Please use this identifier to cite or link to this item:https://hdl.handle.net/20.500.12259/35278
Type of publication: Straipsnis / Article
Author(s): Chrzczonowicz, Piotr
Title: Organised crime in the art forgery market
Other Title: Organizuotas nusikalstamumas meno klastočių rinkoje
Is part of: Teisės apžvalga, 2017, nr. 2(16), p. 126-142
Date: 2017
Keywords: Art forgery;Meno kūrinių klastotės;Art forgery market;Organized crime;Crimes against art;Frauds;Money laundering;Suklastotų meno kūrinių rinka;Organizuotas nusikalstamumas;Nusikaltimai menui;Sukčiavimas;Pinigų plovimas
Abstract: One of markets, in which organized crime may focus its vital interests, is the art market which is one of the most rapidly growing, prosperous and up-and-coming capital markets in the world. Operating within this market and colonizing its various particular fields give criminals not only the possibility to gain huge money but also the possibility to hide money stemming from illegal sources. Among possible forms of activity of organized crime in the art market there are identified instances of trading and turnover with forged goods. The issues of engagement of organized crime in a certain kind of industry dealing with production of non-authentic artworks, an attractive business of trading of forged artworks or also shady services letting to ‘legalize’ forged goods in the art market don’t lie in the mainstream of interests of contemporary criminology dealing with various pathologies connected with activity of organized criminal groups and their members. It’s not easy to estimate the real scale of forgeries of artworks and other crimes assisting such forgeries, committed either by individual perpetrators or criminals involved in organized criminal groups. Such crimes are reported and revealed only in a small percentage of cases and surely a huge number of mentioned crimes remains undiscovered and is embraced by so-called dark figure. Counteracting against organized crime operating in the art forgery market is a difficult and challenging task. Perpetrators of art forgeries and other related crimes realize that the risk to be finally convicted and, in consequence, harshly punished is rather low.
Viena iš rinkų, kurioje organizuotas nusikalstamumas gali sutelkti dėmesį į savo esminius interesus, yra meno kūrinių rinka. Tai viena iš greičiausiai augančių, klestinčių ir sėkmingiausių kapitalo rinkų pasaulyje. Veikimas šioje rinkoje, apimantis ir įvairias tam tikrų meno kūrinių rinkos sritis, nusikaltėliams suteikia galimybę ne tik įgyti dideles sumas pinigų, bet taip pat ir slėpti pinigų iš nelegalių šaltinių judėjimą. Tarp galimų organizuoto nusikalstamumo formų meno kūrinių rinkoje yra suklastotų kūrinių prekybos ir judėjimo pavyzdžių. Šios rinkos organizuoto nusikalstamumo problemos yra kova su neautentiškų ir suklastotų meno kūrinių prekyba, taip pat ir įtartinos paslaugos, kurios leidžia legalizuoti suklastotų prekių patekimą į meno rinką. Tačiau tai nėra pagrindinis dabartinės kriminologijos, kovojančios su įvairiomis patologijomis, susijusiomis su organizuoto nusikalstamumo grupėmis ir jų nariais, interesas. Nėra paprasta įvertinti tikrąjį meno kūrinių klastojimo ar kitų nusikaltimų, papildančių klastojimo veiką, įvykdytų tiek individualiai, tiek įsitraukiant į organizuotą nusikalstamą grupę, mastą. Be to, nėra daug tokių atvejų, kuomet apie tokius nusikaltimus yra pranešama ir jie yra atskleidžiami, todėl didelis skaičius tokių nusikaltimų taip ir lieka neatskleisti. Veikti prieš organizuotą nusikalstamumą suklastotų meno kūrinių rinkoje yra sudėtinga ir reikalauja daug jėgų bei pastangų. Nusikaltėliai, klastojantys meno kūrinius ar vykdantys kitus susijusius nusikaltimus suvokia, jog tikimybė būti nuteistam ir nubaustam yra pakankamai maža.
Internet: http://dx.doi.org/10.7220/2029-4239.16.8
https://eltalpykla.vdu.lt/1/35278
https://hdl.handle.net/20.500.12259/35278
Appears in Collections:Teisės apžvalga / Law Review 2017, nr. 2(16)

Files in This Item:
Show full item record
Export via OAI-PMH Interface in XML Formats
Export to Other Non-XML Formats


CORE Recommender

Page view(s)

105
checked on Jun 6, 2021

Download(s)

113
checked on Jun 6, 2021

Google ScholarTM

Check


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.