mokslines konferencijas, skaitė viešas paskaitas visuomenei  aktualiomis temomis.

Prof. Gintautas Mažeikis (Rolando Parafinavičiaus nuotr.)

Filosofo prof. S. Šalkauskio premija yra skiriama už tautos kultūros, meno, mokslo ir filosofinės minties turtinimą bei ugdymą. 1991 m. premiją įsteigė Lietuvos kultūros fondo Šiaulių krašto taryba lietuvių filosofui S. Šalkauskiui atminti ir iškiliems mokslo, meno, tautinės kultūros veikėjams pažymėti. Nuo 2005 m. ji teikiama kas trejus metus.

Prof. Stasys Šalkauskis (1886–1941) Lietuvos filosofas, pedagogas, paskutinis tarpukario Vytauto Didžiojo universiteto rektorius, vienas iš Lietuvių katalikų mokslo akademijos steigėjų ir jos pirmininkas. Jis mirė Šiauliuose, palaidotas Šiaulių Šv. Petro ir Povilo kapinėse.

Prof. Stasio Šalkauskio premijos įteikimo ceremonija (Rolando Parafinavičiaus nuotr.)

S. Šalkauskis įkūrė ir redagavo žurnalą „Romuva“, buvo ir žurnalo „Židinys“ redaktorius. Jis aktyviai dalyvavo Lietuvos visuomeniniame ir kultūriniame gyvenime, skleidė tautiškumo, religingumo idėjas, gynė demokratines idėjas. Savo veikaluose S. Šalkauskis apmąstė lietuvių tautos likimą, jos istorinę misiją.

1990–2009 m. Kaune veikė Stasio Šalkauskio vardo kolegija, 2009 m. prijungta prie VDU. 1938 m. Šiauliuose įsteigta profesoriaus vardo gimnazija.

Šiemet prof. S. Šalkauskio atminimas taip pat buvo įprasmintas Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazistės Miglės Jankutės iniciatyva, kuri pėsčiomis įveikė 137 kilometrus – atstumą, žymintį nueitą kelią iš Šiaulių į Kauną bei 137-ąsias S. Šalkauskio gimimo metines.

Prof. Stasio Šalkauskio premijos įteikimo ceremonijos akimirkos (Rolando Parafinavičiaus nuotr.)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus