Konferencijoje – apie Europos konstitucionalizmo iššūkius

„Pastaraisiais metais Europa ir pasaulis susidūrė su įvairiais politiniais, socialiniais, ekonominiais ir teisiniais sunkumais. COVID-19 pandemija, terorizmas, migracija, populizmas, hibridinis karas, autoritarizmas ir kiti iššūkiai neabejotinai kėlė konstitucinius klausimus bei skatino permąstyti ankstesnes idėjas – todėl dabar tinkamas metas visa tai aptarti ir ieškoti sprendimų aktualioms problemoms, susijusioms su konstitucionalizmu“, – sako Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Teisės fakulteto dekanas, profesorius, buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas, vienas iš tarptautinės konferencijos „Europos konstitucionalizmas: būklė ir perspektyvos“ organizatorių.

Lapkričio 25-ąją vyksiančią konferenciją VDU Teisės fakultetas organizuoja bendradarbiaudamas su Tarptautiniu demokratijos ir paramos rinkimams institutu ir Europos humanitariniu universitetu. Konferencija bus skirta paminėti 1922 m. Lietuvos valstybės Konstitucijos 100-metį, 1992 m. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30-metį ir šiuolaikinės Lietuvos teisės mokyklos (Vytauto Didžiojo universiteto ir jo Teisės fakulteto, kuris buvo įsteigtas 1922 m.) 100-metį.

„Per pastaruosius tris dešimtmečius Europos šalys nuėjo ilgą ir sudėtingą konstitucionalizmo kelią: ieškojo ir kūrė savo konstitucinę tapatybę, stiprino konstitucines vertybes ir konstitucinės demokratijos institucijas, formavo santykius su kitomis valstybėmis, supranacionalinėmis organizacijomis, susidūrė su konstitucinėmis krizėmis ir kitais iššūkiais bei ieškojo tinkamų priemonių jiems įveikti. Šiame kontekste svarbus tapo ne tik stabilumas, bet ir gebėjimas keistis bei prisitaikyti prie naujų aplinkybių“, – pristatydamas konferencijos temą pasakoja prof. D. Žalimas.

Prof. Dainius Žalimas (Jono Petronio nuotr.)

Profesorius pabrėžia, kad konstitucionalizmas nėra statiškas reiškinys – jis nuolat vystosi, ypač kai susiduriama su krizėmis ar kitais iššūkiais. Per paskutinius keletą metų pasauliui teko kovoti su įvairiausiais iššūkiais, kurie privertė persvarstyti buvusias konstitucionalizmo idėjas, aiškinimo metodus, teisės doktrinas ir teisinius argumentus dėl konstitucinės santvarkos Europoje ir pasaulyje.

Konferencijos dalyviai ieškos atsakymų į daugybę aktualių klausimų apie konstitucionalizmo sampratos kaitą Europoje ir pasaulyje, šiuolaikinio konstitucionalizmo bruožus, konstitucinių ir kitų teismų jurisprudencijos pokyčius, konstitucionalizmo raidą Vidurio ir Rytų Europoje ir daug kitų temų. Pranešėjai bandys įvertinti Europos konstitucionalizmo būklę, identifikuoti pasiekimus ir išmoktas pamokas, taip pat atkreipti dėmesį į kylančias konstitucionalizmo problemas ir ateities prioritetus.

Renginys diskusijai pakvies žymiausius mokslininkus ir praktikus iš D. Britanijos, Airijos, Švedijos, Italijos, Sakartvelo, Ukrainos, Taivano, Moldovos ir kitų pasaulio šalių. Iš viso konferencijoje pranešimus skaitys 20 autoritetingų teisės ir kitų sričių ekspertų, tarp jų – Nacionalinio Taivano universiteto Teisės koledžo profesorė dr. Wen-Chen Chang, Romos Sapienzos universiteto profesorius, Europos komisijos už demokratiją per teisę (Venecijos komisijos) narys dr. Cesare Pinelli, A. Mickevičiaus universiteto profesorė, buvusi Lenkijos Ministrė Pirmininkė dr. Hanna Suchocka, Europos humanitarinio universiteto profesorius, buvęs Baltarusijos Konstitucinio Teismo teisėjas dr. Aleksandr Vaškevič, Tarptautinio instituto demokratijai ir rinkimų paramai (IDEA) nuolatinis stebėtojas ir globalių programų direktorius dr. Massimo Tommasoli, Lvivo I. Franko nacionalinio universiteto Mokslo prorektorius, profesorius dr. Serhij Riznyk ir daug kitų.

Pasak prof. Dainiaus Žalimo, tikimasi, jog konferencija suteiks visapusišką galimybę įvertinti Europos ir pasaulio konstitucionalizmo būklę bei pasidalinti bendra vizija dėl konstitucionalizmo ateities.

Konferenciją sudarys trys sesijos: „Šiuolaikiniai iššūkiai konstitucionalizmui“, „Demokratinės konstitucinės santvarkos atkūrimo iššūkiai“ ir „Konstitucionalizmo ateities perspektyvos“.

Konferencija „Europos konstitucionalizmas: būklė ir perspektyvos“ vyks lapkričio 25 d., penktadienį, 9.30 val., hibridiniu būdu: VDU Mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28, Kaunas) ir internetu („Zoom“ platformoje).

Konferencijos kalbos: anglų ir lietuvių (su sinchroniniu vertimu).

Renginio globėjas – Advokatų kontora AMLEX.

Konferenciją iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos mokslo taryba.

Konferencijos programa

Registracija į konferenciją (privaloma)

Rodyti visus komentarus