Nauja akademinė tradicija – VDU studentų konferencija

Lietuvos universiteto įkūrimo šimtmečio ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) atkūrimo dienos proga Kaune vyko studentų konferencija „Laisvė kurti 2022“. Konferencijoje VDU studentai pristatė savo mokslinius, meninius ir kūrybinius pasiekimus universitetui bei miestui, pradėdami naują studentų konferencijos tradiciją.

Nuo ekologijos iki dirbtinio intelekto

Konferencijoje buvo galima išgirsti daugiau nei 40 pranešimų iš skirtingų studijų krypčių studentų lūpų: nuo pristatymo apie akademinį Kauną ir bandymą kartografuoti Lietuvos universitetą iki klimato kaitos poveikio Lietuvos pajūrio architektūros paveldui; nuo skaitmeninės mados ir trimačių drabužių kūrimo technologijų iki specialiai regėjimo negalią turintiems žmonėms sukurto stalo žaidimo bei sprendimų kovojant su dezinformacija.

„Žavimės savo studentais: jų kūrybingumu, atvirumu naujovėms, visuomeniškumu ir socialiniu atsakingumu. Organizuodami konferenciją norėjome juos visus suburti, sukurti forumą, kuriame jie galėtų dalintis savo mintimis ir įžvalgomis, pristatyti savo pasiekimus moksle ir mene ir diskutuoti jiems aktualiomis temomis. Siekėme suburti skirtingų studijų krypčių studentus, besidominčius tomis pačiomis temomis ir problemomis, bet žvelgiančius į jas ir gvildenančius jas iš savo mokslo srities pozicijų”, – sakė viena iš konferencijos organizatorių, VDU Užsienio kalbų instituto dėstytoja Žieda Tamašauskaitė.

Pasak VDU Studijų prorektorės dr. Simonos Pilkienės, idėja organizuoti konferenciją kilo ruošiantis Lietuvos universiteto šimtmečio sutikimui: bežiūrint nuotraukas, filmų kadrus, kalbantis su rektoriais emeritais ir dalinantis prisiminimais atėjo suvokimas, kad svarbiausia visuomet buvo studentija: „Mūsų nebūtų be jūsų. Tikiuosi, kad kitais metais mes susitiksime dar didesne jėga, dar didesniu pločiu ir turėsime tradicinį akademinio Kauno, būtent artes liberales principais grįsto renginio koncepciją, kuri jau galbūt mūsų vaikų ir anūkų prisiminimuose gyvens kaip tam tikras universiteto istorinis laikotarpis.“

Laisvė, viltis ir drąsa

Studentų konferencija „Laisvė kurti“ vainikavo visą savaitę VDU vykusius šventinius renginius, skirtus Lietuvos universiteto įkūrimo šimtmečiui ir VDU atkūrimo dienai. Pasak Komunikacijos prorektorės doc. dr. Vilmos Bijeikienės, šimtametę universiteto istoriją įprasmina svarbiausios vertybės: laisvė, viltis ir drąsa. 1922-aisiais įkūnijęs mūsų valstybės laisvės siekį, vėliau, okupacijų metais, universitetas tapo vilties simboliu. Priversti bėgti ar ištremti intelektualai palaikė akademinės tradicijos atmintį išeivijoje ir niekada neprarado vilties sugrįžti į Lietuvą.

„Galiausiai drąsa. Tai dar vienas svarbus žodis universiteto genezėje. Juk reikėjo drąsos 1989 metais pradėti galvoti apie universiteto atkūrimą. Dar buvo sovietiniai laikai ir už tas mintis, idėjas,  ir bandymus buvo galima baigti savo gyvenimą Sibire. Tačiau buvo drąsu ir universitetas buvo atkurtas 1989 metais, kai dar tik ėjome nepriklausomybės link“, – sakė VDU prorektorė.

Anot jos, šiandien ypatingai svarbu dar kartą pasipriešinti urvinio žmogaus ideologijai, vėl siautėjančiai Europoje: „Labai svarbu nešti tą liberalaus mąstymo, atvirumo, tolerancijos vėliavą. Jei ne universitetai ir jauni žmonės, išėję iš universitetų, niekas daugiau to nepadarys. Nes tai, kas dabar vyksta Ukrainoje, yra būtent to urvinio žmogaus riboto mąstymo arba mąstymo nebuvimo pasekmė, iš kurios atsiranda šitokia destrukcija – intelektas ir laisvės troškimas pralaimi. Tačiau tai yra visada laikina“.