VDU menotyrininkai surengė projektą „Kartų portretai“

Lapkričio 15 d. Vytauto Didžiojo universiteto Menotyros studijų programos ketvirto kurso studentai Vaišvydavos senelių namuose „Senelių rojus“ surengė projektą „Kartų portretai”.

„Ar visi bent kartą esame išreiškę aiškų ir nuoširdų solidarumą kitai kartai? Galbūt, bet tik tada, kai rūpinamės artimaisiais ar giminėmis. O ar dažnai pagalvojame apie nepažįstamus ir svetimus žmones? Kas galėtų sujungti ir suartinti skirtingų amžiaus grupių ir pomėgių žmones? Nusprendėme, jog tarpininku galėtų būti menas. Menas yra ta erdvė, kuri jungia žmones ir vienija bendru interesu”, – sako projekto iniciatoriai.

VDU studentai į projektą sukvietė šokio, muzikos, poezijos, dailės ir teatro atstovus. Projekte dalyvavo šokėjos D. Minkevičiūtė ir D. Karalevičiūtė, saksofonistas J. Sikorskis, Kauno lėlių teatro aktorius M. Ansevičius. Renginyje taip pat dalyvavo Kauno K. Binkio teatro jaunieji aktoriai, suvaidinę K. Binkio dramos „Atžalynas“ ištrauką.

Be to, senelių namus papuošė daugybė Panevėžio K. Paltaroko gimnazijos vaikų piešinių. Vaikai kartų solidarumą įsivaizdavo kaip džiaugsmingą buvimą kartu, tad savo darbuose vaizdavo laimingus, spalvingus skirtingo amžiaus žmones. Vakare dalyvavo ir senolių šaržus piešė A. Matusevičius.

Garbaus amžiaus senoliai nė kiek nenusileido jauniesiems menininkams. Devyniasdešimtmetė Marija padeklamavo A. Baranausko „Anykščių šilelio“ ištrauką, išmoktą dar A. Smetonos laikais. Kaip pati teigė, dar ir pašoktų, jei tik galėtų – tik ne tas amžius jau. Senoliai eksponavo savo nertus ir megztus rankdarbius bei mezginius, grojo akordeonu.

„Stereotipas, glūdėjęs mano galvoje apie niūrią senelių globos namų aplinką ir atmosferą, griuvo. Buvo labai smagu matyti šviesius senolių veidus. Senjorai rodė savo talentus ir atskleidė savo meniškas sielas. Jų žodžiai ir susijaudinimo pauzės suvirpino susirinkusiųjų širdis“, – teigė šaržus kūręs A. Matusevičius.

„Šis renginys buvo tarsi giminės susitikimas, kur mažai ką pažįsti, tačiau jautiesi savas, priimtas ir suprastas. Džiaugiuosi galėjusi sudalyvauti tokiame šiltame, žmogiškame ir kūrybiškame projekte”, –kalbėjo šokėja D. Minkevičiūtė.

Projektą inicijavę VDU studentai sako, kad tądien senelių namuose per meną suartėjo skirtingos kartos: vyresnieji ir jaunimas. „Viskas yra įmanoma, reikia tik bendrauti, skatinti, skleistis, domėtis ir kurti. Malonu sulaukti atsako – nuoširdžių šypsenų, šilumos, nesuvaidinto gerumo, palaikymo, solidarumo. Tokie renginiai įkvepia ir skatina nepamiršti esančiųjų šalia, tų, kuriems trūksta artumo, paramos”, – sako projekto „Kartų portretai“ organizatoriai.