Eksperimentiniai branduolinio dalijimosi tyrimai: nuo dalijimosi produktų susidarymo, jų išsiskyrimo iki vėluojančių neutronų emisijos (Fizika 02 P)

  • VardasGediminas
  • PavardėStankūnas
  • Vadovasprof. habil. dr. Gintautas Kamuntavičius
  • Data2009-12-22
  • KryptisFizika

Anotacija

Implantuotų dalijimosi produktų išsiskyrimui iš įvairių medžiagų įtakos turi jų struktūros, sandaros ir temperatūros pokyčiai. Šiame darbe matematinis modeliavimas parodė, kad dalijimosi produktų migracija tvarkingoje medžiagos struktūroje yra lėtesnė, nei netvarkioje struktūroje. Eksperimentiniai bandymai, atlikti implantuojant radioaktyvų I133 į įvairias medžiagas ir išmatavus aktyvumą, esant skirtingoms temperatūrinėms sąlygoms, parodė, kad padidėjus temperatūrai iki 1200°C dalijimosi produkto išsiskyrimas iš silicio karbido bandinių yra nežymus.

Aukštos energijos (~1 GeV) protonais apšvitintame skystajame metale (Pb-Bi) dėl susidariusių branduolinių reakcijų produktų stebimas vėluojančių neutronų išspinduliavimas. Eksperimentų metu gauti duomenys parodė, kad vėluojančių neutronų pernešimo laikas iš protonų su sąveikos zonos taikiniu iki sričių, kur galima pakenkti ar įtakoti radiacinės saugos elektroninę įrangą, tesiekia vieną nustatytų vėluojančių neutronų prekursorių pusamžį.

Aukštos energijos protonams (~1 GeV) sąveikaujant su natU taikiniais susidaro branduolio skaldymo-dalijimosi produktai, iš kurių didelė dalis išspinduliuoja vėluojančius neutronus. Eksperimentinių duomenų analizė pirmą kartą leido patvirtinti, kad išspinduliuotų vėluojančių neutronų laikinis spektras gali būti aprašytas nustatyto skaičiaus (penkių) eksponenčių suma. Be to, buvo nustatyta, kad vėluojančių neutronų išsiskyrimą sąlygoja 9Li, 17N, 88Br ir 87Br prekursoriai.

Išsamiau