Mažiems Lietuvos miesteliams – išskirtinis studentų dėmesys

538

Kiekvienas savo aplinkoje gali gyventi turiningai ir aktyviai – tai įrodyti siekia VDU „Minded“ gretutinių studijų programos „Verslumo akademija“ studentai. Šeštus metus skaičiuojančio Išmaniosios praktikos kurso metu jaunuoliai kuria ir įgyvendina realius socialinių pokyčių projektus. Jie pritaikyti konkrečioms šalies vietovėms, atsižvelgiant į ten gyvenančių žmonių poreikius ir norus.

Pokytį kuriantys įgūdžiai

„Imtis drąsių sprendimų ir per trumpą laiką išanalizuoti bei prisijaukinti mažai pažįstamą aplinką – tikras iššūkis. Išmaniosios praktikos programa norime paskatinti studentus mąstant globaliai imtis veiksmų, atnešančių lokalių pokyčių, leidžiančių suprasti, kad žmonės juos supančioje aplinkoje gali gyventi geriau“, – pasakoja VDU „Minded“ komandų veiklos vadovė Ugnė Bagušinskaitė.

Išmaniosios praktikos kursas yra orientuotas į unikalios socialinės ar verslo idėjos sukūrimą ir realų jos įgyvendinimą pasirinktame Lietuvos miestelyje. Šis kursas daugiasluoksnis – narpliodami konkretų iššūkį studentai ne tik lavina savo verslumo kompetencijas ir kaupia darbinę patirtį, bet tuo pačiu metu padeda nedidelių šalies vietovių bendruomenėms spręsti įsisenėjusias ar opias problemas.

Pusę metų trunkančiame kurse studentai dirba komandose, kurias visos kūrybinės kelionės metu kuruoja ir lydi mentoriai. Įgytas teorines žinias į praktinį lygį perkelti padeda ir savo ilgamete patirtimi bei patarimais dalinasi skirtingų sričių specialistai.

Įtraukia vietos gyventojus

Bene svarbiausias komponentas, padedantis sėkmingai pasiekti užsibrėžtus tikslus – tikslingas bendradarbiavimas su vietos gyventojais.

„Empatija ir į žmogų orientuotas požiūris – pagrindinis raktas. Kiekviena verslo idėja yra skirta kažkam, o geriausiai atpažinti inovatyvių galimybių potencialą gali padėti tie, kurie kasdien „sukasi“ tiriamame kontekste. Įtraukiant vietinius, studentų iniciatyvos tampa gyvos ir artimos miesteliuose gyvenantiems žmonėms“, – teigia U. Bagušinskaitė.

Vykdydami Išmaniosios praktikos projektą, dalyviai į pagalbą pasitelkia įvairius tyrimo metodus: atlieka lauko stebėjimą, po kurio pasirenka konkrečią problemą analizei, taip pat daro vartotojų interviu, leidžiantį išsiaiškinti vietos gyventojų patirtis. Jas ištyrinėję studentai vykdo poreikių analizę, o siekiant tinkamai atstovauti tikslinių vartotojų grupei, kuriamos personos.

Įkvepiantys pavyzdžiai

Kūrybiškos studentų idėjos praskaidrino jau ne vieno miestelio bendruomenės kasdienybę. Įgyvendintų projektų sąraše – daugybė skirtingų sprendimų.

Praėjusiais metais VDU „Minded“ dalyviai ėmėsi gvildenti Šakių jaunimo aktyvumo ir užimtumo problemą. Išsiaiškinę, kad miestelyje trūksta įdomios laisvalaikio praleidimo veiklos, studentai atnaujino Šakių Atviro jaunimo centro vidinį kiemelį, jame įkurdami boulingą po atviru dangumi.

Dar vienas dėmesio sulaukęs miestelis – Josvainiai. Atlikę tyrimą ir išsiaiškinę, kad vietovėje gausu nesutvarkytų lokacijų, studentai ėmėsi spręsti uždavinį, kaip patobulinti neišnaudotų erdvių funkcionalumą. Sprendimu tapo projektas „Aukšta žemė“, dovanojantis gyventojams įdomų laiko praleidimo būdą ir stiprinantis sveikatingumą vaikštant ant balansavimo juostų.

Studentai narplioja ne tik užimtumo, bet ir įgūdžių tobulinimo iššūkius. Pavyzdžiui, pastebėję, kad Panevėžiuko seniūnijos tarybai trūksta žinių apie naujausius problemų sprendimo metodus ar darbą komandoje, studentai jiems suorganizavo renginį, kurio metu bendruomenės nariai galėjo geriau pažinti vienas kitą ir metodus, padėsiančius kasdieniame darbe bei bendravime.

Galimybė išbandyti jėgas

Norintiems prisijungti ir patiems kurti pokyčius, VDU „Minded“ siūlo tarptautiniu mastu pripažintą gretutinių studijų programą „Verslumo akademija“. Jos metu studentams suteikiamos priemonės savęs pažinimui, ugdomos problemų sprendimo ir verslumo kompetencijos, analizuojant konkrečius verslo ar socialinius iššūkius.

Nuo 2022 m. rugsėjo VDU Ekonomikos ir vadybos fakultete bus pristatyta nauja bakalauro studijų programa „Kūrybiško verslo ir inovacijų dizainas“. Daugiau informacijos: https://minded.lt/.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus