Please use this identifier to cite or link to this item:https://hdl.handle.net/20.500.12259/129047
Type of publication: journal article
Author(s): Loeshen, Sharon
Title: Family therapy using the Satir process
Other Title: Šeimos terapija taikant Satir modelį
Is part of: Socialinis darbas. Patirtis ir metodai, 2020, nr. 26(2), p. 61-69
Date: 2020
Keywords: Social work with families;Satir therapeutic process;Family therapy in social work practice;Socialinis darbas su šeima;Satir terapinis procesas;Šeimos terapija socialinio darbo praktikoje
ISBN: 2029-5820
Abstract: This article illuminates the contributions of Virginia Satir to the field of family therapy both in terms of theory and practice. She pioneered the concept of viewing the family as a system as well as choosing to focus on the family member’s inner resources rather than their symptoms and pathology. She termed her model, the “Growth Model” versus the “Medical Model”. Satir’s therapeutic process is described by the author as having six phases: Making Contact, Validating, Facilitating Awareness, Promoting Acceptance, Eliciting Positive Choices and Changes and Reinforcing them. These phases are described along with examples of how Satir applied them in her work with families.
Šis straipsnis atskleidžia šeimos terapijos pradininkės Virginijos Satir (1916–1988) indėlį į šeimos terapijos teoriją ir praktinį pritaikymą. Satir viena pirmųjų pradėjo taikyti koncepciją žvelgti į šeimą kaip į sistemą ir dirbant su šeima sutelkti dėmesį į vidinius šeimos nario išteklius, o ne į jų simptomus ir patologiją. Ji tikėjo, kad kiekvienas žmogus turi gausius išteklius, tokius kaip savimonė, savęs priėmimas, gebėjimas keistis, pasirinkimas, atjauta, smalsumas, ryžtas, viltis, meilė ir išmintis. Savo modelį ji pavadino „Augimo modeliu“, priešpastatydama jį „Medicininiam modeliui“. Remiantis šia konceptualia sistema, Satir šeimos terapija buvo siekiama padėti atskiriems nariams padidinti savo vertę ir savigarbos jausmą pasinaudojant vidiniais ištekliais ir mažinti emocinius blokus. Dirbdama su visa šeima kaip sistema ji siekė stiprinti kongruentų šeimos narių tarpusavio bendravimą ir šiltus emocinius ryšius. Remdamasi ilgamete socialinio darbo ir terapijos patirtimi su šeimomis Satir pastebėjo, kad egzistuoja tam tikros universalios neįvardytos taisyklės šeimose (negerai matyti, kas vyksta šeimoje; negerai jausti tai, ką jauti; nedera kalbėti apie tai, ką matai ir jauti; nedera prašyti to, ko nori; neverta rizikuoti), kurios stabdo individualių šeimos narių funkcionavimą ir trukdo ryšiams tarp narių vystytis. Dėl šios priežasties dirbant su šeima būtina stebėti jos narius ir tarpusavio ryšius, siekiant juos atpažinti, o vėliau padėti keisti. Straipsnyje pristatomi ir aptariami Satir terapinio proceso šeši etapai: kontakto užmezgimas, validavimas, supratimo didinimas, priėmimo skatinimas, teigiami pasirinkimai ir pokyčių skatinimas bei sustiprinimas. Visi proceso etapai aprašyti pateikiant autentiškų pavyzdžių, kaip Satir juos pritaikė darbe su šeimomis.
Internet: https://doi.org/10.7220/2029-5820.26.2.3
https://hdl.handle.net/20.500.12259/129047
Appears in Collections:Socialinis darbas. Patirtis ir metodai / Social Work. Experience and Methods 2020, nr. 26 (2)

Files in This Item:
Show full item record
Export via OAI-PMH Interface in XML Formats
Export to Other Non-XML Formats


CORE Recommender

Page view(s)

35
checked on Jun 6, 2021

Download(s)

18
checked on Jun 6, 2021

Google ScholarTM

Check

Altmetric


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.