Pasauliniame „Webometrics“ reitinge – VDU šuolis aukštyn

Pasauliniame akademiniame aukštojo mokslo institucijų reitinge „Ranking Web“ („Webometrics“) Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) pakilo į antrąją vietą tarp visų Lietuvos universitetų, o visoje vidurio ir rytų Europoje jam skirta aukšta 106 vieta. Reitinge vertinamas universitetų matomumas internete, skaidrumas ir mokslininkų pasiekimai.

„Webometrics“ reitingas įvertina akademinių institucijų veiklą saityne arba žiniatinklyje (angl. World Wide Web): kaip universitetai pristato save internete, skleidžia žinią apie savo mokslinius ir kultūrinius pasiekimus, kaip laikosi atviros prieigos, skaidrumo principų.

Reitinge du kartus į metus įvertinama daugiau nei 31 tūkst. pasaulio aukštųjų mokyklų pagal jų interneto svetainių atvirumą, įtaką (matomumą) ir mokslinį meistriškumą. Didžiausią svorį (50 proc.) reitinge sudaro įtaka, matuojama pagal internete esančias nuorodas į universiteto tinklalapį. Dalyvavimas internete įvertina bendrą universiteto svetainės puslapių skaičių, randamą paieškos sistemose. Likę du kriterijai matuoja universiteto tinklalapio atvirumą ir mokslinį meistriškumą pagal duomenis apie mokslininkų darbų skaičių duomenų bazėse ir jų citavimo dažnį.

Tarp visų vidurio ir rytų Europos aukštųjų mokyklų, kurių „Webometrics“ reitinge iš viso įvertinta 2,7 tūkst., Vytauto Didžiojo universitetui pavyko pasiekti 106 vietą. Pirmąsias tris vietas pasauliniame reitinge užima JAV aukštosios mokyklos – Harvardo ir Stenfordo universitetai bei Masačusetso technologijos institutas.

„Webometrics“ reitingas remiasi tinklometrika (angl. webometrics) – moksline disciplina, kuri tyrinėja informacinių šaltinių ir jų naudojimo kiekybinius aspektus: matuoja žiniatinklio rodiklius, analizuoja technologijų naudojimą, vykdo turinio analizę. Tinklometrika įvertina žiniatinklyje esančių nuorodų kiekius ir tipus, tinklalapių struktūrą. Šios disciplinos svarbą supranta verslininkai, aktyviai išnaudojantys paieškos sistemų marketingą (SEM) ir paieškos sistemų optimizavimą (SEO). Tuo tarpu švietimo institucijose šiandien ji daug kur dar nėra efektyviai išnaudojama.