Gyvūnų biologija
Dalyko anotacija lietuvių kalba
Kursas skirtas apžvelgti pirmuonių, bestuburių ir stuburinių gyvūnų įvairovei. Paskaitų metu analizuojamos pagrindinių grupių charakteristikos, apžvelgiant sandaros ypatumus, gyvenimo ciklus ir adaptacijas įvairiose aplinkose. Suteikiamos žinios apie gyvūnų reikšmę ekosistemose, žmogaus gyvenime ir praktinį pritaikymą įvairiose veiklos srityse. Pristatomos naujausios tyrimų tendencijos, susijusios su nagrinėjama gyvūnų grupe, apžvelgiant ištirtumą Lietuvoje ir pasaulyje. Supažindinama su gyvūnų rūšimis, kurioms reikalinga apsauga, aptariami faktoriai lemiantys gyvūnų pasiskirstymą ir būklę aplinkoje.
Dalyko anotacija užsienio kalba
The course is designed to introduce with diversity of protozoa, invertebrates and vertebrates. The lectures analyze the characteristics of the main groups by reviewing the peculiarities of the structure, life cycles and adaptations in different environments. Lectures review the role of animals in ecosystems, human life and practical application in various fields of activity. The latest research trends related to animal group are presented. Species of animals that need protection and factors influencing on distribution and condition of animals in the environment are discussed.
Būtinas pasirengimas dalyko studijoms
Bendroji biologija
Dalyko studijų rezultatai
1. Įgys žinias apie: pirmuonių ir gyvūnų biologiją ir adaptacijas gyvenamajai aplinkai.
2. Suvoks aplinkos faktorius, įtakojančius gyvūnų įvairovę ir paplitimą.
3. Gebės vertinti ekosistemų būklę pagal bestuburių grupes.
4. Suvoks: gyvūnų ekologinius ir trofinius santykius; reikšmę ekosistemose.
5. Įgys žinias apie saugotinas rūšis ir gebės suformuoti teigiamą nuostatą gamtos įvairovės išsaugojimui.
Dalyko turinys
1.Vienaląsčiai laisvai gyvenantys ir parazitiniai. Paplitimas, reikšmė ekosistemose ir žmogui. Surinkimo ir tyrimų metodai.
2.Pintys ir duobagyviai; jų reikšmė ekosistemose. Ištirtumas Lietuvoje. Koralinių polipų svarba įvairovei, paplitimas ir reikalingos aplinkos sąlygos.
3.Plokščiosios kirmėlės - laisvai gyvenančios ir parazituojančios. Apvaliųjų kirmėlių įvairovė sausumos ir gėlo vandens ekosistemose, trofiniai ryšiai, indikatorinė reikšmė. Praktinis panaudojimas.
4.Žieduotosios kirmėlės, jų biologijos ypatumai. Mažašerės ir dėlės; jų svarba vertinant aplinką.
5.Nariuotakojų tipas: planktoniniai, bentosiniai ir sausumos vėžiagyviai. Adaptacijos gyvenamajai aplinkai. Galimybės panaudoti tyrimuose.
6.Nariuotakojai: šimtakojai, vabzdžiai, voragyviai. Įvairovė, reikšmė ekosistemose ir žmogaus gyvenime. Grupės svarbios ekosistemos vertinimui pagal makrozoobentosą.
7.Moliuskų biologiniai ypatumai ir įvairovė gyvenamosios aplinkos, mitybos atžvilgiu. Invazinės rūšys. Svarba ekosistemose.
8. Makrobestuburių panaudojimas indikacijoje.
9. Chordinių tipo pagrindiniai bruožai, klasifikacija. Bežandžiai: apskritažiomeniai (nėgės ir miksinos).
10. Kremzlinių ir kaulinių žuvų panašumai ir skirtumai. Įvairovė ir adaptacijos gyvenamajai aplinkai. Lietuvos žuvų įvairovė; retos ir nykstančios Lietuvos žuvys, jų apsauga. Ichtiologiniu požiūriu vertingos ir saugomos Lietuvos buveinės. Žuvys indikacijoje.
11. Varliagyviai. Adaptacijos pereinant iš vandens į sausumą. Varliagyvių padėtis pasaulyje ir Lietuvoje: įvairovės ir gausumo mažėjimo priežastys.
12. Roplių charakteristika, Adaptacijos gyvenimui sausumoje. Lietuvos ropliai, jų paplitimas ir įvairovė. RK rūšys.
13. Paukščių kūno sandaros prisitaikymai skraidymui. Dauginimosi ypatumai. Paukščių įvairovės apžvalga, retosios rūšys. Ornitologiniai draustiniai.
14. Žinduolių charakteringi sandaros ir dauginimosi bruožai Pagrindiniai morfologijos ir anatomijos bruožai. Žinduolių įvairovės apžvalga. Retosios ir saugotinos žinduolių rūšys bei priemonės reikalingos jų apsaugai.
Laboratoriniai darbai
1. Laisvai gyvenančių ir parazitinių pirmuonių įvairovė vandens mėginiuose. Identifikacija. Pinčių ir duobagyvių morfologija.
2. Plokščiosios kirmėlės: planarijų, siurbikių, kaspinuočių sandara, adaptacijos parazitiniam gyvenimui.
3. Apvaliosios kirmėlės: laisvai gyvenančios ir parazitinės. Mikrodaugialąsčių verpečių identifikacija vandens ir samanų mėginiuose.
4. Žieduotųjų kirmėlių (gėlavandenės mažašerės, sliekai, dėlės) sandara.
5. Nariuotakojai: vėžiagyviai: šakotaūsiai (dafnijos), ūsakojai (jūros gilės), irklakojai (ciklopai), lygiakojai vėžiagyviai (jūrų tarakonai, vandens asiliukai, vėdarėliai). Upinio vėžio morfologija.
6 – 7. Nariuotakojai: vabzdžių ir voragyvių sandaros ypatumai. Pagrindinių vabzdžių ir voragyvių būrių atstovai. Metamorfozė ir lervinės stadijos, naudingos ekosistemų vertinimui.
8. Moliuskai: pilvakojai ir dvigeldžiai, jų morfologiniai bruožai. Dažniausios moliuskų rūšys paplitusios Lietuvos vandenyse ir sausumoje.
9. Galvachordžių (iešmučio) ir apskritažiomenių (nėgė) išorinė morfologija. Kaulinių žuvų (stintos, strimėlės, karpio) išorinė morfologija ir vidaus sandara.
10. Beuodegio varliagyvio (pievinės varlės) vidaus ir išorės sandaros bruožai. Rūšinė varliagyvių įvairovė: beuodegiai ir uodeguotieji.
11. Roplių išorinės morfologijos bruožai. Lietuvos roplių rūšinė įvairovė ir jų atpažinimas.
12. Paukščių morfologinė/anatominė sandaros pritaikymai skraidymui. Plunksnų struktūra. Kiaušinių sandara.
13. Žinduolio vidaus anatomija, išorinė morfologija. Susipažinimas su įvairių būrių atstovų sandaros ypatumais.
Dalyko studijos valandomis
Paskaitos 45 val.
Laboratoriniai darbai 30 val.
Savarankiškas darbas 85 val.
Iš viso 160 val.
Studijų rezultatų vertinimas
Kolokviumas – 20 % galutinio pažymio, laboratoriniai darbai – 30 % galutinio pažymio, egzaminas – 50% galutinio pažymio.
Literatūra
1. 1988 Kazlauskas R. Bestuburių biologija. Vilnius:Mokslas
2. 2001 Mažiulis D. Starodubaitė M. Zoologija. Vilnius:Mokslas
3. 1989 Mačionis A. Stuburinių biologija. Vilnius:Mokslas
Papildoma literatūra
1. 2004 Thorp J. H., Covich A.P. Ecology and Classification of North American Freshwater Invertebrates, (Aquatic Ecology) Sinauer Associates
N 2006 Raudonikis L. Europos Sąjungos Buveinių direktyvos saugomos rūšys : vadovas Lututė
2007 Haslett ,J. R. European strategy for the conservation of invertebrates : Convention on the Conservation of European Wildlife and Habitats (Bern Convention). Strasbourg : Council of Europe Publishing