Internete – filmas apie VDU „Laisvos minties universitetas“

5385

2019 metais Vytauto Didžiojo universitetas minėjo atkūrimo 30-metį. Ta proga buvo sukurtas dokumentinis filmas „Laisvos minties universitetas“. Metas, kuomet Universitetas veikia karantino sąlygomis, yra puiki proga prisiminti VDU atkūrimo istoriją ir per tris dešimtmečius nueitą kelią. Šis filmas primena, jog Universitetas yra daugiau nei mums įprasta darbo aplinka, pastatai ar auditorijos. Visų pirma, tai tyrinėjančių ir studijuojančių žmonių bendruomenė bei jos tarpusavio ryšiai.

Nuo šiol filmas laisvai prieinamas Vytauto Didžiojo universiteto „YouTube“ paskyroje.

Dokumentinės juostos režisieriaus Ryčio Zemkausko filme nėra įprasto istorinio siužeto, jame siekiama atskleisti asmenybes, jų idėjas ir veiksmus, kurie skatino modernios Lietuvos Respublikos tapatybės formavimąsi. Tai pasakojimas apie Universitetą, geriausiai atspindintį atgimusios Lietuvos svajonę.

Sąjūdžio atmosferoje gimė siekis gaivinti ir modernizuoti tarpukario VDU idėjinę tradiciją, skatinančią kurti tokį Universitetą, kuris griautų sovietmečiu susiformavusią aukštojo mokslo institucinę kultūrą ir hierarchinį valdymą. Sovietinių ideologinių struktūrų nevaržomas Universitetas buvo kelias į spartesnį vakarietiškos akademinės kultūros kūrimąsi.

Matant, kaip iš Kalifornijos universiteto atvykęs profesorius Algirdas Avižienis skaito VDU Atkūrimo aktą, o visa salė nuaidi plojimais, nejučia susimąstai apie stebuklingą atgimimo laiką. Lietuvos ir išeivijos mokslininkų galvose užgimusi Universiteto idėja bei jų atsidavimas kilo iš noro atkurti ne tik akademinę, bet, visų pirma, dvasinę realybę. Taip pat ir filmo epicentre tik tai, kas reikšminga – žmonės – visa marga Universiteto bendruomenė, kurios nereikia dangstyti gražių mūrų skliautais.

 „Laisvos minties universitetas“ –  tai susitikimas su žmonėmis, kūrusiais ir tebekuriančiais VDU. Tai – puiki proga apmąstyti, kokia bendruomenė buvome, esame  ir kur link Vytauto Didžiojo universitetas žengs ateityje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus