VDU vyko prof. V. Stausko 80-mečiui skirti renginiai

2005

Vasario 8 d., penktadienį, Vytauto Didžiojo universitete vyko renginiai, skirti VDU Menų fakulteto prof. emerito, architektūros habil. dr. Vlado Stausko 80-ies metų sukakčiai paminėti – specialios parodos atidarymas ir naujos antologinės knygos pristatymas.

Pirmoji renginio dalis – retro parodos „Dar Romantika“ atidarymas VDU bibliotekos fojė (K. Donelaičio g. 52, II a.). Ekspozicijoje visi norintys gali susipažinti su Vlado Stausko akvarelėmis, piešiniais, foto darbais, publikacijomis. Paroda bus eksponuojama iki kovo mėn. Lankymo laikas: 8–19 val. kasdien.

Vėliau, 14 val., VDU mažojoje salėje buvo pristatyta Vlado Stausko antologinė knyga „Architektūra, aplinka, atostogos“, kurioje skelbiami šio ilgamečio VDU tyrėjo ir dėstytojo, kraštovaizdžio architekto straipsniai, publikacijos, pranešimai, skaityti pasauliniuose kongresuose, konferencijose ir t. t.

Vladas Stauskas – architektūros profesorius, VDU Menų fakulteto dėstytojas, kuris aktyviai prisidėjo prie universiteto atkūrimo 1989-aisiais. Jis yra garsus kultūrinių kraštovaizdžių planavimo ir valdymo specialistas, kurio darbai žinomi tiek Lietuvoje, tiek Europoje. Dar nuo 1958 m. V. Stauskas stengiasi atskleisti ir apsaugoti kultūrinį, istorinį šalies palikimą gamtos fone, atskleisti jį šiuolaikinių architektūros objektų tradicijose.

Profesoriaus knygoje „Architektūra, aplinka, atostogos“ nagrinėjami pavyzdžiai ir problemos, būdingos santykiui tarp architektūros, aplinkos (kultūrinės ir gamtinės) bei žmogaus interesų laisvalaikiu. Knygoje pristatomi V. Stausko ir jo bendradarbių darbų rezultatai atskleidžia, kaip nuo pokario metų iki dabar formuojama svari Lietuvos rekreacinės (poilsio ir turizmo rajonų, kurortų, pastatų) ir kraštovaizdžio architektūros mokykla, išryškinant atskirų zonų savitumus, Lietuvos originalumą ES ir net platesniame kontekste bei aptariant globalizacijos įtaką.

Knyga skirta ne tik profesionalams, bet ir platesniam skaitytojų ratui – joje galima rasti naudingų įžvalgų, aktualių visiems, besidomintiems architektūra ir aplinka. „Dabar jaunimas paskendęs interneto vandenyne bei anglakalbėse publikacijose, ieško ir randa begalę faktų iš viso margo pasaulio. Bet mažai žino apie gimtosios Lietuvos architektūros mokslo ir praktikos potencialą, rezultatus, kurie prieš 30–40 metų juk nebuvo skelbiami internete. Skaitydami, tikiuosi, atrasite, kad tam tikra profesinė istorinė medžiaga gana aktuali ir dabar“, – įžangoje rašo knygos autorius.

V. Stauskas aktyviai dalyvauja pasauliniuose kongresuose, tarptautinėse konferencijose. Šiemet profesoriui buvo paskirta LR Vyriausybės kultūros ir meno premija už reikšmingą mokslinę veiklą, akademinį iniciatyvumą, architektūros mokslo darbus bei atidumą kultūros ir meno srityse vystomoms idėjoms bei architektūros meno praktikai.

Architektūros specialistas yra paskelbęs daugiau kaip 140 straipsnių 7 kalbomis, išleidęs dvi knygas (dar penkias – kaip bendraautorius), parengęs daugiau kaip 40 teritorinio planavimo ir architektūros projektų. V. Stausko veikla apima įvairias sritis: jis projektuoja ne tik atskirus pastatus, bet ir jūros pakrantės kaimelius, turistinius kompleksus, nacionalinius ir regioninius parkus, didelius kultūrinius poilsio centrus ir t. t.

Kviečiame žiūrėti Alvydo Vaitkevičiaus (a.vaitkevicius@vkt.vdu.lt) ir Tomo Pabedinsko fotoreportažą bei Kristijono Jakubsono (k.jakubsonas@vkt.vdu.lt) videoreportažą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.