Vytauto Didžiojo universitetas jau 12 kartą kviečia moksleivius vasarą pasitikti drauge ir turiningai praleisti laiką „VDU Vasaros mokykloje“. 2024 metais „VDU Vasaros mokykla“ moksleiviams vyks birželio 17–21 dienomis, Kaune.
Be įvairių patirčių, gilinantis į naujus horizontus ir visatos paslaptis, tai puiki galimybė atsipalaiduoti po įtemptų mokslo metų ar prieš artėjančias studijas. „VDU Vasaros mokykla 2024“ – tarsi tarpinė stotelė, kur laukia naujos pažintys ir žinios, padėsiančios tolimesnei kelionei.
Pirmoji „VDU Vasaros mokyklos“ diena (birželio 17 d.) bus skirta susipažinimui ir kūrybinėms dirbtuvėms. Birželio 18–20 d. vyks įvairūs užsiėmimai, kurių metu kiekvieną dieną moksleiviai lankys du pasirinktus skirtingus kursus (politikos mokslų, karjeros, teisės, istorijos, gamtos, sporto, informatikos, menų, pedagogikos, skirtingų kalbų ir kultūrų paskaitas). Dalyviai turės galimybę pasirinktas mokslo sritis išbandyti praktiškai bei apsilankyti įvairiose Kauno miesto ir universiteto vietose, organizacijose, kūrybinėse dirbtuvėse, laboratorijose. Birželio 21-ąją, paskutinę „VDU Vasaros mokyklos“ dieną, vyks orientacinės varžybos, po kurių lauks prizai ir diplomų įteikimas vasaros mokyklos dalyviams.
Kiekvieną dieną, nuo 17 val. visų moksleivių lauks pramoginė kultūrinė patirtis, kurios metu bus galima dar geriau pažinti vienas kitą, universitetą ir Kauno miestą. Visos vasaros mokyklos metu moksleiviai turės savo mentorius, kurie ne tik prižiūrės, kad viskas vyktų sklandžiai, bet ir padės susigaudyti Kauno mieste, rekomenduos studentiškiausias vietas pavalgyti ir patars, ką būtinai turite nuveikti.
Yra galimybė išrašyti pažymą mokyklai apie moksleivio dalyvavimą VDU vasaros mokykloje.
Jaunimas politikoje: nuo tavęs gali prasidėti pokyčiai
Šis užsiėmimas skirtas jaunimui, siekiančiam geriau suprasti savo vaidmenį politikoje ir visuomenėje. Dalyviai susipažins su jaunimo svarba politiniame gyvenime, sužinos apie sėkmingus jaunimo iniciatyvų pavyzdžius, mokysis kurti politines kampanijas ir analizuoti politinę informaciją. Praktinių užsiėmimų metu jie išmoks efektyviai komunikuoti savo idėjas ir kritiškai vertinti medijų turinį. Užsiėmimas įkvėps jaunimą aktyviai dalyvauti politikoje ir siekti teigiamų pokyčių savo bendruomenėse bei visuomenėje.
06.18. „Jaunimas politikoje: jaunimo balsas (ne)svarbus?“. Ar jaunimo balsas svarbus? Jaunimo dalyvavimo istorija: nuo protestų iki politikos formavimo. Kas šiandien sprendžia, kaip gyvensime rytoj?
06.19. „Nuo lokalaus iki globalaus: piliečių įtaka ir saugumo formavimas“. Globalūs pokyčiai veikiantys valstybių politiką, piliečių įsitraukimą suvokiant saugumą, rizikas ir grėsmes. Ar tarptautinių ir nevyriausybinių organizacijų veikla, įgalina piliečius veikti ir formuoti kiekvieno piliečio lyderystę siekiant pokyčių įgyvendinimo globaliu mastu?
06.20. „Jaunimo balsas: kaip efektyviai komunikuoti savo idėjas“. Įsijauskite į žurnalistų ir pašnekovų roles. Tapkite TV laidos kūrybinės grupės dalimi: apšvietėju, operatoriumi, įgarsintoju, vedėju, pašnekovu, režisieriumi ar prodiuseriu. Sužinokite kaip galima valdyti ir pateikti informaciją.
VIETŲ NEBĖRA. Kūrybinių industrijų laboratorija
Menas ir kūrybiškumas tampa neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi, o jo galime rasti visur. Netikit? Mes parodysime! Kūrybinių industrijų laboratorijoje galėsite pasinerti į skirtingas kūrybinių industrijų veiklas. Profesionalioje Menų fakulteto fotostudijoje išbandysite foto aparato blykstes fotografo arba modelio amplua. Profesionalioje garso studijoje, su viena geriausių įrangų Baltijos šalyse, kursite, muzikuosite bei įrašinėsite muziką ir savo balsus. Negana foto aparato ir garso studijos? Čiupsime į rankas ir video kameras bei sužinosime kaip kurti įtaigų vaizdo turinį. O galų gale, įkvėpti savaitės įspūdžių, išbandysite save kūrybinių prodiuserių ir meno ekspertų vaidmenyse. Net neabejojame, kad po visko Tavo gyvenime menas užims visai kitokią vietą.
06.18. Fotostudijos blykstės. Įsitrauksite į kūrybinę fotosesiją; pamatysite kaip vyksta darbai profesionalioje fotostudijoje; Garso eksperimentai. Tapsite garso menininkais: kursite, muzikuosite, įrašinėsite profesionalioje garso studijoje.
06.19. Istorijos pasakojimas ir video montavimas. Sužinosite, kaip papasakoti istoriją, pasitelkiant video meną.
06.20. Kūrybinės industrijos. Susipažinsite su kūrybinio prodiuserio veikla ir praktiškai ją išbandysite; Menas eksperto akimis. Išbandysite save meno eksperto vaidmenyje: susikausite menų protmūšyje.
Pažintis su romanų kalbomis
Kalbos mus lydi visada ir visur – mokomės, keliaujame, bendraujame, žiūrime filmus ar klausomės dainų! Užsienio kalbų institutas, kuriame universiteto studentai gali mokytis net 30 kalbų, šįkart kviečia susipažinti su romanų grupės kalbomis. Kalbos priklausančios tai pačiai grupei, turi daug bendrų bruožų, todėl išmokus vieną, lengviau išmokti ir kitas. Išmėgink šiuo metu pačias populiariausias kalbas universitete – ispanų, italų ir portugalų!
06.18. Ispanų kalba. Ispanų kultūra, kalba ir praktinės užduotys.
06.19. Italų kalba. Italų kultūra, kalba ir praktinės užduotys.
06.20. Portugalų kalba. Portugalų kultūra, kalba ir praktinės užduotys.
Praktiniai dirbtinio intelekto pritaikymo eksperimentai
Dirbtinis intelektas (DI) tampa neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. VDU vasaros mokyklos metu užsuk į Informatikos fakultetą ir išbandyk, kaip kurti daiktų internetą naudojant dirbtinio intelekto įrankius, integruoti vaizdo kameras su daiktų interneto įrenginiais. Ten taip pat, sužinosi apie kibernetinio saugumo grėsmes, kylančias naudojant išmaniuosius daiktų interneto sprendimus. Vasaros mokykloje bus galima susipažinti, kur ir kaip DI galima pritaikyti kuriant virtualias 3D aplinkas. Na, o kadangi kuriant DI reikalinga ne tik informatika, bet ir matematika, tai paskutinių užsiėmimų metu paieškosime, kur dirbtiniame intelekte slepiasi matematika.
06.18. Daiktų interneto kūrimas. Pristatysime daiktų interneto kūrimą, diegimą ir valdymą. Kalbėsime apie vaizdo kamerų integravimą su daiktų interneto įrenginiais. Naudodami dirbtinio intelekto įrankius sukursite stebimų objektų atpažinimą realiu laiku. Taip pat bus paaiškintos kibernetinio saugumo grėsmės kylančios naudojant išmaniuosius daiktų interneto sprendimus.
06.19. Virtualių aplinkų kūrimas ir DI taikymai. Išbandysime virtualių trimačių aplinkų kūrimo (3D aplinkų parengimo, jų apšvietimo ir šviesos efektų suformavimo, programavimo) principus, vaizdo ir garso elementų parengimą DI priemonėmis ir jų integravimą į virtualias aplinkas.
06.20. „Kokias problemas sprendžia matematika?“. Matematika yra daugiau nei tik skaičių ir formulių rinkinys, kurio mokomės mokykloje. Tai universali kalba, kurią galime naudoti norėdami aprašyti ir suprasti mus supantį pasaulį.
Savęs pažinimo link: (ne)noriu išlikti savimi
Savęs pažinimo link žmogus keliauja visą savo gyvenimą. Kaip save suprantame, ką apie save galvojame ir kaip save vertiname, priklauso nuo daugelio dalykų: sukurtų tarpusavio santykių, gyvenime sutiktų žmonių, sukauptų bendravimo patirčių, socialinių tinklų ir kt. Ar pakankamai gerai pažįstame save? Ar to siekiame ir kaip? Ar galime išlikti autentiški dabartinėje visuomenėje? Kaip aplinkiniai žmonės įtakoja savęs pažinimą? Ar kada nors susimąstėme, kaip socialiniai tinklai leidžia pažinti save ir kurti tarpusavio ryšius? Į šiuos ir kitus svarbius klausimus kviesime ieškoti atsakymo moksleivius šių užsiėmimų metu.
06.18. „Savojo autentiškumo beieškant šiuolaikiniame pasaulyje“. Sociologinio užsiėmimo metu, pasitelkdami komandines ir kitas užduotis, gilinsimės į autentiškumo sampratą šiuolaikinėje visuomenėje bei kaip žmonės jo siekia. Nagrinėsime kaip laiko valdymas, socialiniai santykiai, kasdieniai gyvenimo pasirinkimai veikia mūsų požiūrį į save ir kitus, mūsų lūkesčius, savęs vertinimą ir savojo tapatumo suvokimą.
06.19. „Kaip pasinaudoti grįžtamuoju ryšiu kuriant pozityvius tarpusavio santykius?“. Susitikimo metu bandysime išsiaiškinti, kas yra grįžtamasis ryšys ir kodėl jis toks svarbus mūsų gyvenime. Interaktyvių pratimų pagalba analizuosime savo patirtis priimant jį iš kitų ir išbandysime metodus, kurie leidžia konstruktyviau pasinaudoti gaunama informacija kuriant tarpusavio santykius.
06.20. „IDK vs. IDC: savęs atskleidimas internete“. Užsiėmimo metu diskutuosime apie pagrindinius iššūkius, susijusius su jaunimo dalinimusi tiek tekstine, tiek vizualine informacija socialiniuose tinkluose. Pagrindinis klausimas: “I don’t know or I don’t care”, kuo aš dalinuosi socialiniuose tinkluose?
VIETŲ NEBĖRA. Šiuolaikinės globalinės problemos, jų samprata ir sprendimai
Šios vasaros mokyklos metu susipažinsite su klimato kaitos grėsmėmis augalų ir gyvūnų pasaulyje, sužinosite apie polimerinių medžiagų tvarumą. Atrasite klimato pokyčių keliamų pavojų žmogui ir gamtai sprendimo būdus. Praktinių darbų metu išmoksite vertinti klimato kaitos poveikį, nustatyti erkių pernešamas ligas, bei tvaraus plastiko gamybą.
06.18. Erkių ir kitų ektoparazitų morfologiniai ir genetiniai tyrimai. Ektoparazitai – pernešantys ligas maži sutvėrimai. Dėl šiltėjančio klimato, jų pernešamų ligų spektras plečiasi. Labai svarbu pažinti grėsmes, kad sukurti apsaugos priemones.
06.19. Nerealūs polimerai – pasidarysiu pats (STEAM edukacija). Apsidairykite ir pamėginkite įsivaizduoti savo gyvenimą be plastikinių medžiagų. Šiuo metu tai mažai tikėtina. Bet ir plastikas gali būti labai įvairus. Edukacijos metu sužinosite ir išmoksite plastiko gaminimo subtilybes.
06.20. Klimato kaitos veiksniai ir jų poveikis augalams. Dėl klimato kaitos kyla daug grėsmių. Kokios jos, ir kaip jos gali paveikti augalų fotosintezę ir augimą, sužinosite atėję.
3K: Kalba, Kultūra, Kulinarija
Edukacinėse dirbtuvėse tyrinėsite italų, prancūzų ir vokiečių kalbų, kultūrų ir kulinarinių tradicijų sąsajas. Dalyvausite interaktyviuose užsiėmimuose, kuriuose gilinsitės į virtuvės įtaką kultūrinei tapatybei ir bendravimui. Per praktines maisto gaminimo demonstracijas, degustacijas ir kalbines užduotis ne tik mokysitės kalbos, bet ir suprasite, kaip maistas skatina tarpkultūrinius dialogus. Šios dirbtuvės subalansuotos kalbų mėgėjams ir kulinarijos entuziastams, bet tiks visiems norintiems geriau pažinti įvairias Europos kultūras.
06.18. „Kulinarinė Italijos mozaika“. Gilindamiesi į kalbos ir kultūros ryšius, susipažinsite su turtinga Italijos kulinarine tradicija, leisitės į kelionę po Italijos gastronominį kraštovaizdį ir sužinosite, kaip maistas atspindi šalies regioninę tapatybę ir paveldą.
06.19. „Kruasano ir ne tik kelionė iš Prancūzijos į pasaulį“. Gastronominis susitikimas, kurio metu išgirsite daug įvairių istorijų, susijusių su prancūzišku maistu ir prancūzų kalba.
06.20. „Ką ir kur kerta „baltųjų dešrelių pusiaujas“?“. Sužinosite, kurioje vietoje Vokietiją dalina kulinarinė, o tuo pačiu ir kalbinė bei kultūrinė riba, kuo skiriasi Šiaurės ir Pietų Vokietijos tradicijos.
Istorijos ieškotojai
Tai tavo galimybė tapti tikru istorijos ieškotoju! Prisijunk prie mūsų ir per tris dienas atrask įvairias praeities įdomybes. Pirmąją dieną keliauk po miestą ir surask istorinius objektus, susijusių su Vytauto Didžiojo universitetu tarpukariu. Antrąją dieną pasinerk į muziejaus užkulisius! Sužinok, kaip dirba muziejininkai ir patek į vietas, kur paprasti lankytojai neįleidžiami. Čia atrasi šimtus istorinių lobių. Trečiąją dieną leiskis į kelionę po Kauno pilį! Sužinok apie viduramžių karybos istoriją, atrask pilies legendas ir paslaptis. Ar žinai, kokios kovos vyko prie pilies sienų?
06.18. Orientacinis žaidimas „Tarpukario studentas“. Tapsite istorijos detektyvais, ieškosite istorinių objektų, susijusių su Vytauto Didžiojo universitetu (nuo 1922 m. iki 1940 m.).
06.19. Pabūk muziejininku. Sužinosite kaip dirba muziejininkai, pateksite į muziejų fondus, kur neįleidžiami paprasti lankytojai.
06.20. Kauno pilies paslaptys. Iš naujo atrasite Kauno pilį ir sužinosite daug dalykų, susijusių su karybos istorija.
Judesio laboratorija
Fizinis aktyvumas ir judesys išlaisvina žmogų, suteikia džiaugsmo! Fizinis aktyvumas yra ne tik nauda sveikatai, bet ir smagi laisvalaikio praleidimo veikla. Atvyk į VDU Judesio laboratoriją ir išbandyk su sveikata ir fiziniu aktyvumu susijusias įdomias, įtraukiančias veiklas. Tai yra unikali galimybė pasidaryti savo kūno sudėties analizę, sužinoti kūno sudėties profilį bei kodą. Tu ne tik atliksi įdomius tyrimus susijusius su fiziniu aktyvumu, bet ir sužinosi savo fizinio pajėgumo rodiklius. Na, o kad fizinis aktyvumas būtų dar smagesnis, tavęs laukia profesionalūs jauni treneriai, kurie pasiruošę pravesti individualias fizinio katyvumo treniruotes skambant šiuolaikiškai muzikai. Šios veiklos yra atviros visiems, išdrįskite ateiti ir pamilti judesį bei sužinoti fizinio aktyvumo galią.
06.18. VDU Judesio laboratorijos tyrimai. Ateik ir atlik įdomius Judesio laboratorijoje aliekamus tyrimus. Tyrimų metu galėsi nusistatyti raumenų galingumą su Opto Jump sistema, vikrumą ir bėgimo greitį su Witty elektronika, išbandyti Y-BALANCE testą, kurio metu galėsite įsivertinti viršutinių ir apatinių galūnių dinaminį stabilumą ir šio stabilumo simetriškumą. Judesio laboratorija: https://youtu.be/KKeJwtuh12s
06.19. Asmeninė fizinio aktyvumo treniruotė treniruoklių salėje. Atliksi įdomius pratimus naujoje VDU treniruoklių salėje, gausi individualius patarimus iš profesionalių trenerių, kurie Jums parinks tinkamus pratimus laikysenai, koordinacijai, ištvermei, jėgai lavinti.
06.20. Kūno sudėties analizė. Ateik ir atlik kūno sudėties analizę, sužinok savo kūno sudėties profilį, gauk išsamią ataskaitą. Kūno sudėties analizė padeda nustatyti kūno raumenų, riebalų, skysčių, mineralų kiekį organizme, bazinę medžiagų apykaitą ir kitus rodiklius, kurie leidžia įvertinti mitybos įpročius, fizinį aktyvumą, riziką sirgti kai kuriomis ligomis, fizinių pratimų poveikį. Svarbu! Prieš tyrimą negalima gerti ir valgyti 2-3 val., negalima sportuoti. Tyrimas trunka apie 20 sek., aptarimas apie 10 min.
Jūs turite teisę tylėti! Arba ne
„Jūs turite teisę tylėti“ – frazė, kurią girdime filmuose ir serialuose, bet tikriausiai niekada nesusimąstėme kur ir kaip ją galime išgirsti/panaudoti realiame gyvenime. Ką ji iš tikrųjų reiškia? Pasiruošk klausimus ir inicijuok diskusijas, nes Teisės fakultetas paruošė veiklas, kurių metu susipažinsi su teise, turėsi galimybę pakalbinti teisėją, prokurorą bei advokatą, sužinosi jų darbo ypatumus, pamatysi kaip atrodo jų darbo vieta.
Jūs turite teisę registruotis! Arba ne. Vietų skaičius ribotas.
06.18. Vizitas į Prokuratūrą. Moksleiviai turės galimybę susipažinti su prokuroro profesija, prokuratūros darbo ypatumais.
06.19. Vizitas į Kauno apygardos teismą. Moksleiviai turės galimybę susipažinti su teisėjo profesija, teisėjų darbo ypatumais.
06.20. ,,Kas žudikas?“. Moksleiviai turės galimybę susipažinti su ikiteisminio tyrimo specifika bei patys pabūti tyrėjais ir ištirti bylą (surasti žudiką).
VIETŲ NEBĖRA. Kūryba. Reklama. Pinigai.
Ar žinai, kad per savo gyvenimą karjerą keisi bent kelis kartus. Taip, ekspertai teigia, kad 10 m. ir ilgiau trunkantis darbas vienoje įmonėje ar srityje taps istorijos vadovėlio skiltimi. Dėl šios priežasties universalias ir plačiai pritaikomas studijų programas vykdantis VDU Ekonomikos ir vadybos fakultetas Tau paruošė 3 užsiėmimus padėsiančius ugdyti kompetencijas, kurių esame tikri, kad prireiks bet kuriame karjeros kelyje.
Susitikimų su fakulteto dėstytojais bei studentais metu:
- iš labai arti pažinsi VDUevf kultūrą;
- išmoksi kūrybiškumo, investavimo, reklamos ir istorijų pasakojimo triukų;
- suprasi kodėl į savo stojimų prioritetų sąrašą turėtum įtraukti Ekonomiką, Marketingą, Verslo administravimą ar Kūrybiško verslo ir inovacijų dizainą.
06.18. „Kūrybiškumo raumens treniruotė –mokslui, verslui ir kasdieniam gyvenimui“. Ar išties mus nuo dirbtinio intelekto ima skirti tik gebėjimas parodyti kur paveikslėlyje yra autobusas/perėja/šviesaforas? Mokslininkams įrodinėjant, kad mūsų kūrybiškumas tendencingai mažėja, ateina metas giliau į(si)kvėpti ir priversti aptingusį kūrybiškumo raumenį judėti, taip išlaikant kūrybą žmogui!
06.19. Asmeninių finansų valdymo ir investavimo ABC. Apie pinigus reikia ne kalbėti, juos reikia uždirbti. Šiame susitikime sužinosi ne tik kaip valdyti asmeninius finansus, bet ir kaip dalį jų paversti pajamų šaltiniu.
06.20. Istorijų pasakojimo ir reklamos dirbtuvės. Dviejų dalių užsiėmime pirmiausia gilinsimės į istorijų pasakojimo subtilybes. O vėliau, kalbėsime apie komunikaciją ir atskleisime gamtos ir žmogaus ryšį per Sengirės fondo atvejį.
Sėkminga karjera - misija įmanoma!
Savęs pažinimo link žmogus keliauja visą savo gyvenimą. Kaip save suprantame, ką apie save galvojame ir kaip save vertiname, priklauso nuo daugelio dalykų: sukurtų tarpusavio santykių, gyvenime sutiktų žmonių, sukauptų bendravimo patirčių, socialinių tinklų ir kt. Ar pakankamai gerai pažįstame save? Ar to siekiame ir kaip? Ar galime išlikti autentiški dabartinėje visuomenėje? Kaip aplinkiniai žmonės įtakoja savęs pažinimą? Ar kada nors susimąstėme, kaip socialiniai tinklai leidžia pažinti save ir kurti tarpusavio ryšius? Į šiuos ir kitus svarbius klausimus kviesime ieškoti atsakymo moksleivius šių užsiėmimų metu.
06.18. „Ar aš galiu būti komandos dalimi?“. Komandinėse užduotyse išsiaiškinsime kam teikiate pirmenybę komandiniam ar individualiam darbui.
06.19. „Bendraudamas kuriu“. Praktiškai išbandysite save prisistatymo, viešo kalbėjimo ir kitose komunikavimo užduotyse.
06.20. „Karjeros planas – raktas į sėkmingą tikslų siekimą“. Mažose komandose mokysimės planuoti karjerą.