The attitude of social workers to the possible sphere of work, providing help for the teenagers from an incomplete family
Date |
---|
2007 |
Vaikai iš nepilnų šeimų dažnai sudaro padidėjusios rizikos grupę, kurioje atsiranda daugiau narkomanų, alkoholikų, teisės pažeidėjų, nusikaltėlių. Socialinis darbuotojas, dirbdamas su paaugliais iš nepilnų šeimų, galėtų padėti jiems adaptuotis visuomenėje, ugdyti paauglių savigarbą, stiprinti socialinį statusą. Reikšmingiausia socialinio darbuotojo veikla, sprendžiant paauglių iš nepilnų šeimų problemas, yra ugdomoji – pasitikėjimo savimi, savigarbos ugdymo seminarai ir prevencinis darbas su paaugliais – narkomanijos prevencijos programų organizavimas. Šiame straipsnyje siekiama atskleisti socialinių darbuotojų požiūrį į veiklos galimybes, teikiant pagalbą paaugliams iš nepilnų šeimų. Šeimoje asmenys ne tik įgyja pagrindinius šeimyninio gyvenimo įvaizdžius ir įpročius, bet – svarbiausia – čia formuojasi jų asmenybė. Tėvo ir motinos santykis su vaiku yra skirtingas. Todėl nesuklysime teigdami, kad galbūt neatsitiktinai tiek tradicinėje, tiek šiuolaikinėje visuomenėje vyro vaidmeniui vis dar priskiriamas siekimas spręsti platesnius socialinius uždavinius, o moters vaidmuo labiau apribojamas šeimyninių ir buities klausimų. Nepilnų šeimų tematika Lietuvoje domisi, tyrinėja ir rašo I. Leliūgienė, J. Litvinienė, V. Stankūnienė ir kt. Gausėjant nepilnų šeimų Lietuvoje, ypač daug problemų atsiranda dėl vaikų auklėjimo. Vaikai iš nepilnų šeimų dažnai sudaro padidėjusios rizikos grupę, iš kurios atsiranda daugiau narkomanų, alkoholikų, teisės pažeidėjų, nusikaltėlių (Žemaitis, 2005; Valickas, 2000). Socialinis darbuotojas, dirbdamas su paaugliais iš nepilnų šeimų, galėtų padėti jiems adaptuotis visuomenėje, ugdyti paauglių savigarbą, stiprinti socialinį statusą. Atkūrus šalyje nepriklausomybę, 1990 duomenimis, Lietuvoje 16 % šeimų turėjo tik vieną iš tėvų.
Tačiau labai sunku tiksliai nustatyti, t. y. pateikti statistinius duomenis apie nepilnas šeimas, nes šiuo metu paplitusios neįregistruotos santuokos, kuriose auga vaikai, ir motinos gauna vienišos motinos pašalpas. Nepilna šeima priklauso tokiai šeimų kategorijai, kurioje vienišas tėvas ar mama gyvena su vienu ar keliais nepilnamečiais vaikais ir visiškai atsako už jų auklėjimą ir globą. Nepilnos šeimos atsiranda, kai vienas iš sutuoktinių miršta arba, santuokai iširus, pasitraukia iš šeimos. Paauglių, augančių nepilnose šeimose, psichosocialinės problemos: emocinis nestabilumas, menkas savęs vertinimas, uždarumas, sunkumai bendraujant, izoliacija, baimė įsipareigoti, polinkis į nusikaltimus, narkotinių medžiagų vartojimą. Statistika taip pat rodo, kad išsiskyrusių šeimų vaikai sunkiau sukuria tvirtą santuoką ir patys dažniau skiriasi. Socialinis darbuotojas, padėdamas paaugliams iš nepilnų šeimų, siekia palengvinti jų gyvenimo sunkumus, sustiprinti jų socialinį statusą ir pagerinti gyvenimo lygį, padeda adaptuotis visuomenėje, išvystyti asmenybės socialumą. Pirmiausiai jis atsižvelgia į paauglių poreikius bei stengiasi dirbti su paauglio šeima. Tyrimo duomenų analizė atskleidžia šiuos respondentų atsakymų dėsningumus: – paaugliai, augantys nepilnose šeimose dažniausiai patiria šiuos sunkumus: tėvo/motinos trūkumą, turi elgesio problemų, prastos jų materialinės sąlygos; – reikšmingiausia socialinio darbuotojo veikla, sprendžiant paauglių iš nepilnų šeimų problemas, yra ugdomoji – pasitikėjimo savimi, savigarbos ugdymo seminarai ir prevencinis darbas su paaugliais – narkomanijos prevencijos programų organizavimas; – svarbią vietą socialinio darbuotojo darbe užima tiek individualus paauglio konsultavimas, tiek darbas su šeima.
Children from the incomplete families often make a group of the increased risk, where may appear more drug addicts, alcoholics, law breakers and criminals. A social worker, working with the teenagers from incomplete families, could help them to specialize in the society, to improve their self-respect, and to strengthen their social status. The main activity of the social worker, according to the problems of the teenagers from the preventive work with the teenagers, organizing the preventive programs for the drug addiction. In this article we will try to reveal the views of social workers to the possibilities of work, providing help for teenagers from incomplete family, possibilities of work, teenager.