VDU atidaryta diplomatinės tarnybos 100-mečiui skirta paroda

Lapkričio 7 dieną LR užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir VDU rektorius Juozas Augutis atidarė Lietuvos diplomatinės tarnybos šimtmečiui skirtą ilgalaikę parodą „Kuriančiajai Lietuvos diplomatijai – 100“. Paroda veikia VDU rektorato rūmuose (K. Donelaičio g. 58).

Parodos vieta – simbolinė: Kaunas tarpukariu buvo moderniosios Lietuvos diplomatinės tarnybos veiklos epicentras. Šiose patalpose iki pat sovietų okupacijos veikė Lietuvos Ministrų kabinetas, buvo įrengtas užsienio reikalų ministro tarnybinis butas. Salė, kurioje šiandien posėdžiauja VDU rektoratas, buvo tapusi Kaune rezidavusio diplomatinio korpuso traukos centru, joje buvo rengiami diplomatiniai priėmimai, įvairūs renginiai.

„Beveik šimtą metų skaičiuojanti VDU tradicija yra persipynusi su Lietuvos diplomatijos istorija. Ano meto ir šių dienų studentų bei dėstytojų biografijose yra įrašytas ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos, ir Universiteto vardas“, – parodos atidaryme priminė VDU rektorius prof. Juozas Augutis, paminėjęs keletą pavyzdžių – fiziką, VDU rektorių, pirmąjį Lietuvos atstovą Londone Vincą Čepinskį, VDU ekonomikos studentą, ilgametį diplomatą, pirmąjį Lietuvos ambasadorių JTO Anicetą Simutą, VDU dėstytoją ir pirmąjį Lietuvos užsienio reikalų ministrą Augustiną Voldemarą.

Universiteto Garbės daktarų gretose yra diplomatai Oskaras Milašius ir Jurgis Baltrušaitis, Stasys Lozoraitis, Lietuvos Respublikos prezidentas Valdas Adamkus. Jo Ekscelencija VDU gyvenime dalyvauja nuo pat 1989-ųjų, kuomet buvo VDU Atkūrimo tarybos garbės nariu, iki šių dienų, einant Universiteto Tarybos pirmininko pareigas. Išskirtinis dėmesys diplomatijai skiriamas šių dienų VDU – studentai turi galimybes klausytis diplomatų paskaitų, stažuotis Lietuvos diplomatinėse atstovybėse, o Politikos ir diplomatijos fakultete išaugo ne viena dabartinių diplomatų karta.

„Jei dėl intelektualinių VDU ir diplomatijos ryšių, dvasinio paveldo objektų abejonių nekyla, klausimas, kodėl šiandien susirinkome būtent šioje erdvėje, yra vis dar atviras. Rektorato pastate ekspozicija įsikuria neatsitiktinai – čia dirbo ir lankėsi visi 100 metų Lietuvos diplomatijos istorijoje įrašyti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministrai, ne vienas mūsų ir užsienio šalies diplomatas. Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus ir ši paroda yra VDU bendruomenės pagarbos ženklas praeičiai, tautos atminčiai ir istorijai“, – paaiškino prof. J. Augutis.

Ketverius metus šiame pastate gyveno diplomatų Lozoraičių šeima: užsienio reikalų ministras, Lietuvos diplomatijos šefas Stasys Lozoraitis ir jo darbų tęsėjai – sūnūs Stasys ir Kazys Lozoraičiai.

Ekspozicijos lankytojams atveriamos keturios erdvės, pristatančios Lietuvos diplomatinės tarnybos veiklą per šimtą metų: pirmoji pasakoja apie Lietuvos diplomatinės tarnybos ištakas, jos susiformavimą ir veiklą tarpukariu (1918-1940 m.); antrojoje salėje atkuriama užsienio reikalų ministro Stasio Lozoraičio (1934-1938) kabineto dvasia. Šioje patalpoje lankytojas gali išvysti autentiškus ministro kabinete stovėjusius baldus bei jo asmeninius daiktus.

Trečiojoje salėje pristatoma diplomatinės tarnybos veikla egzilio laikotarpiu (1940-1990), lietuvių diplomatų darbas siekiant užtikrinti Lietuvos okupacijos nepripažinimo politiką ir nepriklausomybės atkūrimą. Ketvirtoji ekspozicijos patalpa skirta diplomatinės tarnybos veiklai 1990-2018 metais. Joje kviečiama patirti užsienio reikalų ministro darbo dieną, susipažinti su diplomatinės tarnybos veikla.

Paroda Vytauto Didžiojo universiteto rektorato rūmuose veiks iki 2021 metų lapkričio 7 dienos. Parodos autoriai – dr. Vytautas Žalys ir prof. dr. Alfonsas Eidintas.

Parodos rengėja – Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, partneriai – Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Lietuvos dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus, Vytauto Didžiojo karo muziejus, Lietuvos nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Kauno miesto savivaldybė.

Lapkričio 8 d., 16 val., mieste organizuojama ekskursija „Diplomatinis Kaunas“, pristatanti laikinojoje sostinėje tarpukariu veikusias įstaigas. Būtina registracija tel. 8 616 23828, organizatorius – VšĮ „Kaunas In“. Apie susitikimo vietą bus pranešta užsiregistravusiems.