Elekrocheminiai reiškiniai ir jų įtaka ląstelių elektrooporacijos tyrimams (Chemija 03 P)

  • VardasRaminta
  • Pavardė Rodaitė-Riševičienė
  • Vadovasprof. dr. Gintautas Saulis
  • Data2010-05-14
  • KryptisChemija

Anotacija

Šiame darbe tirta vieno iš elektrocheminių reiškinių, vykstančių elektromanipuliacijų su ląstelėmis metu, – dėl aukštosios įtampos impulsų iš elektrodų išsiskiriančių metalų jonų – galima įtaka ląstelių elektroporacijos tyrimams. Atlikti elektrodų paviršiaus pokyčių, vykstančių elektromanipuliacijų su ląstelėmis metu, tyrimai. Taikant atominės jėgos mikroskopiją, nustatyta, jog dėl elektrocheminių reakcijų keičiasi ne tik nerūdijančio plieno ir aliuminio anodų, bet ir aliuminio katodo paviršiaus nelygumai. Šie nelygumai didėja proporcingai didinamam elektrinių impulsų skaičiui (pratekėjusio elektros krūvio kiekiui ploto vienetui).

Parodyta, kad elektrolizės reakcijų produktai daro įtaką ląstelių gyvybingumui. Vienu 2 kV/cm amplitudės ir 100 µs trukmės stačiakampiu elektriniu impulsu apdorotoje terpėje pelės hepatomos MH-22A ląstelių gyvybingumas sumažėjo beveik perpus, o ilgesniu 2 ms trukmės ir 0,2 kV/cm amplitudės impulsu paveiktoje terpėje žuvo visos ląstelės. Parodyta iš nerūdijančio plieno elektrodų į terpę išsiskyrusių Fe3+ bei Cr6+ jonų galima įtaka pelės hepatomos MH-22A ir žiurkės gliomos C6 ląstelių gyvybingumui.

Nustatyta, kad geležies (Fe3+) jonai slopina porfirino-sulfonato ir adriamicino (naudojamų fotosensibilizuotoje navikų terapijoje), bei kalceino-AM (naudojamo elektroporacijos tyrimuose) fluorescencijos intensyvumą.

Gauti rezultatai gali būti naudingi elektroporacijos tyrimams, bei šio metodo taikymams medicinoje ar pramonėje optimizuoti.

Išsamiau