Please use this identifier to cite or link to this item:https://hdl.handle.net/20.500.12259/34236
Type of publication: Straipsnis / Article
Author(s): Кондрусевич, Тадеуш
Title: Толерантность и диалог в межхристианских отношениях
Other Title: Tolerancija ir dialogas tarpkrikščioniškuose santykiuose
Is part of: Soter : religijos mokslo žurnalas, 2005, nr. 15(43), p. 7-15
Date: 2005
Keywords: Tolerance;Dialogue;Hope;Culture of life;Culture of death;Civilization of love;Civilization of death;Interconfessional relations;Dialogue among Christians;Ecumenism;Tolerancija;Dialogas;Viltis;Gyvenimo kultūra;Mirties kultūra;Meilės civilizacija;Mirties civilizacija;Tarpkonfesinis bendravimas;Tarpkrikščioniškasis dialogas;Ekumenizmas
Abstract: Tolerance and dialogue are examined as complementary realities. The former is not understood as disregard for objective truth but rather as respect for each person in their search for it. It is a prerequisite for dialogue, understood as mutual progress towards the truth. A transformation of hearts is necessary for genuine tolerance and the resulting dialogue. This is the only way to peace and the progress of peoples.
Straipsnyje tolerancija ir dialogas apžvelgiama kaip viena kitą papildančios tikrovės. Tolerancija čia laikoma ne nepagarba objektyviai tiesai, bet veikiau pagarba kiekvienam jos ieškančiam asmeniui. Tai yra būtina dialogo, suprantamo kaip abipusis judėjimas tiesos link, sąlyga. Kad įsivyrautų tikra tolerancija ir vyktų rezultatyvus dialogas, būtinas širdžių perkeitimas. Tai vienintelis kelias į taiką ir žmonijos pažangą. Šios dvi vertybės parodomos kaip ypač būdingos krikščionims. Pateikiama naujų pavyzdžių, kaip jos skleidžiamos. Autorius taip pat ragina puoselėti dar esmingesnes krikščionių dialogo iniciatyvas. Tai būtų indėlis kultūros ir bendrai visuomenės labui.
Internet: https://eltalpykla.vdu.lt/1/34236
https://hdl.handle.net/20.500.12259/34236
Appears in Collections:SOTER: religijos mokslo žurnalas / SOTER: Journal of Religious Science 2005, nr. 15(43)

Files in This Item:
Show full item record
Export via OAI-PMH Interface in XML Formats
Export to Other Non-XML Formats


CORE Recommender

Page view(s)

19
checked on Jun 6, 2021

Download(s)

13
checked on Jun 6, 2021

Google ScholarTM

Check


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.