Gyvenimo sampratos sklaida Friedricho Nietzsche`s filosofijoje (kritinė analizė) (Filosofija 01 H)

  • VardasVaida
  • PavardėAsakavičiūtė
  • Vadovasprof. habil. dr. Antanas Andrijauskas
  • Data2009-12-18
  • KryptisFilosofija

Anotacija

Disertacijoje tyrinėjama neklasikinės filosofijos kūrėjo Nietzsche’s gyvenimo sampratos sklaida įvairiais mąstytojo dvasinės raidos tarpsniais. Pagrindinis darbo tikslas – atskleisti gyvenimo sampratos genezę, ištakas, funkcijas, kaitą ir pagrindines šios sąvokos konotacijas Nietzsche’s filosofijoje. Tyrimas paremtas įvairiapuse ir konceptualia Nietzsche’s tekstų analize.

Disertaciją sudaro įvadas, penkios dalys, išvados, literatūros sąrašas. Disertacijos struktūrą lėmė iškeltas tyrimo tikslas: pirmoje darbo dalyje nagrinėjamos gyvenimo sampratos ištakos vokiečių romantizmo filosofijoje, analizuojamas šios sąvokos iškilimas neklasikinės tradicijos atstovų darbuose; antroje dalyje pateikiama išsami Nietzsche’s ir jo pirmtako Schopenhauerio gyvenimo teorijų lyginamoji analizė; trečia ir ketvirta disertacijos dalys skiriamos kritinei Nietzsche’s gyvenimo sampratos analizei, atsižvelgiant į gvildenamas antropologines, kultūrines, religines, etines ir estetines problemas įvairiais šio filosofo kūrybos laikotarpiais; paskutinė darbo dalis pagrindžia idėjines Nietzsche’s sąsajas su gyvenimo filosofijos atstovais.

Disertacijoje konstatuojama, kad daugelį Nietzsche’s veikalų, rašytų skirtingais jo dvasinės raidos tarpsniais, ir juose gvildenamų problemų sieja iš Jėnos romantikų ir Schopenhauerio perimta bei savitai išskleista daugiareikšmė gyvenimo samprata, kuri aforistiniuose mąstytojo teiginiuose padeda aptikti pasaulėžiūros vientisumą. Taip pat dėl Nietzsche’s filosofijos įtakos sutvirtėja tiesiogiai su jo vardu susijusi ir plačiai paplitusi filosofijos kryptis – gyvenimo filosofija.

Išsamiau