Kaune viešėjo sociologas prof. Z. Baumanas (atnaujinta)

6397 3

Spalio 30 d. universitete viešą paskaitą skaitė profesorius Zygmuntas Baumanas – VDU garbės daktaras, vienas svarbiausių pasaulio socialinių mąstytojų ir postmodernizmo tyrinėtojų.

Paskaita „Moralinis jautrumas netikrumo amžiuje: prof. Z. Baumano ir prof. L. Donskio dialogai“ buvo VDU atkūrimo 25-mečiui skirto renginių ciklo „25 valandos. VDU miesto gatvėse“ dalis.

Kviečiame žiūrėti paskaitos vaizdo įrašą, kurį parengė Kristijonas Jakubsonas (k.jakubsonas@vkt.vdu.lt).

Susitikime su gyvuoju sociologijos klasiku diskutavo filosofas, Europos Parlamento narys, VDU profesorius Leonidas Donskis. Paskaita buvo unikalaus formato – jos metu du iškilūs sociologijos, filosofijos tyrinėtojai įvairiais pjūviais diskutavo apie šiandieninės visuomenės problemas, skubėjimą ir dėl to prarastą komfortą lėtai apmąstyti, pajausti gyvenimo skonį. Diskusija taip pat palietė individualizmą ir konkurenciją, dėl kurių nutrūksta bičiulystės ryšiai, imitacijos ir įvaizdžio aukštinimą, kai susitelkiama į formas, o ne į idėjinius, pamatinius dalykus.

„Profesorių dialoge šios problemos atsiskleidžia kaip tęstiniai civilizaciniai dalykai, bet sykiu atrandame ir unikalių, kritiškai atsiskleidžiančių nuojautų, kurias inspiravo globalus, internetizuotas, medijų prisotintas pasaulis. Tokiame kontekste aktualu svarstyti apie išsilavinimo, intelekto ir kūrybos suteikiamas galimybes suprasti, susivokti ir kurti laimingesnį, prasmingesnį ir jautresnį gyvenimą“, – paskaitos temą pristatė VDU Viešųjų ryšių prorektorė, Viešosios komunikacijos katedros profesorė Auksė Balčytienė.

Prof. Zygmuntas Baumanas ir prof. Leonidas Donskis paskaitoje kalbėjo apie moralinį jautrumą – temą, kurią jie nagrinėja bendroje knygoje „Moralinis aklumas: jautrumo praradimas likvidžioje modernybėje“ („Moral Blindness: The Loss of Sensitivity in Liquid Modernity“). Moralinio jautrumo lemtį mąstytojai nagrinėja pasitelkdami adiaforos sąvoką, kuri apibūdina šiandieninės visuomenės moralinį sąstingį. Pasaulyje, kuriame visi skuba gyventi ir yra susirūpinę naujausiomis technologijomis bei paskalomis, kyla grėsmė prarasti jautrumą kitam.

Lenkijos instituto Vilniuje kvietimu, prof. Z. Baumanas Lietuvoje viešėjo spalio 29–31 dienomis. Viešnagės metu garsusis sociologas lankėsi ir Vilniuje – spalio 29 d. 17.30 val. Vilniaus universitete jis skaitė paskaitą „Online/Offline. Life between two worlds – contradictory or compatible? And to what effect?..“ („Online/Offline. Gyvenimas tarp dviejų pasaulių – suderinama ar ne? Ir iki kokios ribos?“).

Projektą organizavo Lenkijos institutas Vilniuje, bendradarbiaudamas su VU ir VDU.

Prof. Zygmunto Baumano paskaita VDU buvo universiteto atkūrimo 25-mečiui skirto renginių ciklo, besitęsiančio iki pat 2014 m. vasaros, dalis. Daugiau informacijos apie ciklą „25 valandos. VDU miesto gatvėse“ galima rasti specialioje VDU tinklalapio skiltyje adresu www.vdu.lt/25.

Apie prof. Zygmuntą Baumaną

Zygmuntas Baumanas (g. 1925 m., Poznanėje, Lenkija) – sociologijos profesorius emeritas, išleidęs net 57 knygas, parašęs per 100 straipsnių, kuriuose nagrinėja įvairias temas – globalizaciją, modernybę, postmodernybę, vartotojiškumą, moralę. Šiandien jis – vienas žymiausių sociologų ir filosofų. Z. Baumano vardas yra neatsiejamas nuo postmodernybės ideologijos, o pats mokslininkas dažnai vadinamas jos pranašu arba šaukliu.

Pagrindinė Z. Baumano darbų tema – šiuolaikinė kultūra, jos bruožai ir joje vykstančios permainos.

2007 m. profesoriui buvo suteiktas Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) garbės daktaro vardas. 2010 m. spalį prof. Z. Baumanas pirmą kartą apsilankė Lietuvoje ir Vytauto Didžiojo universitete – čia jis skaitė paskaitą tema „Natūrali blogio istorija“.

Daugiau informacijos apie prof. Zygmuntą Baumaną

Kviečiame žiūrėti Jono Petronio (j.petronis@vkt.vdu.lt) fotoreportažą.

Komentarai

Mykolas

Žinia labai įdomi. Tačiau paskaitos vesti negalima. Vesti galima moterį, kita prasme galima vesti šunį gatve, bet paskaitą galima tik skaityti arba atlikti. Žinoma, galima ir visą sakinį perrašyti. Pvz., „VDU kviečia į garsaus sociologo prof. Z. Baumano paskaitą". Yra ir kitų galimybių.

VDU

Laba diena, dėkui už patikslinimą, pataisėme :)

Valdas

O jeigu paskaitos metu visai nebuvo skaitoma ar sakydami skaitė paskaitą neperteiksime informacijos klaidingai? Antras klausimas: ar lietuvos kalbininkais save vadinantys diletantai neskurdina lietuvių kalbos drausdamin vartoti perkeltine prasme logiškai paaiškinamus ir suprantamus žodžius? Kodėl sugalvota, jog paskaitos negalima vesti?