Tarptautinė konferencija „Sovietinės psichiatrijos palikimas“

VDU Mažoji salė (S. Daukanto g. 28, Kaunas)

Rugsėjo 21 d., penktadienį, 13 val., VDU Mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28) vyks tarptautinė konferencija „Sovietinės psichiatrijos palikimas“ („The Legacy of Soviet Psychiatry“), kurią organizuoja VDU akad. Andrėjaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras ir LR Užsienio reikalų ministerija.

Konferencijoje ekspertai aptars atsinaujinusį politinį piktnaudžiavimą psichiatrija piktnaudžiavimą psichiatrija Rusijoje ir  kitose demokratines vertybes paminančiose regiono valstybėse. 2012–2017 m. ataskaita, perleista šiai konferencijai, parodė, jog keliose buvusiose sovietinėse respublikose režimo oponentai vis dažniau tampa psichiatrijos kaip represijų priemonės aukomis. Sovietmečiu apie trečdalis politinių kalinių buvo nusiųsti į psichiatrines ligonines priverstiniam „gydymui“ neuroleptiniais vaistais.

„Žlugus Sovietų Sąjungai, manėme, kad politinis piktnaudžiavimas psichiatrija baigėsi ir vylėmės, kad jis niekada negrįš. Deja, vylėmės veltui. Nors kol kas kalbame tik apie nerimą keliančius atskirus atvejus, tačiau yra rimta grėsmė, kad piktnaudžiavimas vėl taps sistemingu – turint omenyje V. Putino režimo represinę prigimtį. Gyvybiškai svarbu, kad šalių vyriausybės ir tarptautinės psichiatrų asociacijos prabiltų ir imtų spausti valdžias, atsakingas už šį gydytojo profesijos iškreipimą, ir pareikalautų nutraukti šią praktiką“, – sakė vienas iš konferencijos organizatorių, VDU A. Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centro vadovas prof. Robertas van Vorenas.

Tarp pranešėjų – sovietinio ir dabartinio režimo politinį persekojimą patyrę disidentai Viktoras Davidovas ir Ilmis Umerovas bei psichiatras Semionas Gluzmanas iš Ukrainos, kuris dešimt metų buvo įkalintas už priešinimąsi politiniam piktnaudžiavimui psichiatrijoje. Konferenciją atidarys LR Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Konferencija vyks anglų kalba.

Dalyvių registracija prasideda 12 val., konferencija – nuo 13 val. Dėl saugumo priežasčių, organizatoriai prašo dalyvius atvykti gerokai prieš konferencijos pradžią.

Konferencijos programa

12.00-13.00 Registracija
13.00-13.30 Konferencijos atidarymas.
Linas Linkevičius, Juozas Augutis, Robertas van Vorenas.
13.30-14.00 Pranešimas „Politinio piktnaudžiavimo psichiatrija ištakos Sovietų Sąjungoje“.
Semionas Gluzmanas.
14.00-14.30 Sovietinio politinio piktnaudžiavimo psichiatrija aukos pranešimas.
Viktoras Davidovas.
14.30-15.00 Pranešimas „Ukrainos psichiatrų asociacijos darbai padedant aukoms“.
Julija Pievskaja.
15.00-15.30 Kavos pertraukėlė.
15.30-16.00 Rusijos politinio piktnaudžiavimo psichiatrija aukos pranešimas.
Ilmis Umerovas.
16.00-16.30 Pranešimas „Ko reikia, kad politinis piktnaudžiavimas psichiatrija būtų sunaikintas kaip reiškinys?“.
Robertas van Vorenas.
16.30-17.00 Diskusija
18.30 Koncertas profesoriui Leonidui Donskiui atminti

Apie pranešėjus

Viktoras Davidovas – 1979 m. suimtas už „sovietinės sistemos šmeižtą“, dalyvavimą disidentinėje veikloje, pogrindinio žmogaus teisių leidinio „Einamųjų įvykių kronikos“ publikacijas. Liūdnai pagarsėjusiame Serbskio institute diagnozuotas kaip „psichiškai nesveikas“, perkeltas į į specialią psichiatrinę ligoninę nepakaltinamiems Kazanėje, vėliau į tokią pačią ligoninę Blagoveščenske. Po viešos jo gynimo kampanijos Vakaruose, paleistas 1983 m. Po paleidimo emigravo į JAV, dirbo „Laisvosios Europos“ radijuje, „Amerikos balse“ ir kt. Žlugus komunizmui įkūrė „Pasaulio spaudos sindikatą“ („Globe Press Syndicate“), kuris teikė informaciją nepriklausomai žiniasklaidai Rusijoje. V. Putino pastangomis 2005 m. sindikato veikla nutraukta. Nuo tada V. Davidovas dirba kaip nepriklausomas žurnalistas rusų ir anglų k. leidiniuose. Už Kremliaus kritiką jis sulaukia grasinančių skambučių, buvo ne kartą suimtas. Nuo 2014 m. gyvena Tbilisyje (Sakartvelija), šiuo metu rašo knygą apie psichiatrijos išnaudojimą V. Putino Rusijoje, yra įkūręs tinklalapį ixtc.org, skirtą žmogaus teisių pažeidimams Rusijoje.

Semionas Gluzmanas – pirmas psichiatras tuometinėje Sovietų Sąjungoje, atvirai prieštaravęs sovietiniam psichiatrijos išnaudojimui prieš disidentus. 1971 m. parengė psichiatrinę ataskaitą apie generolą P. Grigorenko, kuris kalbėjo apie žmogaus teisių pažeidimus TSRS, ir reziumavo, kad P. Grigorenko buvo psichiškai sveikas ir išsiųstas į psichiatrines ligonines dėl politinių priežasčių. Vėliau, už tai, kad gynė P. Grigorenko, S. Gluzmanas buvo septyneriems metams ištremtas į lagerį Sibire. 1991 m. jis įkūrė Ukrainos psichiatrų asociaciją (UPA) ir komisiją, skirtą spręsti nusiskundimams dėl pilietinių teisių pažeidimų psichiatrijoje. Šiuo metu jis yra UPA prezidentas. Už nuopelnus ir atsidavimą etiškai psichiatrijai, S. Gluzmanui skirtas Amerikos psichiatrų asociacijos Garbės bendradarbio titulas bei Karališkojo psichiatrų koledžo Garbės nario titulas.

Julija Pievskaja – sociologė, Ukrainos psichiatrų asociacijos ir Kijevo socialinės politikos centro biuro vadybininkė.

Ilmis Umerovas – Buvęs Bachčysarajaus (istorinės Krymo totorių sostinės) administracijos vadovas. Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FSB) pradėjo kriminalinį tyrimą prieš jį, prisidengdama Baudžiamojo kodekso straipsniu, skirtu Rusijos teritorinio integralumo pažeidimams pasitelkiant žiniasklaidą ir internetą (280.1(2)). I. Umerovas viešai reiškė nepritarimą 2014 m. Rusijos įvykdytai Krymo okupacijai. Pradžioje buvo apribotos I. Umerovo kelionių galimybės, kaip įtariamojo. 2016 m. Rusijos okupacinė valdžia jį priverstinai išsiuntė į psichiatrinę ligoninę 28 dienoms – policija jį prievarta išvežė iš ligoninės, kurioje jam buvo gydomas širdies sutrikimas, į psichiatrinę ligoninę. Tuo metu jo sveikatos būklė buvo labai bloga ir reikėjo dar 2 savaičių, kad ji pagerėtų. I. Umerovo advokatai apskundė sprendimą, tačiau nesulaukė atsako. Šie įvykiai sulaukė tarptautinių protestų. I. Umerovas buvo paleistas po to, kai jį asmeniškai užstojo Turkijos prezidentas R. T. Erdoganas.

Robertas van Vorenas – sovietologas, organizacijos „Globali iniciatyva psichiatrijoje“ vadovas, žmogaus teisių aktyvistas, daug metų dirbęs siekiant išlaisvinti arba pagerinti sąlygas disidentams, kalėjusiems psichiatrinėse ligoninėse. Šiuo metu jis dėsto politikos mokslus Vytauto Didžiojo universitete ir Valstybiniame Ilijos universitete (Tbilisis, Gruzija), vadovauja VDU A. Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centrui. R. van Vorenas yra kelių organizacijų, dirbančių žmogaus teisių ir psichinės sveikatos srityse, valdybos narys. Jis yra daug rašęs apie Sovietų Sąjungą ir ypač psichinę sveikatą bei žmogaus teises. Tarp jo parengtų publikacijų – On Dissidents and Madness“ (2009), „Cold War in Psychiatry“ (2010) ir „Undigested Past – the Holocaust in Lithuania“ („Neįsisavinta praeitis: holokaustas Lietuvoje“) – 200 puslapių veikalas, palyginantis Lietuvos ir Olandijos žydų naikinimus.

Komentarai

Kęstutis

Kodėl nekalbama apie sovietinės baudžiamosios psichiatrijos pritaikymą neprikausomoje Lietuvoje? Beje aš ten buvau dėl korumpuotų pareigūnų ir galimai konservatorių politikų įtakos siekiant mane sužlugdyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.