Vandens ekologija
Dalyko anotacija lietuvių kalba
Kursas skirtas suteikti žinių apie vandens ekosistemose vykstančius hidrologinius, hidrocheminius ir hidrobiologinius procesus, vandens telkinių kilmę, hidrografinius ir hidrologinius parametrus, vyraujančias biocenozes, abipusę ekosistemų sąveiką su natūralia ir antropogenine aplinka bei pagrindinėmis ekologinėmis problemomis; supažindinti su vandens išteklių kokybės vertinimo ir valdymo principais, pagrindiniais teisiniais dokumentais; suteikti įgūdžių nustatyti, vertinti ir analizuoti paviršinio vandens telkinių būklę pagal hidrologinius ir hidrocheminius parametrus, jų ilgalaikius ir trumpalaikius pokyčius bei jų priežastis.
Dalyko anotacija užsienio kalba
The course is designed to provide knowledge about hydrological, hydrochemical and hydrobiological processes in aquatic ecosystems, origin of water bodies, hydrographic and hydrological parameters, prevailing biocenoses, mutual interaction of ecosystems with the natural and anthropogenic environment and major ecological problems; to introduce the principles of water resources quality assessment and management, the main legal documents; to provide skills to identify, assess and analyse the status of surface water bodies according to hydrological and hydrochemical parameters, its long-term and short-term changes and the reasons of it.
Būtinas pasirengimas dalyko studijoms
Bendroji ekologija
Dalyko studijų rezultatai
1. Paaiškinti vandens apytakos ciklo procesus ir jiems įtakos turinčius veiksnius
2. Apibūdinti upių ir ežerų hidrografinius ir hidrologinius parametrus, hidrografinį tinklą Lietuvoje ir pagrindinius jo susidarymo veiksnius.
3. Apibūdinti ir charakterizuoti skirtingas vandens ekosistemas, jų įtaką ir sąveiką su gamtine ir antropogenine aplinka, ir jautrumą antropogeniniam poveikiui
4. Įvardinti organizmų grupes, būdingas skirtingoms ekosistemoms, jų ypatybes, ekologinius ryšius ir sąveiką su aplinka.
5. Apibūdinti ir paaiškinti svarbiausias vandenynų ir gėlųjų vandenų ekologines problemas
6. Apibūdinti ir paaiškinti dirbtinių vandens telkinių poveikį vandens ekosistemoms ir pakitusių vandens ekosistemų atstatymo galimybes.
7. Paaiškinti ir apibendrinti pagrindinius vandens išteklių valdymo principus, deklaruojamus ES ir Lietuvos teisiniuose dokumentuose.
8. Įvertinti ir paaiškinti paviršinio vandens kokybę, remiantis fiziniais, cheminiais ir biocheminiais parametrais, individualiai ir grupėmis atliekant mėginių analizę, apdorojant ir analizuojant duomenis bei pristatant tyrimo rezultatus.
9. Paaiškinti ir apibendrinti Lietuvos vandens telkinių vandens būklę, atliekant ir analizuojant ilgalaikius pasirinktų Lietuvos upių hidrologinius ir hidrocheminius duomenis bei galimų vandens kokybės veiksnių poveikį.
10. Pateikti vandens kokybės analizės, upių hidrologinio ir hidrocheminio vertinimo rezultatus, juos pagrindžiant, paaiškinant ir apibendrinant individualiai ir grupėmis.
11. Analizuoti mokslinį darbą aktualia vandens ekologijos tema, tolygiai paskirstant darbą grupėse, aptariant atskiras jo dalis ir rengiant bendrą pranešimą.
Dalyko turinys
Vandens ciklas. Ekologinė vandens reikšmė; pasaulinis vandens ciklas, vandens paskirstymas ir cirkuliacija.
Upių ir ežerų hidrografija ir hidrologija. Upės baseino parametrai; Vagos morfologija; Upių ir ežerų klasifikacija; Upių hidrologija; Ežerų kilmė ir klasifikacija; Ežerų morfologija ir vandens balansas; Hidrografinio tinklo savybės ir veiksniai Lietuvoje; Ežerų stratifikacija; Vandens judėjimas ežeruose.
Pelkių ekosistemos. Pelkių rūšys ir kilmė; Pelkių paplitimas ir funkcijos Lietuvoje ir pasaulyje;
Vandenyno ekosistemos. Vandens cirkuliacija pasauliniame vandenyne; Vandenynų ekologinių zonų klasifikacija, charakteristikos ir funkcijos;
Baltijos jūros ekosistema. Morfologija ir vandens balansas Baltijos jūroje; Abiotiniai veiksniai ir biocenozių kilmė;
Vandens biocenozės ir jas veikiantys veiksniai. Vandens organizmų klasifikacija; Organizmų ekologiniai santykiai; Abiotiniai biocenozės veiksniai; Išgyvenimas ekstremalioje aplinkoje.
Gėlo vandens ir vandenyno organizmai. Vyraujančios ekologinės bakterijų, dumblių, pirmuonių, augalų ir gyvūnų grupės vandenyno, gėlojo vandens ir Baltijos jūros ekosistemose Lietuvoje ir pasaulyje. Invazinės ir nykstančios rūšys.
Eutrofikacija. Maistinių medžiagų cirkuliacija, šaltiniai ir likimas vandenyje; Vandens tarša. Baltijos jūros ekologinės problemos. Klimato kaitos poveikis, invazinės rūšys, žuvų ištekliai, eutrofikacija ir Baltijos jūros cheminė tarša.
Dirbtiniai vandens telkiniai. Polderių ir hidroelektrinių poveikis vandens ekosistemoms; Vandens ekosistemų atkūrimas.
Vandens išteklių valdymas. ES vandens pagrindų direktyva. Vandens išteklių valdymas Lietuvoje.
Paviršinio vandens mėginių ėmimas ir analizė. Fizinių vandens savybių nustatymas lauko išvykoje; Biogeninių junginių (amonio, nitritų ir fosfatų) ir BDS7 koncentracijos nustatymas laboratorijoje;
Pasirinktos upės hidrologinio ir hidrocheminio monitoringo duomenų analizė. Duomenų paieška ir apdorojimas, upės nuotėkio parametrų, fizinių ir cheminių parametrų apskaičiavimas.
Studentų laboratorinių darbų pristatymai ir stebėsenos duomenų analizė.
Žodinių ir (arba) rašytinių pranešimų rengimas dirbant grupėse ir individualiai. Individualūs darbų pristatymai.
Mokslinio straipsnio analizė ir pristatymas pasirinkta svarbia eklogine tematika (pvz., vandens biologinė įvairovė, invazinės ar nykstančios rūšys, vandens tarša, ekosistemų atkūrimas ir kt.). Individualūs ir grupės pristatymai.
Dalyko studijos valandomis
Paskaitos 30 val.
Laboratoriniai darbai 30 val.
Savarankiškas darbas 70 val.
Iš viso 130 val.
Studijų rezultatų vertinimas
Kolokviumas 25%, seminarai 15%, laboratoriniai darbai 10%, egzaminas 50%. Iš viso 100%
Literatūra
1. 2003 Tumas R. Vandens ekologija: vadovėlis aukštųjų mokyklų studentams Kaunas
2. 2005 Kilkus K. Ežerotyra: vadovėlis aukštųjų mokyklų studentams VU leidykla
3. 2002 Dodds W. K. Freshwater ecology. Concepts and environmental applications Manhattan
Papildoma literatūra
1. 2010 Bronmark Ch, Hansson L. A. The biology of lakes and ponds. Oxford university
2. 2011 Kilkus K., Stonevičius E.. Lietuvos vandenų geografija. vadovėlis VU leidykla
3. 2005 Mierauskas ir kt. Pelkių ekosistemos :raida, įvairovė, reikšmė, apsauga : mokomoji knyga Vilnius: Lietuvos gamtos fondas
4. 2001 Gailiušis B., Jablonskis J., Kovalenkovienė M. Lietuvos upės: hidrografija ir nuotėkis. Lietuvos energetikos institutas
5. 2000 Sinkevičius S. Epikontinentinės jūros ekologija. Mokomoji knyga VU leidykla
6. 1998 Bubinas A. ir kt. Gėlavandenių hidrocenozių struktūra ir jų tyrimo metodai VU leidykla
7. 1995 Kavaliauskienė J. Lietuvos ežerų dumbliai Geografijos institutas