Meteorologija ir klimatologija

  • Dalyko grupė: C
  • Apimtis ECTS kreditais: 3
  • Pavadinimas anglų kalba: Meteorology and climatology
  • Dalykas atestuotas: 2020
  • Atestacija galioja iki: 2023
  • Dalyko aprašo rengėjas(-ai):

    Doc. dr. Zigmas Kairaitis, VDU Edukologijos akademija Geografijos ir turizmo katedra

Dalyko anotacija lietuvių kalba

Dėstomame kurse supažindinama su pagrindiniais meteorologijos ir klimatologijos tyrimo objektais, tikslais, tyrimo metodais, istorija bei tolimesnio vystymosi perspektyvomis. Pateikiamos bendros žinios apie atmosferos sudėtį, sandarą, sandarą, turbulenciją. Supažindinama su oro masėmis, sinoptiniais procesais ir žemėlapiais bei orų numatymu. Pateikiamos bendros žinios apie klimatą formuojančius veiksnius, supažindinama su klimato klasifikacijomis, nagrinėjami Žemės, Europos, Lietuvos klimato ypatumai, klimato kaitos tendencijos, mikroklimatinių, bioklimatinių stebėjimų svarba.

Dalyko anotacija užsienio kalba

The course covers the main subjects of the study of meteorology and climatology, its objectives, research methods, history and prospects for further development. Provides general knowledge about the chemical composition, thermal layers, characteristics, turbulence of the atmosphere. Introduced with air masses, synoptic processes in the atmosphere and its patterns (synoptic maps), weather forecasting. The presented general knowledge about climate-forming factors, climate classifications, analyzed of the Earth, Europe, and Lithuania climate peculiarities, climate change trends, microclimate and bioclimatic observations.

Būtinas pasirengimas dalyko studijoms

Geologija, geomorfologija; hidrologija ir vandenynų geografija

Dalyko studijų rezultatai

1. Gebės taikyti fundamentalias meteorologijos ir klimatologijos žinias (teorijas, dėsningumus, sąvokas) aiškinant atmosferos ir klimato procesus, reiškinius, kaitos, rajonavimo klausimus, siejant juos su poveikiu žmonijos raidai, civilizacijoms ir piliečių asmenine atsakomybe dėl klimato kaitos.
2. Gebės savarankiškai atlikti aplinkos meteorologinius ir klimatologinius stebėjimus, tyrimus, pasirinkti reikiamus prietaisus, taikyti atitinkamus metodus, interpretuoti gautus stebėjimų ir tyrimų rezultatus.
3. Gebės naudotis pagrindiniais meteorologiniais prietaisais, kiekybiškai ir kokybiškai analizuoti meteorologinius ir klimatologinius duomenis, juos įskaitmeninti, vizualizuoti pasitelkiant kompiuterines ir kitas technologijas.
4. Gebės logiškai ir tiksliai formuluoti mintis, argumentuotai pagrįsti ir apginti savo nuomonę įvairiuose dalykiniuose ir socialiniuose kontekstuose remiantis meteorologiniais ir klimatologiniais faktais.
5. Gebės gimtąja ir užsienio kalba naudotis moksline meteorologine ir klimatologine informacija bei perteikti ją specialistų ir ne specialistų auditorijoms.

Dalyko turinys

1. Meteorologijos ir klimatologijos įvadas: tyrimo objektai, tikslai ir uždaviniai, metodai, ryšiai su kitomis mokslo šakomis.
2. Bendros žinios apie atmosferą: kilmė, sudėtis, terminiai sluoksniai, slėgis, temperatūra, drėgmė, jų pagrindinės charakteristikos ir dėsningumai.
3. Klimato duomenys: saulės spinduliuotė, oro temperatūra, vėjas, atmosferos slėgis, oro drėgnumas, krituliai, sniego danga, debesuotumas, atmosferos reiškiniai, jų regioniniai skirtumai.
4. Klimatą lemiantys veiksniai: zoniniai (globalinės geografinės padėties), atmosferos cirkuliacijos ir vietinės (azoninės) sąlygos.
5. Bendroji atmosferos cirkuliacija: bruožai, intensyvumas, veiklos centrai, ciklonai, anticiklonai, frontai. Atmosferos cirkuliacija atskirais metų laikais. Atmosferos slėgis, vėjas, jo kryptis, greitis.
6. Klimato kaitos priežastys, procesai, regioniniai skirtumai, poveikis žmogui ir aplinkai, klimato kaitos politika.
7. Meteorologiniai matavimai ir stebėjimai: oro temperatūros, slėgio, drėgnumo, vėjo ir kritulių matavimas, debesų atpažinimas.
8. Saulės spinduliuotė: saulės energija, šilumos balansas, veikliojo paviršiaus spinduliuotės balansas, Saulės spinduliuotė ir spindėjimo trukmė.
9. Krituliai, sniego danga, debesuotumas, atmosferos reiškiniai.
10 Klimato terminio režimo tyrimas: oro temperatūra, jos kintamumas, amplitudė, ekstremali temperatūra, terminiai metų laikai.
11. Pagrindiniai meteorologiniai prietaisai ir naudojimasis jais.
12. Meteorologinių stebėjimo duomenų kodavimas ir pateikimas sinoptiniuose žemėlapiuose.
13. Meteorologinių ir klimatologinių duomenų analizė ir vizualizacija: vidutinės, maksimalios ir minimalios meteorologinių elementų reikšmės.
14. Mokomoji vasaros praktika: meteorologiniai matavimai ir prietaisai; oro temperatūros ir drėgnumo matavimai; atmosferos slėgio, vėjo ir kritulių matavimai; debesų atpažinimas, debesuotumo rodiklių nustatymas; meteorologinių elementų paros ciklas, maksimalios ir minimalios meteorologinių elementų reikšmės.
14. Orų ir klimato poveikis žmonių veiklai ir sveikatai.
15. Lietuvos orai Pasaulio klimato kaitos diskurse: bendrieji bruožai, rajonavimas, klimato svyravimai, pokyčiai ir apsauga.
16. Klimato kaitos poveikis biologinei įvairovei: apsauga ir prisitaikymas.
17. Remiantis įvairiais šaltiniais, referuoti naujausius meteorologinius ir klimatologinius stebėjimus bei tyrimus Lietuvoje ir Pasaulyje.
18. Parengti ir pristatyti diskusinę medžiagą Pasaulio ir Lietuvos klimato kaitos klausimu.

Dalyko studijos valandomis

Paskaitos (P) 16val.
Seminarai (S) 16 val.
Bendravimas su studentais pasitelkus e-priemones. 5 val.
Savarankiškas darbas 43 val.
Iš viso 80 val.

Studijų rezultatų vertinimas

Kolokviumas – 30%, namų darbas – 20%, egzaminas - 50%

Literatūra

1. 1994 Bukantis A.. Lietuvos klimatas. Vilnius:. Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla
2. 2007 Galvonaitė A., Misiūnienė M., Valiukas D., Buikuvienė M. Lietuvos klimatas. Vilnius: LHMT. Vilnius: Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.
3. 2013 Lietuvos klimato atlasas Vilnius: Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.
4. 2008 Mikalajūnas M. (2008). Meteorologija ir klimatologija studentams – 2. Visata ir Žemė. Įvadas į geografiją ir meteorologiją. Vilnius: Apyaušris.
5. 2008 Mikalajūnas M. (2008). Meteorologija ir klimatologija studentams – 4. Pratybų užduotys.. Vilnius: Apyaušris
6. 2011 Rimkus E. (2011). Meteorologijos įvadas.. www.hkk.gf.vu.lt
Vilnius: Vilniaus universitetas
7. 2011 Stankūnavičius, G. (2011). Sinoptinės meteorologijos pagrindų praktikos darbai. Mokomoji knyga. www.hkk.gf.vu.lt
Vilnius: Vilniaus universitetas
Papildoma literatūra
1. 2017 Bukantis. A. ir kt. 100 klausimų apie klimato kaitą. Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras
2. 2007 Bukantis A. Klimatologija (paskaitų konspektas). www.hkk.gf.vu.lt
Vilnius: Vilniaus universitetas
3. 2014 Bukantis, A.. Kas užlopys dangų. Vilnius:Tyto alba
4. 2013 Eidukevičienė, M. (Sud.). Lietuvos gamtinė geografija. Klaipėda:Klaipėdos universiteto leidykla
5. 2015 Galvonaitė, A., Kilpys, J., Kitrienė, Z., Valiukas D. Lietuvos kurortų klimatas. Vilnius: Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.
6. 2014 Hess, D., Tasa, D. McKnight's Physical Geography. London: Pearson
7. 1998 Rimkus E. Meteorologijos pagrindai. Vilnius: Vilniaus universiteto leidykla
8. 2011 Kažys J.. Biometeorologijos praktikos darbai. Mokomoji knyga, Vilniaus universitetas. www.hkk.gf.vu.lt
Vilnius: Vilniaus universitetas
9. 1992 Tomkus J. Žemės atmosfera ir klimatas... Vilnius: Mokslas
Interneto puslapiai: www.meteo.lt; www.gismeteo.lt; www.geografija.lt;