Viename didžiausių Lietuvos tulpynų – žydėjimo savaitė

1000

Nors balandžio orai šilumos ir saulės pagailėjo, Kaune įsikūręs Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sodo tulpynas jau laukia lankytojų. Šiek tiek lėčiau nei buvo galima tikėtis, Aukštosios Fredos dvaro parko salą jau spalvina išraiškingos žemaūgės, grakščios ir elegantiškos pavasario karalienės tulpės. Balandžio 28 – gegužės 7 d. skelbiama tulpių žydėjimo savaitė kviečia grožėtis daugiau kaip 9 arų plote susodintomis 15 grupių tulpėmis, beveik puse tūkstančio rūšių ir veislių.

„Tokių šalčių, kokie mus aplankė šių metų balandį – nepamenu. Jie tęsėsi neįprastai ilgai. Tai, be abejo, šiek tiek paveikė tulpes, tačiau gėlės nežuvo ir galės žavėti Botanikos sodo lankytojus“, – pasakojo tulpių kolekciją prižiūrinti VDU Kauno botanikos sodo vyresn. botaninių kolekcijų kuratorė Rita Maršelienė.  Anot jos, šių metų tulpynas ypatingas savo gausa. „Tai – pats didžiausias tulpynas per daugiau kaip dvidešimt metų. Lankytojams siūlome kaip niekad didelius žydinčius masyvus: didesni žydinčių tulpių plotai kuria nepakartojamą reginį“, – sakė R. Maršelienė.

Sodo pažiba – egzotiškosios laukinės tulpės

Šiuo metu VDU Kauno botanikos sode žydi apie 30 veislių ir rūšių tulpės. Pagal tarptautinę tulpių klasifikaciją susodintoje ekspozicijoje gausiausiai šiuo metu žydi keturios tulpių grupės. Viena jų – 15 grupė ir jai priklausančios tulpių rūšys, porūšiai, formos bei tarprūšiniai hibridai – Botanikos sodo pažiba. Dažniausia žemutės, mažažiedės laukinės tulpytės neabejotinai sužavės lankytojus. Savaime jos auga Vidurinėje Azijoje, Kaukaze, Kryme, Ukrainoje, Pavolgio stepėse, Himalajuose, Mažojoje Azijoje, Viduržemio jūros salose, pusiasaliuose, Šiaurės Afrikos Atlaso kalnuose. Vienų egzotiškiausių, specialistų itin vertinamų tulpyčių šiuo metu VDU Kauno botanikos sode auginama apie dvidešimt rūšių ir veislių. Šalia jų į saulę stiebiasi stambesnės ir aukštesnės sodo gražuolės – 13 ir 14 grupių atstovės. Tai – Fosterio ir Greigo tulpių veislės bei hibridai.  12 tulpių grupės – Kaufmano veislės ir hibridai –  žydėjimas jau eina į pabaigą. Kviečiama suspėti jomis pasigrožėti – iš Tian Šanio kalnynų kilusios tulpės yra ankstyviausios ir puošniausios darželio gėlės.

Kviečia įsižiūrėti – išvysite stulbinančių detalių

Nors tulpių žydėjimo pikas skelbiamas balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje, įvairialypėje ir gausioje VDU Kauno botanikos sodo tulpių kolekcijoje žydėjimas tęsis iki pat gegužės pabaigos. „Kviečiu neprabėgti takeliais iš toli besigėrint žiedų margumynu. Kviečiu praeiti iš lėto, pažvelgti į tulpės „veidelį“, t. y. žiedo vidų. Ten ir „širdelės“ stuksena, ir raudoni „paukščiai“ skraido, ir paslaptingos „akys“ žiūri. O gal ir bitelę iš žiedo spąstų pavyks išgelbėti, nes ji pati jau nebeišlips“, – literatūriškai kvietė tulpyno puoselėtoja Rita Maršelienė.

Tačiau tokioje tulpių jūroje lankytojus žavės ne tik tulpių žiedai, bet ir jų margaspalviai lapai. „Taškuoti, dryžuoti, ryškiai rožiniais ar baltais apvadais, banguoti – nemačiusiam žmogui net sunku patikėti, kad tulpės ir be žiedų gali būti tokios išraiškingos,“ – sako VDU botanikos sodo tulpių auginimo specialistė.

Didysis tulpių žydėjimas VDU botanikos sode Kaune (Ž. E. Žilibero g. 6) skelbiamas nuo balandžio 28 d. iki gegužės 7 d. Visų, besidominčių tulpių ir kitų svogūninių augalų auginimu, priežiūra bei puoselėjimu, VDU Kauno botanikos sodo specialistė Rita Maršelienė laukia gegužės 5 d., penktadienį, 10 val. praktiniame seminare „Viskas apie tulpes ir kitus svogūninius augalus“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.