VDU atidaryta išskirtinė mokslininkų sukurtų prototipų erdvė

970

Kovo 28 d. Vytauto Didžiojo universitete (Universiteto g. 8A, Akademijoje, Kauno raj.), vyko renginių ciklo „VDU Network‘23“ renginys „Bendradarbiavimo pusryčiai‘23“, kurio metu buvo atidaryta unikali VDU mokslininkų sukurtų prototipų demonstracinė erdvė. Renginio metu mokslo ir verslo atstovai taip pat diskutavo apie aktualiausių studentų kompetencijų poreikį ir sėkmingas karjeros planavimo galimybes, buvo galima susipažinti su naujausiomis mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros projektų finansavimo galimybėmis, kurias pristatė VšĮ „Inovacijos angentūros“ atstovai.

Naujai atidarytoje VDU mokslininkų sukurtų prototipų demonstracinėje erdvėje susirinkusius dalyvius pasveikino universiteto rektorius prof. Juozas Augutis. Savo kalboje rektorius džiaugėsi, jog visi norintys galės susipažinti su VDU mokslininkų bendruomenės sukurtais unikaliais prototipais. „Erdvė bus atvira visuomenei, o ateityje tikėtina, kad sulauksime ir daugiau sėkmingų inovatyvių mokslinės produkcijos pavyzdžių“, – pabrėžė prof. J. Augutis.

VDU rektorius prof. Juozas Augutis

Renginį atidarė VDU Komunikacijos ir technologijų perdavimo centro (toliau – KTPC) vadovas Edvinas Samys, kuris ir yra vienas iš šios prototipų erdvės idėjos autorių. Susirinkusiems mokslo ir verslo įmonių atstovams E. Samys įtraukiai pristatė išskirtinius, erdvėje eksponuojamus prototipus ir pakvietė su jais susipažinti įdėmiau. Renginio svečiai galėjo išbandyti didelio susidomėjimo susilaukusį dirbtinio intelekto sistemos modelį „ASTRA-UX_V.2“, kurį sukūrė VDU Informatikos fakulteto mokslininkų komandos atstovai, dr. Darius Amilevičius, prof. dr. Gailius Raškinis ir dr. Airenas Vaičiūnas.

VDU KTPC vadovas Edvinas Samys

Taip pat buvo galima išvysti VDU ŽŪA Miškų fakulteto, Aplinkos ir ekologijos katedros, Agroekologijos centro vadovo doc. dr. Juozo Pekarsko sukurtą prototipą „Granuliuoti organiniai augalinės kilmės pelenų tręšiamieji produktai“. Doc. dr. Inga Adamonytė kartu su komanda iš VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto, Vandens inžinerijos katedros, Linu Didžiulevičiumi ir Valerijumi Gasiūnu, užpelkėjimo problemą siūlė spręsti išmanaus drenažo technologijomis. „Išmanusis drenažas“ jutiklių pagalba leidžia vartotojui skaitmeninėje platformoje realiu laiku stebėti dirvožemio drėgmės, drenažo sistemos vandens nuotėkio, gruntinio vandens lygio ir klimatinius vietovės duomenis, o mašininio mokymo algoritmai, analizuodami šiuos duomenis, suformuoja drenažo sistemos reguliavimo rekomendacijas.

Kaip teigia VDU KTPC vadovas E. Samys, tokios erdvės, skirtos reprezentuoti mokslininkų sukurtus prototipus reikėjo jau labai seniai. „Nuo idėjos iki galutinio erdvės įgyvendinimo užtrukome nemažai laiko. Prie šio projekto dirbo didžiulė komanda – VDU bendruomenės atstovai, mokslininkai ir kiti partneriai. Įkurdami šią erdvę norėjome, kad kiekvienas turėtų galimybę pažinti mokslą, atrasti jo svarbą kasdieniniame gyvenime ir pamatyti bei apčiuopiamai išbandyti jau mokslininkų sukurtus inovatyvius sprendimus. Galime pasidžiaugti mokslininkais, kuriems išpildyti mūsų užsibrėžtus tikslus taip pat buvo iššūkis. Tikrai džiaugiuosi, kad kartu su komanda sukūrėme reikšmingą įvykį VDU istorijoje ir atidarėme pirmąją mūsų universteto mokslininkų prototipų demonstracinę erdvę, kurioje galima išbandyti net 16 prototipų“, – kalbėjo E. Samys.

VDU mokslininkų sukurtų prototipų demonstracinės erdvės atidarymas

Renginio dalyvius domino ir VDU Informatikos fakulteto dėstytojo dr. Edgaro Ščiglinsko ir jo komandos sukurtas interaktyvus skaitmeninis mados žurnalas. Buvo pristatomas ir unikalus prietaisas, skirtas vienai iš kosmetologijos procedūrų – beadatinei mezoterapijai, padėsiantis išvengti nemalonių pojūčių, patiriamų šios procedūros metu. Šią unikalią technologiją sukūrė VDU Gamtos mokslų fakulteto Biochemijos katedros, Aplinkos tyrimų centro komanda – prof. dr. Saulius Šatkauskas, dr. Mindaugas Visockis ir Justinas Baranauskas.

Erdvės lankytojai taip pat turėjo galimybę susipažinti ir su kitais inovatyviais prototipais – nuo VDU absolventų sukurto Lietuvos himno DNR, interaktyvaus Kauno miesto gido maršruto iki VDU Informatikos fakulteto Multimedijos laboratorijos atstovų sukurto imitacinio automobilio vairavimo ir valdymo modelio virtualioje realybėje, kuris leidžia nustatyti vairuotojo reakciją, streso lygį vairavimo metu ir kitus parametrus. Maisto technologijas pristatė VDU verslo inkubatoriaus išaugintos ir veikiančios įmonės: UAB „Sotu sotu“, MB „Probiotic LAB“,  „Dream food“, MB „Clean Snacks“.

VDU mokslininkų sukurtų prototipų demonstracinės erdvės atidarymas

Taip pat nemažai renginio svečių dėmesio susilaukė dronų technologijos, padedančios efektyviau dirbti žemės ūkyje. Įgalinant dronų technologijas ir mokslo žinias kuriamos sistemos, padedančios efektyviau valdyti pasėlių priežiūrai skirtus resursus. Pasitelkus šią technologiją galima greitai ir efektyviai nustatyti augalų išsivystymo lygį, problemines vietas, augalų sveikatingumo būklę, užmirkusias vietas ir nustatyti kintamos normos (purškimo/barstymo) žemėlapius. Mokslininkų ilgametė patirtis leidžia tinkamai interpretuoti gautus rezultatus ir pateikti rekomendacijas. Ši technologija padės ūkiuose įdiegti tarpinių pasėlių diversifikavimo ir jų daugiafunkcinių savybių panaudojimo inovatyvias technologijas, didinančias dirvožemio tvarumą ir anglies sekvestracijos potencialą bei mažinančias šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijas ir trąšų poreikį. Siekiama sukurti ir patobulinti skirtingų tarpinių pasėlių augalų rūšių ir jų mišinių auginimo technologijas, pritaikyti jas efektyvesnei anglies sekvestracijai ir augalų maisto medžiagų naudojimui, bei dirvožemio degradacijos ir ŠESD emisijų mažinimui skirtingose sėjomainose, dirvožemiuose ir žemdirbystės sistemose, siekiant palaikyti ir padidinti ūkių pelningumą tvariai ūkininkaujant ir mažinant poveikį klimato kaitai. Šiuos inovatyvius sprendimus kuria profesorius dr. Vaclovas Bogužas, dr. Lina Skinulienė, dokt. Mindaugas Dorelis kartu su įmone UAB „Agrodronas“.

VDU mokslininkų sukurtų prototipų demonstracinė erdvė – įrodymas, kad šiuolaikinis mokslas žengia kartu su naujausiomis technologijomis, praktiniais sprendimais bei inovatyviais išradimais, galinčiais palengvinti kasdienį ir profesinį mūsų visų gyvenimą, bei prisidėti prie šiuolaikinio mokslo ir verslo bendradarbiavimo ir jų plėtros. Prototipų erdvė yra atvira visuomenei – visi norintys ją galės aplankyti kovo 30–balandžio 1 d. vyksiančios tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi…2023“ metu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus