Importance of cultural centres and community organizations cooperation in the development of the ethnic culture in rural areas
Date |
---|
2010 |
Šiame darbe autorės siekia atskleisti kultūros centrų ir visuomeninių organizacijų bendradarbiavimo svarbą plėtojant ir puoselėjant etnokultūrą kaimo vietovėse. Bendruomenės vaidmuo šiandien ypatingai svarbus. Šiandien Lietuvoje skaičiuojame apie 1500 kaimo bendruomeninių organizacijų, tačiau neformaliame lygmenyje jų yra daug daugiau. Kaimų kultūros centrai, o ten kur jų nėra - bibliotekos ar skaityklos, būtent ir atlieka bendruomenių centrų funkcijas, o jų darbuotojai greta savo tiesioginio darbo yra bendruomenių steigėjai, pirmininkai, moderatoriai ir panašiai. Lietuva, perimdama pažangią Vakarų Europos šalių patirtį, turėtų aktyviau kurti bendruomenės centrus ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir kaimuose. Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare, visuomenėje kyla nuogąstavimų dėl tautinio savitumo praradimo. Kultūra yra kaip tik ta sfera, kurioje Lietuva, užtikrindama tradicijų tęstinumą, vengdama provincialumo ir dėl to atsižvelgdama į europietiškos kultūros tendencijas, gali laisvai vystytis. Šiuolaikinėje besivienijančioje Europoje visiškai įmanoma sukurti naują Europos kultūrą, suderinančią savyje amerikinius ir sovietinius siekimus, ir pademonstruoti dar kartą naujo kultūrinio imperializmo gyvybingumą jau poindustrinėje eroje, kai europietiškumas suvokiamas kaip supranacionalus ar net universalus reiškinys. Jo esmė iš tiesų yra kosmopolitinė infrastruktūra ta prasme, kad pati telekomunikacijos bazė suvienodins kultūrų skirtumus ir sukurs „globalinę kultūrą". Tautinio tapatumo išlaikymo, kitimo ir modernizacijos srityje ypatinga vieta atitenka kultūros centrams, jų darbo formoms, tematikai, renginių patrauklumui. Kaimo bendruomenės, kažkada išlaikiusios ir puoselėjusios etninės kultūros klodus, dabar dažnai pačios laukia pagalbos iš specialistų pusės.
Ethnic culture forms the basis of every national culture. It has been developed along with evolution of the man including all spheres of his spiritual and material life and meeting various his needs. Experience of the man, his dependence on the nature, history and social conditions, features of human character and anthropological particularities were reflected in the ethnic culture. The article analyses the importance of culture centre and community organizations cooperation in the nurturan-ce of the ethnical culture in rural areas. Authors discuss how cooperation of culture centres and community organizations make influence on successful nurturance of ethnic culture and national heritage.