4-oji studentų konferencija LAISVĖ KURTI

2025 m. gegužės 8–9 d. VDU vyks jau 4-oji studentų konferencija LAISVĖ KURTI. Šiais metais konferencija, pavadinimu „Mokslo ir kultūros sonata“, skirta 150-osioms žymiausio Lietuvos kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio (1875–1911) gimimo metinėms paminėti.
Reikšmingiausias Lietuvos menininkas, kompozitorius, tapytojas ir fotografas, kurio kūryba įkūnija tarpdiscipliniškumą ir gylį, avangardo ir paveldo sintezę, įkvepia visus nuo meno ir humanitarinių iki visuomenės, technologijų ir gamtos mokslų sričių.
M. K. Čiurlionio palikimas – apie 300 tapybos ir grafikos kūrinių, iš kurių žymiausi – tapybinės sonatos. Panaudodamas muzikinę sonatos formą, grįsta skirtingų tonacijų ir temų priešprieša, menininkas randa unikalų menų sintenzės būdą sujungti muzikai ir tapybai.
Konferencijoje „Mokslo ir kultūros sonata“ jungsime iš pirmo žvilgsnio nesijungiančias mokslo kryptis, meną, sportą bei kultūrą ir ieškosime bendro vardiklio – mūsų visų idėjų sintezės.
Pirmąją konferencijos dieną – gegužės 8-ąją, visus kviesime į VDU Didžiojoje salėje vyksiantį koncertą „Šiaurė“. Tai transmedialus projektas, kuriame susijungia Tito Petrikio audiovizualinis muzikos koncertas ir medijų menininko bei dailininko Rimanto Plungės tapybos darbai.
Projekto kūrybinis pradas siejasi su M.K. Čiurlionio tarpdiscipliniškumu ir medijų sinteze, kur muzika ir vizualusis menas tampa lygiaverčiais raiškos būdais. Čiurlionio darbuose gamtos elementai įgauna metafizinį matmenį, jungiantį žmogų su kosmine tvarka, o „Šiaurė“ per garso ir vaizdo sintezę taip pat siekia perteikti gamtos didybę ir žmogaus egzistencinę refleksiją. M. K. Čiurlionis savo kūryboje eksperimentavo su muzikinės struktūros perkėlimu į tapybą, kurdamas vizualines simfonijas ir sonatas – panašiai „Šiaurėje“ naudojami garsovaizdžiai ir vizualinės projekcijos plečia meninės patirties ribas.
Koncertas vyks 18 val. VDU Didžiojoje salėje. Įėjimas laisvas.
Antrąją konferencijos dieną, gegužės 9-ąją, tradiciškai – penktadienį, kviesime pasiklausyti VDU studentų pranešimų / pasirodymų, atliepiančių šių metų konferencijos raktinius žodžius: liberalieji menai, tarpdiscipliniškumas, kūrybiškumas, darnus vystymasis, vizionieriškumas, daugiakalbystė, dirbtinis intelektas (DI).
Konferencija vyks V. Putvinskio g. 23. Įėjimas laisvas.
Konferenciją atidarys du pranešimai anglų kalba. Prof. dr. Rimanto Plungės (VDU Menų fakultetas) ir prof. dr. Tito Petrikio (VDU Menų fakultetas) pranešimas „Echoes of the North: M. K. Čiurlionis’ Legacy in Transmedia Art“ bei VDU Humanitarinių mokslų fakulteto studentės, M. K. Čiurlionio rinkinių skyriaus muziejininkės Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Gretos Katkevičienės pranešimas „Multifaceted Reflections of M. K. Čiurlionis“.
Konferenciją užbaigs Gedimino Kvietkausko (AB „East West Agro“ vadovas) pranešimas „Laisvė kurti – ar tikrai durniams sekasi?“
Daugiau informacijos – LAISVĖ KURTI puslapyje https://www.vdu.lt/lt/laisve-kurti/ ir https://www.vdu.lt/en/freedom-to-create/
Konferencija yra dalis visus 2025 metus truksiančių renginių, projektų ir iniciatyvų, skirtų VDU pirmininkavimui „Transform4Europe“ (T4EU) aljanse. Vienuolika Europos universitetų vienijantis aljansas siekia sukurti bendras struktūras, programas, mokslo bei inovacijų platformas, o svarbiausia – stiprinti T4EU ateities viziją, tapatybę ir bendradarbiavimą.
Konferenciją pristato VDU alumnų, genetikų Luko Žemaičio ir Igno Galmino, bei tapytojo Tado Sokolovo 2022 metais sukurtas pirmasis ateities mokslo ir meno sinergijos kūrinys pasaulyje – paveikslas „Dabartis Naujajam Rytojuj – DNR paveikslas Nr. 1“. Paveikslas turi dvi puses – matomą ir nematomą. Nematomoje paveikslo dalyje – pirmą kartą istorijoje dažuose panaudota DNR įrašymo technologija, kurioje užkoduoti 196 žymiausi M.K. Čiurlionio darbai, metus laiko rinkti Valstybės pažinimo centro lankytojų palinkėjimai Lietuvai bei atvertos durys į skaitmeninę NFT meno formą.