Kipre diskutuota apie vienybės poreikį karo akivaizdoje

444

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas (PMDF) kartu su Kipro politikos analizės institutu „Strategy International“ surengė konferenciją „Kipras ir Lietuva. ES iššūkiai ir vienybės poreikis karo Ukrainoje akivaizdoje“. Konferencija įvyko birželio 16 d. Pafose, Kipre. Konferenciją rėmė Europos Komisijos delegacijos Kipre ir Lietuvoje.

Konferencijoje dalyvavo Kipro politikai, ekspertai, politikos konsultantai, puoselėjantys dialogą ir vykdantys tarptautinės politikos analizę, taip pat – Izraelio, Gruzijos, D. Britanijos ir kt. valstybių analitikai. Renginyje dalyvavo Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega.

Vytauto Didžiojo universitetui atstovavo rektorius prof. Juozas Augutis, buvęs Lietuvos Užsienio reikalų ministras, VDU Tarybos narys Vygaudas Ušackas, taip pat VDU PMDF dekanas prof. Šarūnas Liekis bei PMDF prof. Andžėjus Pukšto ir prof. Sima Rakutienė. Konferencija siekė padėti Viduržemio jūros valstybėms spręsti regiono tarptautinės politikos krizes bei geriau suprasti Rusijos karo prieš Ukrainą kontekstą bei jo poveikį Viduržemio jūros regionui.

„Mes džiaugiamės galėdami remti tarptautinį dialogą ir derybas tarptautiniuose santykiuose. Turėtume skirti ypač didžiulį vaidmenį bendradarbiavimui tarp Baltijos ir Viduržemio jūros valstybių. Šis renginys prisideda prie galimybių įtraukti į šitą procesą vis daugiau ir daugiau suinteresuotųjų pusių“, – sakė „Strategy International“ direktorius dr. Marios Efthymiopoulos, papildydamas, jog ES privalo turėti toli siekiančią įtaką tarptautinėje politikoje, o jos poveikis turi būti juntamas tiek ES viduje, tiek už jos sienų.

VDU PMDF dekanas ir profesorius Šarūnas Liekis antrindamas sakė, kad tiek Kipras, tiek Lietuva yra įsipareigoję ES veiklos ir valdymo normoms ir principams.

„Abi valstybės gerbia teritorinį integralumą, suverenumą ir laisvę sudaryti sąjungas ir aljansus. Neteisėta Rusijos invazija į Ukrainą 2022 m. vasario 24 d. ne tik pažeidė tarptautinę teisę ir vertybes. Šis karas sugriovė Europos saugumo architektūrą ir kėsinasi į valstybės, kuri siekia tapti ES ir NATO nare, suverenumą. Šitame kontekste nereikia užmiršti analogiškos Kipro istorijos 1974 m. – šalies, kurios trečdalis teritorijos yra okupuota iki dabar. Šis pavyzdys liudija, kad nesiseka šių problemų spręsti sėkmingai jau ne vieną dešimtmetį“, – pažymėjo prof. Š. Liekis.

Šios konferencijos, skirtos Viduržemio jūros baseino problemų sprendimui, bus organizuojamos ir vėliau, bendradarbiaujant su kitomis Rytų ir Centrinės Europos valstybėmis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus