VDU vyko didžiausia metinė UNESCO medijų raštingumo konferencija

1203

Spalio 24-25 dienomis pirmą kartą Baltijos ir Šiaurės šalyse vyko didžiausia UNESCO konferencija – svarbiausias Pasaulinės medijų ir informacinio raštingumo savaitės renginys. Konferencija Vytauto Didžiojo universitete (VDU) subūrė daugiau nei 300 dalyvių – žurnalistų ir ekspertų iš UNESCO, Europos Komisijos, „Twitter“ ir kitų aukščiausio lygio institucijų, organizacijų ir universitetų, kurie aptarė žiniasklaidos laisvę, manipuliavimą rinkėjais, virtualų saugumą, dezinformaciją, dirbtinį intelektą, e. valdymą ir kitus klausimus.

Konferencijos atidaryme VDU rektorius prof. Juozas Augutis pasidžiaugė, jog ją organizuoti patikėta universitetams, kadangi jie yra puiki vieta diskutuoti apie medijas ir jų įtaką demokratiniams procesams, visuomenės transformacijoms.

„Skaitmeninis pasaulis darosi vis platesnis ir mums reikia suvokti, kaip šie procesai veikia, nepasimesti informacijos jūroje ir netapti manipuliacijų aukomis, atskirti, kas yra protinga, o kas – tiesiog įdomu. Turime prisitaikyti prie pokyčių, tačiau kai kurie principai yra universalūs – todėl metas pakartoti, jog universalus, atvirumą skatinantis švietimas yra labai svarbus“, – kalbėjo VDU rektorius, akcentavęs laisvųjų menų lavinimo reikšmę šiandieniniame pasaulyje.

Renginyje susirinkusius pasveikino ir VDU tarptautinių ryšių prorektorė prof. Ineta Dabašinskienė, kuri savo kalboje pažymėjo, jog visas švietimo sektorius turėtų vieningai kovoti su šiandieniniais iššūkiais, pavyzdžiui, su jaunimo gretose pastebėta tendencija vengti skaityti ilgesnius, sudėtingus tekstus, analizuoti, kritiškai apmąstyti situacijas, atsigręžti į klasikinę literatūrą.

„Svarbu užtikrinti, kad tam tikri praeities elementai išliktų aktualūs ir šiandien: antraip prarasime naratyvus, kurie suformavo mūsų civilizaciją, pavyzdžiui, V. Šekspyrą, M. de Servantesą, A. Čechovą. Vietoje to, dabar žmones traukia rėkiančios antraštės, trumpalaikiai skandalai, melagingos naujienos. O šios yra ne naujas reiškinys – dėl jų mirė Romeo ir Džiuljeta, dėl to ir M. Tvenas sakė, kad gandai apie jo mirtį yra gerokai perdėti“, – sakė prorektorė.

Konferencijoje lankėsi ir aukšti UNESCO pareigūnai, kurie patvirtino, jog Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija visuomet skiria ypatingą dėmesį žiniasklaidos laisvei. Renginyje dalyvavo UNESCO direktoriaus pavaduotojas komunikacijai bei informacijai Moez Chakchouk ir žodžio laisvės, žurnalistų saugumo, medijų įvairovės ekspertas, UNESCO Saviraiškos laisvės ir žiniasklaidos vystymo programų direktorius Guy Berger.

„Atveskime medijų ir informacinį raštingumą į miestus, užtikrinkime, kad mūsų darbai atneštų naudą visai šaliai – kaimams, mokykloms, fabrikams, ūkiams, biurams ir namams. Praturtinkime pasaulį žiniomis. Prie pokyčių prisidėti turime visi“, – bendradarbiauti su UNESCO skatinant informacinį raštingumą kvietė M. Chakchouk.

Įžvalgomis apie šiuolaikinių medijų įtakas tiek jaunimui, tiek vyresnio amžiaus žmonėms konferencijoje dalinosi žinomi medijų tyrinėtojai, tokie kaip prof. Sonja Livingstone iš Londono ekonomikos universiteto, dr. Carl Heath iš Švedijos, prof. Paul Mihailidis iš JAV, prof. Divina Frau-Meigs iš Prancūzijos, prof. Hajime Hasegawa iš Japonijos, „Twitter“ viešosios politikos vadovas Ronan Costello iš Airijos ir kiti.

Konferenciją kartu su UNESCO organizavo Vytauto Didžiojo ir Latvijos universitetai, prisidedant Nacionalinėms UNESCO komisijoms Lietuvoje ir Latvijoje. Abi aukštosios mokyklos priklauso UNESCO Medijų ir informacinio raštingumo bei tarpkultūrinio dialogo (MILID) universitetų tinklui. „Šis pripažinimas yra ilgo bendradarbiavimo su UNESCO ir kitomis tarptautinėmis organizacijomis MIR tyrimų ir studijų srityje rezultatas. Plėtodami medijų tyrimus VDU mokslininkai aktyviai dalyvauja UNESCO inicijuotuose MILID ir GAPMIL tinkluose, tarptautinių mokslinių asociacijų ECREA, ICA, BAMR, AABS veiklose“, – teigia viena iš organizatorių, VDU Viešosios komunikacijos katedros vedėja, prof. K. Juraitė.

Šių metų renginio tema – „Medijų ir informacijos srityje raštingi miestai: balsai, galios ir pokyčių kūrėjai“. Diskusijose ir pranešimuose buvo aptariamas medijų ir informacinio raštingumo ugdymas Baltijos šalyse, informacinių poreikių kaita miestuose, privatumas ir patyčios internete, skaitmeninių aplinkų įtaka dezinformacijos amžiuje, medijų vaidmuo siekiant lyčių lygybės, kovojant su netolerancija ir t. t. 8-oji UNESCO Medijų ir informacinio raštingumo bei tarpkultūrinio dialogo konferencija vyko spalio 24-25 dienomis Kaune, Vytauto Didžiojo universitete. Spalio 26-ąją dalyviai vyks į tęstinius renginius Rygoje, kuriuos organizuoja Latvijos universitetas.

Daugiau informacijos

Konferencijos programa

Apie pranešėjus

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.