Please use this identifier to cite or link to this item:https://hdl.handle.net/20.500.12259/34234
Type of publication: Straipsnis / Article
Author(s): Guzewicz, Wojciech
Title: Materiały formacyjne akcji Katolickiej w diecezji Łomżyńskiej w latach 1931-1939
Other Title: Ugdomoji Lomžos vyskupijos Katalikų akcijos medžiaga (1931-1939 m.)
Is part of: Soter : religijos mokslo žurnalas, 2005, nr. 15(43), p. 33-47
Date: 2005
Keywords: Catholic action;Formative materials;Statutes;Watchwords;Programs;Periodicals;Issues of books;Katalikų akcija;Ugdomoji medžiaga;Statutai;Programos;Periodika;Knygos
Abstract: The Catholic Action of the Łomża’s Diocese was erected in 1931, and functioned until 1939, ie. to the moment of the Second World War outbreak. It had well–organized structures, and realized a wide scale activity of religious, economical, cultural, educational (etc.) character. There was put a particularly great accent on its formative work. It was recognized as a crucial condition to any influence of the Catholic Action. There was used a vast range of the materials and formative means such as: statutes, watchwords, programs, periodicals, and books’ issues. The main purpose of the article is an analysis of those materials, and an answer to the following question: how much were the presented materials used by the particular departments of C.A., and what influence had they got on the C.A. activity?
Šiame straipsnyje analizuojama ugdomoji medžiaga, kurią naudojo Lomžos vyskupijos Katalikų akcija 1931-1939 m., t. y. nuo jos įkūrimo vyskupijoje iki Antrojo pasaulinio karo pradžios. Ši organizacija gyvavo pernelyg trumpai, kad būtų galėjusi sukurti visapusišką veiklos įvairovę. Galima sakyti, kad ši organizacija nespėjo išaugti iš pirminio organizavimosi tarpsnio, tačiau, nepaisant to, jos darbo rezultatai yra akivaizdūs. Jie yra matomi bent iš Katalikų akcijos narių ugdymo masto. Nuodugnus rengimasis liturgijai, šventųjų globėjų švenčių šventimas, šventosios Komunijos priėmimo kartą per mėnesį ar kartą per ketvirtį propagavimas, varžybų bei įvairiausių mokymų organizavimas, galiausiai socialinio ir ekonominio atsinaujinimo skatinimas - visa tai paliko regimą žymę religiniame ir socialiniame organizacijos narių gyvenime. Visos tos veiklos buvo imtasi, kad priklausantys organizacijai „būtų ugdomi apsišvietusiais ir aktyviais Katalikų Bažnyčios nariais ir kad jie būtų parengti apaštalauti, taip pat skleisti katalikiškuosius principus visose gyvenimo ir kultūros srityse“. Ugdomoji medžiaga buvo labai didelė pagalba šiai iniciatyvai. Iš labai įvairių priemonių Katalikų akcijos skyriai daugiausiai naudodavosi periodiniais leidiniais ir knygomis, leido knygas tiek centrinėje įstaigoje Poznanėje, tiek vyskupijos skyriuose. Be to, dar buvo naudojamasi tam tikrų asociacijų, priklausiusių Katalikų akcijai, statutais, Lenkijos katalikų akcijos statutu, daugybe šūkių, programų, kurias kiekvieniems ugdymo metams sudarydavo Katalikų akcijos centrinė įstaiga. Visoje šioje medžiagoje buvo pateikiama gausybė informacijos ne tik apie Katalikų akciją, bet ir švietimo, mokymo, kultūros, mokslo, ekonomikos bei kitomis temomis. Ši medžiaga buvo naudojama kaip organizacinis Katalikų akcijos tinklas, taip pat įvairiausio pobūdžio veikloje, t. y. lavinamojoje, kultūrinėje, ekonominėje, atliekant gailestingumo darbus. Be to, ši medžiaga laidavo veiklos organizuotumą ir planingumą, taip pat suteikė Katalikų akcijos nariams žinių apie esminius organizacijos principus ir viso judėjimo veiklą Lenkijoje. Katalikų akcijos veiklą sustabdė nacių ir sovietų invazijos į Lenkiją. Tačiau vertybės, kuriomis Katalikų akcija grindė visuomenės ugdymą, padėjo žmonėms išgyventi okupacijos košmarą ir praktiškai išlaikyti krikščionybę ypatingomis sąlygomis.
Internet: https://eltalpykla.vdu.lt/1/34234
https://hdl.handle.net/20.500.12259/34234
Appears in Collections:SOTER: religijos mokslo žurnalas / SOTER: Journal of Religious Science 2005, nr. 15(43)

Files in This Item:
Show full item record
Export via OAI-PMH Interface in XML Formats
Export to Other Non-XML Formats


CORE Recommender

Page view(s)

20
checked on Jun 6, 2021

Download(s)

110
checked on Jun 6, 2021

Google ScholarTM

Check


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.