VDU kamerinis orkestras sveikina su Europos diena!

571

Kasmet gegužės 9-ąją minima Europos diena. Šia proga, Europos kultūros paveldo organizacija „Europa Nostra“ kvietė visą Senąjį žemyną prisijungti prie socialinių medijų iniciatyvos „#Ode2Joy“ ir taip paminėti 2018-uosius – Europos kultūros paveldo metus.

„#Ode2Joy“ iššūkį įkvėpė Liudviko van Bethoveno „Odė džiaugsmui“– šis garsus kūrinys yra tapęs ne tik Europos simboliu, bet ir himnu. Taip pat organizatoriai skatina originalią kūrinio versiją arba interpretaciją atlikti paveldo vietoje.

Vytauto Didžiojo universiteto kamerinis orkestras prisijungė prie „Europa Nostra“ iniciatyvos „#Ode2Jo“  ir atliko Liudviko Van Bethoveno 9-ąją simfoniją. Kūriniui įrašyti pasirinkta vieta yra simbolinė – Europos kultūros paveldo ženklą turintis VDU rektorato pastatas Kaune.

„#Ode2Joy“ iššūkį priėmęs VDU kamerinis orkestras sveikina visus su Europos diena ir siekia paskatinti daugiau žmonių atrasti Senojo žemyno kultūros paveldą, juo domėtis ir sustiprinti bendrystės jausmą.

Plačiau apie Europos kultūros paveldo ženklą turintį  VDU rektorato pastatą

Tai – 1889–1890 m. statytas pastatas. Tuo metu Kaunas priklausė Carinės Rusijos imperijai ir buvo Kauno gubernijos centru. Pastatas buvo skirtas Kauno tvirtovės Inžinierių valdybos viršininko rezidencijai. Pirminė jo paskirtis buvo gyvenamoji, tačiau laikui bėgant ji kito. 1919 m. šiame pastate įsikūrė Lietuvos Respublikos Švietimo ministerija, o nuo 1921 m. – Ministrų kabinetas, kuris šiame pastate veikė iki Lietuvos okupacijos (1940 m.). Pastatas 1924 m. buvo rekonstruotas, paaukštintos šoninės dalys, interjeras papildytas naujais elementais. 1930 m. buvo atliktas kapitalinis viso pastato remontas. Tuomet antrame pastato aukšte buvo įrengtas tarnybinis butas, kuris kartu atliko ir reprezentacinę funkciją. 1935–1939 m. šiame bute gyveno užsienio reikalų ministras Stasys Lozoraitis (1898–1983) su šeima. Sovietmečiu pastate buvo įkurdintas Mokslo ir technikos komitetas, vėliau veikė vienas iš Kauno politechnikos instituto (dabartinio KTU) fakultetų, o 1969 m. atidaryta Prekybos ir kulinarijos mokykla. Sovietmečiu buvo pertvarkyta pagrindinė pastato laiptinė, nugriautas prieangis su kolonomis kiemo pusėje. 1997 m. pastatą nuspręsta rekonstruoti ir perduoti Vytauto Didžiojo universitetui. Šiandien šiame pastate įsikūręs VDU rektoratas, taip pat veikia diplomatų S. ir S. Lozoraičių muziejus.

2004 m. buvusi Ministrų kabineto buveinė pasipuošė Europos Sąjungos bei „Europa Nostra“ apdovanojimu – bronzine plokšte už „pagrįstą kompleksišką valstybinės reikšmės pastato restauravimą, ypatingą dėmesį skiriant interjero autentiškumo išsaugojimui“. Tai buvo pirmasis Lietuvoje kultūros paveldo objektas, nusipelnęs šios Europoje garbingiausios nominacijos.

Europos paveldą puoselėjančias organizacijas vienijanti „Europa Nostra“ įvertino tą faktą, kad pastatas, kuriame tarpukariu buvo įkurtas Lietuvos Respublikos Ministrų kabinetas ir įrengtas užsienio reikalų ministro tarnybinis butas, po restauracijos atgavo pirmapradį reikšmingumą ir reprezentatyvumą. Restauruotame pastate šiandien ypatingai prisimenamas ir pagerbiamas iškilus valstybės veikėjas S. Lozoraitis (1898–1983 m.). Užsienio reikalų ministras šioje vietoje gyveno (1935–1939 m.) su šeima antrajame pastato aukšte esančiame tarnybiniame bute. Ministro darbo kabinete susiburdavo ne tik visa šeima, bet ir tarnybiniais reikalais lankydavosi įvairūs politikai, valdininkai, užsienio diplomatai, žymūs visuomenės veikėjai. Vienas iškiliausių Lietuvos diplomatų S. Lozoraitis ir okupacijos metais išeivijoje tęsė diplomatinę kovą už Lietuvos valstybingumo atstatymą. 1940–1983 m. jis buvo paskirtas Lietuvos diplomatinės tarnybos šefu. 

Tarpukariu šiame pastate posėdžiavo Ministrų kabinetas, vykdavo užsienio šalyse rezidavusių Lietuvos diplomatų konferencijos, priėmimai Kaune rezidavusio diplomatinio korpuso garbei.

Lietuvos Respublikos Ministrų kabineto rūmų (K. Donelaičio g. 58) pastate įsikūręs VDU rektoratas, taip pat veikia diplomatų S. ir S. Lozoraičių muziejus. Aplankyti muziejų galima darbo dienomis, iš anksto susitarus tel.: 8 37 327 839.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.