VDU Botanikos sode – Sosnovskio barščio naikinimas

1444

Liepos 9 d., šeštadienį, 10 val. VDU Botanikos sode (Ž. E. Žilibero g. 6) vyks projekto „Žaliasis Aleksotas“ aplinkosauginio švietimo seminaras „Sosnovskio barščio (Heracleum Sosnowskyi) naikinimas“.

Seminaro lektorė Antanina Stankevičienė, VDU Kauno botanikos sodo Augalų patologijos mokslo sektoriaus mokslo darbuotoja.

Seminare bus galima sužinoti, kas yra Sosnovskio barštis ir kaip jis atkeliavo į Lietuvą, kokias grėsmes Sosnovskio barštis kelia žmogui ir kaip naikinti šį agresyvų augalą.

Biologine invazija vadinamas svetimžemių rūšių plitimas naujuose kraštuose ir buveinėse, sudarantis grėsmę vietinių rūšių išlikimui, kelia pavojų biologinei įvairovei. Lietuvoje šiuo metu žinoma apie 46 invazinės ir dar apie 60 rūšių potencialiai invazinių augalų rūšių, ateityje galinčių kelti rimtų ekologinių problemų. Lietuvoje aplinkai ypač pavojingais pripažinta maždaug 30 rūšių invazinių (atkeliavusių iš svetur) augalų, tarp jų ir Sosnovskio barštis. Pastaraisiais dešimtmečiais vyksta akivaizdus Sosnovskio barščio plitimas ir įsigalėjimas Lietuvos kraštovaizdyje. Todėl šis ateivis, sėkmingai plintantis paupiuose ir šalikelėse, įsikuriantis vietinėse augalų buveinėse bei jų bendrijose, įrašytas į EPPO ir į Lietuvos naikintinų augalų sąrašus. Naujajame 2009 m. sąraše jau įrašytos devynios pavojingos svetimžemės rūšys, kurios paskelbtos naikintinomis.
Jeigu Sosnovskio barščio plitimas šalyje nebus skubiai sustabdytas, procesas nevaldomai plis naujuose plotuose. Augalų bendrijose, į kurias įsiskverbia Sosnovskio barštis, vyksta spartūs pokyčiai, nes didelę konkurencinę galią turintys invaziniai augalai, nustelbia vietines rūšis, ypač jaunuolynus.

Kvietimas į renginį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.