VDU Teisės fakultete vyko susitikimas su aukšto rango pareigūnais iš JAV

1779

Sausio 17 d., antradienį, VDU Teisės fakultete (E. Ožeškienės g. 18) įvyko susitikimas tarp JAV institucijų ir Lietuvos teisinių struktūrų aukščiausio rango pareigūnų, susijusių su baudžiamųjų bylų tyrimais. Susitikime, kurį organizavo VDU Teisės fakultetas ir JAV ambasada Lietuvoje, svečiai dalinosi savo praktika tiriant nusikaltimus, susijusius su genocidu, žmogaus teisių pažeidimais, kankinimais ir t. t.

Vienas garbiausių susitikimo svečių – Eli Rosenbaumas, kuris iki 2010 m. penkiolika metų ėjo JAV Teisingumo departamento Specialiųjų tyrimų skyriaus direktoriaus, atsakingo už nacių karo nusikaltėlių identifikavimą ir deportavimą, pareigas. 2010 m. reorganizavus Specialiųjų tyrimų skyrių į  Žmogaus teisių ir specialaus baudžiamojo persekiojimo skyrių, jame E. Rosenbaumas pradėjo dirbti strategijos ir politikos direktoriumi. Jis jau daugiau nei 25 metus tiria nusikaltimų žmogiškumui bylas, pradedant nuo II-ojo pasaulinio karo ir baigiant Ruanda, Bosnija.

Renginį organizavusio Teisės fakulteto prodekano Mindaugo Biliaus teigimu, susitikimo dalyviai pasakojo apie sunkumus tiriant su SSRS susijusius nusikaltimus ir kaip sudėtinga bendradarbiauti su Rusija, kurios vertinimai šių bylų atžvilgiu neretai prieštaringi. Taip pat buvo aptartos ir bendradarbiavimo galimybės tarp JAV ir Lietuvos teisinių institucijų. „Šis apsikeitimas informacija, gerosios patirties pasidalinimas, kontaktų užmezgimas yra labai svarbus. Tikėtina, kad žiniomis praturtėjo abi dalyvavusios pusės. Šių žmonių apsilankymas – garbė ir VDU Teisės fakultetui“, – sakė M. Bilius.

Be Eli Rosenbaumo, susitikime taip pat dalyvavo JAV Valstybės departamento Tarptautinės baudžiamosios teisės skyriaus darbuotoja Carol Jackson, atsakinga už karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmogiškumui Europoje baudžiamąjį persekiojimą, ir JAV ambasados Lietuvoje darbuotojai: Viešųjų ryšių skyriaus vadovas Jonathanas M. Bergeris, Politikos ir ekonomikos skyriaus vadovas Johnas Finkbeineris ir Politikos specialistė Renata Dromantaitė.

Diskusijoje teisinius klausimus su kolegomis iš užsienio aptarė Lietuvos teisinių institucijų atstovai, teisininkai, teisės specialistai: Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Evaldas Gražys, Kauno miesto apylinkės teismo teisėja Aurelija Naujokienė, Kauno miesto apylinkės teismo teisėjo padėjėjas Algirdas Giedraitis, Kauno apygardos prokuratūros Civilinių bylų skyriaus prokuroras Marijus Šalčius, Kauno apygardos prokuratūros vyr. prokuroras Kęstutis Betingis, Kauno miesto apylinkės prokuratūros vyr. prokuroras Darius Valkavičius, Kauno rajono apylinkės prokuratūros vyr. prokuroras Tomas Staniulis, advokatas Jonas Kairevičius ir VDU Teisės fakulteto prodekanas Mindaugas Bilius.

Pirmadienį svečiai universitete surengė ir susitikimą su studentais, kurio metu Eli Rosenbaumas pasakojo apie savo darbą, savo vadovaujamo skyriaus veiklą ir sunkumus tiriant karo nusikaltimus.

Kviečiame žiūrėti Alvydo Vaitkevičiaus (a.vaitkevicius@vkt.vdu.lt) fotoreportažą iš susitikimo su studentais ir Jono Petronio (j.petronis@vkt.vdu.lt) fotoreportažą iš svečių diskusijos. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.