Kiek sociodemografiniai veiksniai ir negalios charakteristikos yra reikšmingos asmens prisitaikymui prie judėjimo negalios?
Author | Affiliation | |
---|---|---|
LT |
Date |
---|
2016 |
Aukštesniu negalios priėmimu pasižymi tie neįgalieji, kurių judėjimo negalia lyginant su įgytą negalią turinčiaisiais, tačiau kuo daugiau metų asmuo turi įgytą negalią, tuo jo negalios priėmimas aukštesnis. Tuo tarpu nei judėjimo negalios sunkumas, nei jos matomumas aplinkiniams su asmens prisitaikymu prie negalios reikšmingai nesąveikavo. Išvados: Sociodemografiniai veiksniai yra reikšmingai susiję su judėjimo negalią turinčių asmenų prisitaikymu prie negalios. Aukštesniais negalios priėmimo rodikliais pasižymi dirbantys ar besimokantys, su partneriu gyvenantys ir bei dar šeimos nesukūrę neįgalieji. Geresnis prisitaikymas prie negalios būdingas įgimtą ar daug metų įgytą judėjimo negalią turintiems asmenims.
Asmens prisitaikymą prie judėjimo negalios veikia įvairūs aspektai. Prie pastarųjų priskiriami ir sociodemografiniai veiksniai bei su pačia negalia susijusios charakteristikos. Ir nors šių veiksnių reikšme neįgaliajam neabejojama, vis dar nėra aišku, kaip asmens išsilavinimas, užimtumas ir šeimyninė padėtis bei turimos negalios kilmė, sunkumas ir matomumas yra susiję su prisitaikymu prie judėjimo negalios. Tad šio tyrimo tikslas - įvertinti judėjimo negalią turinčių asmenų sociodemografinių veiksnių ir negalios charakteristikų sąsajas su negalios priėmimu. Metodai: Tyrime dalyvavo 275 įvairaus sunkumo judėjimo negalią turintys asmenys, iš jų - 104 vyrai ir 171 moteris. Tiriamųjų amžius svyravo nuo 18 iki 79 m., amžiaus vidurkis - 41 ± 16,80 metų. Asmens prisitaikymui prie negalios įvertinti naudota negalios priėmimo skalė (Acceptance of Disability scale, D. C. Linkowski, 1971). Tyrimas atliktas vadovaujant prof. dr. L. Šinkariovai. Rezultatai: Nustatyta, jog vyrų ir moterų negalios priėmimas nesiskiria, tačiau pastebėti skirtumai amžiaus atžvilgiu: vyresnių asmenų negalios priėmimas yra žemesnis nei jaunesnių, ir nustatyta, jog amžiui didėjant, negalios priėmimo įverčiai mažėja. Su prisitaikymu prie negalios yra susijęs ir neįgaliojo užimtumas: užsiėmimo neturinčių neįgaliųjų negalios priėmimas yra žemesnis nei neįgaliųjų, kurie dirba ar mokosi. Vedusių ar su partneriu gyvenančių bei nevedusių ir netekėjusių tiriamųjų negalios priėmimas yra aukštesnis nei išsiskyrusių ar našlių. Iš sociodemografinių rodiklių vienintelis išsilavinimas nebuvo susijęs su negalios priėmimu. Iš negalios charakteristikų reikšmingos buvo negalios kilmė ir tai, kiek metų tiriamasis turi negalią.