Pašalinių vandens dezinfekcijos produktų – trihalometanų ekspozicijos įtaka įgimtų anomalijų rizikai (Ekologija ir aplinkotyra 03 B)

• VardasVioleta
  • PavardėKapustinskienė
  • Vadovasprof. habil. dr. Regina Gražulevičienė
  • Data2013 06 27
  • KryptisEkologija ir aplinkotyra

Anotacija

Įgimtos anomalijos yra svarbiausia sergamumo ir mirtingumo priežastis kūdikystėje ir vėlesniuose gyvenimo tarpsniuose. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, nėštumo metu vartojant vandenį, kuriame yra didesnė THM koncentracija, padidėja nepalankių nėštumo baigčių rizika, įskaitant vaisiaus augimo sutrikimus ir įgimtas anomalijas, lydimas struktūros deformacijų. Tačiau tyrimų rezultatai yra ne vienareikšmiai.

Etiologiniai tyrimai rodo, kad įvairios toksiškos cheminės medžiagos, nepalankūs socialiniai ir demografiniai veiksniai, veikiantys nėštumo metu, gali turėti poveikį vaisiaus raidai. Tačiau biologinis mechanizmas paaiškinantis, kokiu būdu THM gali turėti įtakos įgimtų anomalijų formavimąsi, lieka neaiškus.

Darbo tikslas – nustatyti geriamojo vandens dezinfekcijos pašalinių produktų trihalometanų (THM) ekspozicijos poveikį dažniausių įgimtų anomalijų.
Šis tyrimas teikia naujų duomenų apie organizmo atsaką į toksiškas medžiagas, susidarančias dezinfekuojant geriamąjį vandenį chloro junginiais. Pirmą kartą, kontroliuojant ryšį iškreipiančiųjų veiksnių įtaką, įvertintas dozė-atsakas ryšio tarp vidinės THM dozės ir įgimtų anomalijų rizikos stiprumas. Nustatėme, kad egzistuoja statistiškai reikšmingas ryšys tarp pirmame nėštumo trimestre gautos BDCM vidinės dozės ir įgimtų širdies ydų bei kaulų-raumenų sistemos įgimtų anomalijų rizikos. Tyrimas pagrindžia, kad didėjant bromatų ekspozicijai pirmaisiais nėštumo mėnesiais, didėja įgimtų anomalijų galimybė.

Įgimtų anomalijų etiologinių mechanizmų supratimo gerinimas skatins taikyti tinkamas priemones, skirtas įgimtų anomalijų prevencijai. Šio tyrimo rezultatai byloja apie prevencinių programų, skirtų nepalankioms nėštumo baigtims išvengti, reikalingumą.

Išsamiau