Mokslas ir visuomenė po pandemijos

Šiuo metu pasaulis yra atsidūręs nežinioje – niekas negalėtų pasakyti, kada grįšime į tokį gyvenimą, kuris buvo prieš pandemiją. Prasideda postpandeminis laikotarpis.

Viešojoje retorikoje jau paplito terminas „naujoji realybė“ tarsi neišvengiamai turime susitaikyti, jog dar labai ilgą laiką gyvensime pakitusiomis sąlygomis. Šioje atmosferoje akademinės bendruomenės solidarumas ir patirtis kaip niekad svarbūs. Net ir nežinodami ateities, mes puikiai suprantame, jog vienintelė išeitis artėti prie didesnio supratimo ir solidarumo – nuoseklūs moksliniai tyrimai, patikimos informacijos atranka, mokslu paremtos sprendimų paieškos, ir kultūros bei meno sklaida, kuri įprasmina visas mūsų pastangas.

Vytauto Didžiojo universitetas buria mokslininkus, tyrėjus ir studentus dalintis įžvalgomis apie esminius mūsų valstybės ir visuomenės gyvenimo klausimus po pandemijos. Šioje skiltyje rasite naujausius publicistinius tekstus, aktualius mokslinius tyrimus, o taip pat ir svarbiausias tarptautinės iniciatyvos „Kartu per atstumą“ naujienas.

Kartu per atstumą (Mind the Gap)

 

Vytauto Didžiojo universitetas drauge su „Globali iniciatyva psichiatrijoje“ (FGIP) inicijavo tarptautinę kampaniją „Kartu per atstumą“, kuri kviečia visuomenę vietoje termino „socialinis atstumas“ rinktis tikslesnį – „fizinis atstumas“ ir, svarbiausia, pasirūpinti socialinių ryšių stokojančiais vyresnio amžiaus, taip pat su negalia ar psichikos sutrikimais žmonėmis, palaikyti su jais ryšį. Pasaulio sveikatos organizacija pripažino, kad pandemijos metu plačiai paplitęs terminas „socialinis atstumas“ yra ne tik klaidinantis, bet ir žeidžiantis. Kita vertus, pažeidžiami ir nesaugūs jaučiamės daugelis – pokytis, apėmęs visą pasaulį, buvo per daug staigus ir radikalus, o žinių apie ateitį vis dar trūksta.

Siekiame atkreipti nuomonės ir politikos formuotojų bei plačios visuomenės dėmesį, siūlydami vartoti tinkamesnį „fizinio atstumo“ terminą, taip pat pagalvoti, kokią reikšmę gali turėti mūsų vartojami žodžiai ar skuboti, neapgalvoti socialiniai, politiniai ar ekonominiai sprendimai. Sutrikus gyvenimo ritmui, solidarumas turėtų tapti svarbiausiu mūsų visų prioritetu.

Vis daugiau pasaulio psichiatrų atkreipia dėmesį, kad imantis apsaugos nuo viruso priemonių būtina nepamiršti jų poveikio psichinei sveikatai. Kitu atveju, sveikatos sistemos atsidurs ant krizės slenksčio. Tarptautinė kampanija „Kartu per atstumą“ greitai pasiekė pasaulinį atgarsį: palaikymą jai išreiškė jau daugiau 50 įvairių organizacijų, iniciatyvos šūkiai išversti į beveik 30 užsienio kalbų, o stipraus atsako sulaukta net Pietų Afrikos Respublikoje ir Indijoje.

Rekomendacijos

Iniciatyvos „Kartu per atstumą“ autoriai parengė su COVID-19 susijusias rekomendacijas uždarų institucijų bei ambulatorines paslaugas teikiančių organizacijų vadovams bei klientams. Iniciatyvos autoriaus R. van Voreno teigimu, šios rekomendacijos yra reikalingos todėl, kad šiuo metu daugelis tokių organizacijų visiškai neturi jokių apsaugos priemonių, o jų klientams informacija apie apsaugą nėra teikiama.

Iniciatyvos autoriai taip pat parengė ir specialų „Facebook“ puslapį „Covid-19 and mental health“, kuriame teikiama informacija apie COVID-19 ir psichikos sveikatą visuomenei, psichikos sveikatos institucijų atstovams ir klientams.

Mokslo tyrimai

Publicistika