Paroda „Iš Karalių pasakos ateinam“

VDU mokslo ir studijų centras (V. Putvinskio g. 23, Kaunas)

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) daugiafunkciame mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23, Kaunas) šiuo metu eksponuojama Jaunųjų čiurlioniečių kūrybos darbų paroda „Iš Karalių pasakos ateinam“, skirta Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150 metų jubiliejui paminėti ir iš naujo permąstyti jo kūrybos svarbą Lietuvos bei pasaulio kultūrai.

Parodoje dalyvauja Kauno, Varėnos, Druskininkų ir Panevėžio mokyklų moksleiviai bei Kauno M. K. Čiurlionio draugijos Jaunųjų čiurlioniečių sekcijos „Vilties preliudas“ nariai. Draugijos organizuojamoje parodoje eksponuojami jų sukurti tapybos, keramikos, tekstilės, grafikos ir fotografijos darbai, taip pat – muzikiniai fragmentai, literatūros kūriniai (eilės, esė, miniatiūros, kt.).

Kaip teigia Jaunųjų čiurlioniečių sekcijos vadovė, dailininkė Ona Leonavičiūtė, parodos ir renginio pavadinimas „Iš Karalių pasakos ateinam“ yra neatsitiktinis.

„Tai tarytum ilgalaikiai pašnekesiai su pačiu Čiurlioniu, užgimę jo tėvonijoje – unikalios dvasinės ir materialios kultūros Dainavos krašte. Čiurlioniečiai niekada nekopijavo mūsų genialaus kūrėjo, įsiklausėme į jo žodžius: „Tautiškoji dailė turi būti mūsų dailės pamatas, iš jos turi pakilti savotiškas lietuvių stilius, ji yra mūsų pasididžiavimas, nes tas gražumas, kurį turi savy, yra grynas, savotiškas ir išimtinai lietuviškas“, – paaiškina O. Leonavičiūtė, cituodama 1908 m. M. K. Čiurlionio straipsnį „Antroji lietuvių dailės paroda“.

Apie Jaunuosius čiurlioniečius ir jų kūrybos šaltinį

Pasak organizatorių, šiame minėjimų, renginių gausume Kauno M. K. Čiurlionio draugijos veikla taip pat nuoširdžiai suaktyvėjo. Prieš keletą dešimtmečių prie  draugijos susibūrusi jaunųjų kūrėjų, dailės studijų, gimnazijų mokinių ir net VDU, VDA bei KTU studentų grupelė pradėjo organizuoti renginius ir susitikimus su žinomais Kauno miesto menininkais: Rūta Staliliūnaite, Dalia Zubovaite-Palukaitiene, Milda Kulikauskiene, Petru Bingeliu, Egidijumi Stanciku, Roku Zubovu, Robertu Keturakiu ir daugeliu kitų. Ši bendrystė su jaunuosius globojančiais žmonėmis draugijos nariams padėjo artimiau pažinti meno pasaulį, ypač – suvokti M. K. Čiurlionio kūrybos unikalumą.

Renginiai M. K. Čiurlionio muzikos salėje peraugo į plenerus Druskininkuose, Švendubrėje, Zervynose, Žiūruose. „Jei ne Jadvyga Jančiauskienė, Birutė Tamulevičienė ir kitos Švendubrės ir Zervynų senovinių dainų atlikėjos su margais audinių raštais iš pilkų dzūkiškų klėtelių, su tyraširdžių kaimo madonėlių legendomis – nebūtume pažinę genialaus kūrėjo, nesuvoktume ne tik M. K. Čiurlionio paveikslo „Karalių pasaka“ prasmės, bet ir visos jo kūrybos,“ – pasakoja parodos sumanytoja dailininkė Ona Leonavičiūtė.

 „Ateitis parodys, ar išsipildys ši Čiurlionio svajonė, bet sekime jo pavyzdžiu – visada išlikti savimi šiame globaliame pasaulyje. Sakoma, kad kiekvienas vaikas yra neprakalbintas genijus, o mūsų mažiausieji dar prideda savo: „O mane jau prakalbino Čiurlionis,“ – tvirtina renginio organizatoriai ir kviečia apsilankyti parodoje.

Paroda veiks iki gegužės 31 d. Parodos lankymo laikas: darbo dienomis 9:00-20:00, šeštadieniais – 9:00-17:30.

Erdvinis parodos tęsinys – Juozo Gruodžio konservatorijoje (J. Gruodžio g. 6, Kaunas).

Gegužės 14 d. vyks kūrybinė popietė „Bičiulystės valanda su Čiurlioniu“, kurios metu bus apdovanoti geriausi iš geriausiųjų jaunųjų kūrėjų darbai.

Parodos plakatas