Paprastosios spanguolės (Vaccinium oxycoccos L.) DNR įvairovės ir fenolinių junginių uogose tyrimai (Biochemija 04 P)

• VardasJudita
  • PavardėŽukauskienė
  • Vadovasprof. dr. Algimantas Paulauskas
  • Data2009-12-09
  • KryptisBiochemija

Anotacija

Šiame darbe pirmą kartą Lietuvoje įvertinta paprastosios spanguolės (Vaccinium oxycoccos L.) genetinė įvairovė. Šiuo tikslu buvo naudojama atsitiktinai pagausintos polimorfinės DNR ir mikrosatelitų metodai. Pirmą kartą Lietuvoje bei pasaulyje buvo atlikta paprastosios spanguolės, morfologinių ir genetinių, bei genetinių ir biocheminių požymių ryšių analizė. Fenolinių junginių analizei tirti buvo naudojami chromatografiniai ir spktrofotometriniai metodai.

Buvo nustatyta, kad VDU KBS paprastosios spanguolės kolekcijos vidupopuliacinė imčių genetinė įvairovė buvo ženkliai mažesnė nei lietuviškose gamtinėse populiacijose. Nustatytas mažesnis lietuviškų gamtinių populiacijų, lyginant su užsienietiškom populiacijom genetinis kintamumas parodo, kad Lietuvoje vykdomas intensyvus spanguolių rinkimas (skirtingai nei Norvegijos, Švedijos ir Estijos tirtose vietovėse), žymiai sumažino lietuviškų spanguolių genetinę įvairovę. Aptikta bendro antocianinų kiekio neigiama koreliacija su uogos dydžiu. Aptikti fenolių kiekiai VDU KBS klonuose, parodė, kad kryptinga paprastosios spanguolės atranka leidžia pasiekti rezultatus artimus stambiauogių spanguolių (Vaccinium macrocarpon Aiton) rodikliams. Patikrinus biochemines ir genetines sąsajas, tarp VDU KBS kolekcijos populiacijų imčių, buvo rasta 19 sąsajų su 16 skirtingų fragmentų. Atlikus su genetinių ir morfologinių požymių duomenų sąsajų paiešką, nustatyta, kad daugiausiai morfologinių duomenų sąsajų rasta su vegetacijos ir žydėjimo pradžia, o daugiausiai genetinių duomenų sąsajų – su Roth-09 pradmeniu.

Išsamiau