Gyvenimo kokybės veiksniai ir jos kompleksinio vertinimo modelis (Ekonomika 04 S)

• VardasViktorija
  • PavardėStarkauskienė
  • Vadovasprof. dr. Violeta Pukelienė
  • Data2011-12-16
  • KryptisEkonomika

Anotacija

Gyvenimo kokybė ir jos vertinimas tampa vis aktualesne ir labiau diskutuotina tema įvairiose mokslo kryptyse. Gyvenimo kokybė, kaip kompleksinis reiškinys, integruojantis platų mokslinių sričių ir empirinių tyrimų spektrą, akcentuojant ekonominį aspektą, analizuota nepakankamai. Trūksta platesnės priežastinės analizės, kokie visų pirma ekonominiai ir kiti veiksniai ir kaip lemia gyvenimo kokybę šalyje. Tyrimo tikslas – identifikavus gyvenimo kokybę lemiančius ekonominius ir kitus veiksnius, patikslinti gyvenimo kokybės sampratą ir parengti universalų, kompleksinį gyvenimo kokybės vertinimo modelį. Tyrimo tikslui pasiekti iškelti uždaviniai sprendžiami trijose disertacijos dalyse. Pirmoje disertacijos dalyje analizuojami teoriniai gyvenimo kokybės konceptualizavimo ir vertinimo aspektai, akcentuojant sampratos kompleksiškumą ir daugiadiscipliniškumą, atliekama gyvenimo kokybės veiksnių ir jos vertinimo matų sisteminė analizė. Antroje dalyje sudaromas kompleksinis gyvenimo kokybės vertinimo modelis, kurio pagrindu sudaroma gyvenimo kokybės indekso (IGK) funkcija. Gyvenimo kokybės vertinimo modelio empirinis patikrinimas atliekamas trečioje dalyje, vertinant tikslingai pasirinktų 14 ES šalių gyvenimo kokybę 2005–2009 m. laikotarpiu. Remiantis gautais rezultatais, koreguojamas gyvenimo kokybės vertinimo modelis ir apibrėžiamas ekonominis modelio pritaikymas.

Išsamiau