VDU kviečia į Tarptautinį Kauno kino festivalį

Rugsėjo 26 d., trečiadienį, prasidės jau šeštasis Tarptautinis Kauno kino festivalis. Kaip jau tapo įprasta, šią įspūdingą kino šventę ir vėl remia renginio partneris Vytauto Didžiojo universitetas.

Festivalio dėka, Kaunas taps tikra kino sostine, kurioje rinksis ypatingi svečiai – pasaulinio garso kritikai, režisieriai ir kiti kino industrijos atstovai. Net devyniose kino salėse Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje kino mėgėjai galės ne tik išvysti daugiau nei 120 filmų, bet ir susitikti su režisieriais, dalyvauti paskaitose, seminaruose bei koncertuose.

„Tarptautinis Kauno kino festivalis unikalus Lietuvoje tuo, kad tai yra tarptautinis kino renginys, kurio centras yra ne sostinėje. Žiūrovams mes siūlome pamatyti ne tik pasaulyje pripažintų režisierių darbus, bet ir atkreipiame dėmesį į dar tik pirmuosius žingsnius žengiančius kino kūrėjus“, – teigė festivalio meno vadovė  Ilona Jurkonytė.

Vieną didžiausių Lietuvos kino renginių jau antrus metus remia Europos Sąjungos programa MEDIA. „Tai, kad MEDIA pasirinko remti Tarptautinį Kauno kino festivalį, rodo, jog jis yra išskirtinis visos Europos kino festivalių kontekste. MEDIA programos parama reiškia ne vien finansinę paramą. Tuo pačiu tai yra ir kokybės ženklas, nes norint tapti šios programos remiamu renginiu būtina atitikti labai aukštus kokybės reikalavimus bei konkuruoti su kitais Europoje vykstančiais kino festivaliais“, – paaiškino programos „Mediadesk Lietuva“ vadovas Dominykas Širvinskas.

Tradicinė festivalio programa „Tapatumai“ žiūrovus džiugins šių metų didžiuosiuose Europos kino festivaliuose daugybę apdovanojimų jau spėjusiais surinkti filmais. Tarp jų – Thomo  Vinterbergo  „Medžioklė“, kurio pagrindinis aktorius Madsas Mikkelsenas Kanų kino festivalyje buvo apdovanotas už geriausią vaidmenį, bei portugalų kultinio režisieriaus Miguelio Gomeso filmas „Tabu“, kuris Tarptautiniame Berlyno kino festivalyje buvo įvertintas A. Bauerio ir Tarptautinės kino kritikų federacijos FIPRESCI apdovanojimais. Festivalyje bus rodomas ir kitas FIPRESCI laureatas – švedų drama „Donatas ir Avalonas“, išrinkta geriausiu debiutiniu filmu bei režisieriui Axeliui Petersénui pelniusi daugiausia žadančio naujo Švedijos kino talento titulą. Vertas dėmesio ir lenkų režisierės Anca Damianos animacinis filmas „Kruliko kelias anapus“, kuris kino pasaulį užbūrė savo nepaprasta vizualine stilistika ir įtaigiai ironišku, bet jautriu pasakojimu.

Programoje „Platus kampas“ – JAV režisieriaus Behno Zeithlo  filmas „Laukinių pietų pabaisos“, apdovanotas už geriausią operatoriaus darbą šių metų JAV „Sundance“ festivalyje bei FIPRESCI prizu Kanuose. Šiemet ši festivalio programa pasiūlys ir ne vieną kokybišką komediją: žiūrovai pamatys britų kino meistro, gyvojo klasiko Keno Loacho naują filmą „Angelų dalis“, apdovanotą žiuri prizu Kanų kino festivalyje, bei brazilų režisieriaus Kleberio Mendonça Filho kino juostą „Garsai kaimynystėje“, kuri buvo įvertinta FIPRESCI prizu Tarptautiniame Roterdamo kino festivalyje.

Menui skirtoje programoje  „Visos mūzos“ žiūrovai išvys daug žavių kino portretų: „Antonas Corbijnas: skersai išilgai“ atvers galimybę iš arti susipažinti su pasaulinio garso fotografo, gerai žinomų „Depeche Mode“ ir kitų grupių vaizdo klipų autoriaus Antono Corbijno kūryba, dokumentinis filmas „Billo Cunninghamo Niujorkas“ papasakos  subtilią ir jaudinančią Billo Cunninghamo, į devintąją dešimtį įžengusio „New York Times“ fotografo ir visuomenės metraštininko, istoriją. „Marina Abramović: dalyvauja menininkė“ pakvies iš arčiau susipažinti su prieštaringa performansų menininke Marina Abramović.

Taip pat bus pristatoma pastaruoju metu viena karščiausių temų – rusų dokumentinis  filmas  „Rytoj“, pasakojantis apie Rusijos meno kolektyvą „Voina“. Šio kolektyvo narė Nadežda Tolokonnikova buvo nuteista už protesto koncertą prieš Vladimirą Putiną, kurį ji ir kitos „Pussy Riot“ narės surengė Maskvos Kristaus Išganytojo katedroje.

Programoje „Muzika, keičianti pasaulį“ – nuotaikingas filmas „Balkanų melodija“, pasakojantis  nepaprastą  dviejų žmonių meilės vienas kitam ir  Rytų Europos muzikai istoriją;  „The Chemical Brothers“: negalvok!” – filmas apie elektroninės muzikos dueto „The Chemical Brothers“ pasirodymą Japonijos festivalyje „Fuji Rock“; elektrinės gitaros gerbėjams – „Jasonas Beckeris: vis dar gyvas“. Taip pat programoje – filmas apie hiphopo muzikos širdies ir sielos paieškas „Kažkas iš nieko: repo menas“ bei  „Turning“ su „Antony and the Johnsons“, kviečiantis pasižiūrėti grupės „Antony and the Johnsons“ ir Charleso Atlaso multimedijų performansą.

Kauno kino festivalis pristatys ir žiūrovų dėmesio vertus lietuviškus filmus: naujausią avangardinio kino kūrėjo  Jono Meko dokumentinį filmą  „Prisiminimai iš Vokietijos“, Tomo Smulkio  dokumentinį esė-filmą „Rojaus beieškant“, Giedrės Žickytės filmą „Kaip mes žaidėme revoliuciją“ apie grupę „Antis“ ir pirmąjį režisierės Dovilės Gasiūnaitės pilnametražį filmą „Narcizas“.

Šeštasis Tarptautinis Kauno kino festivalis šiemet vyks rugsėjo 26 – spalio 7 dienomis Kaune, kino teatre „Romuva”, M. Žilinsko dailės galerijoje, „Žalgirio” arenoje. Spalio 1–10 dienomis festivalis lankysis Vilniuje, kino centre „Skalvija”, Šiuolaikinio meno centre, spalio 9–13 dienomis – Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre, spalio 11–13 dienomis – Šiauliuose, „Polifonijos” salėje, ir spalio 16–20 dienomis – Panevėžyje, kino teatre „Garsas“.