VDU absolventai ir darbuotojai – biografijų žinyne

1258

Pavasarį išleistoje Leidybos idėjų centro dvitomėje knygoje „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“ išspausdintos per pastarąjį 25-metį Lietuvai nusipelniusių asmenybių biografijos, tarp kurių yra ir nemažai VDU absolventų ir darbuotojų.

„Istoriją kuria žmonės“, – tokiu šūkiu besivadovaujanti leidykla Leidybos idėjų centras pavasarį išleido solidžią dvitomę knygą „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“. Knygos leidėjai apibendrino per 25-erius Nepriklausomybės metus nueitą kelią ir surinko 2272 Lietuvą kūrusių, kuriančių, jos vardą garsinančių ir pasaulyje pripažintų asmenybių biografijas.

Tarp dviejų tūkstančių asmenybių galima rasti per 700 mokslų daktarų, spausdinamos Lietuvos mokslo premijos laureatų bei Lietuvos mokslų akademijos narių biografijos. 66 leidinyje išskirtos asmenybės savo gyvenimą susiejo su Vytauto Didžiojo universitetu – čia studijavo ar dirba.

Antrajame tome spausdinamos šių ir daugelio kitų VDU absolventų ir darbuotojų biografijos: prof. dr. Valentinos Dagienės, speleologo Aido Gudaičio, krepšininko Giedriaus Gusto, dr. Dariaus Klibavičiaus, muzikologės Marijos Vidos Krakauskaitės, doc. dr. Virginijaus Kundroto, doc. dr. Marijos Matuškaitės, habil. dr. Rimutės Rimantienės, menotyrininkės Rimantės Tamoliūnienės, advokato Rolando Valiūno, mokytojos Žydronės Žarskienės ir kitų.

Leidinys nuo kitų biografinių žinynų skiriasi tuo, kad greta sausų enciklopedinių faktų pateikiami individualūs ir įdomūs bemaž kiekvienos asmenybės atsakymai į leidėjų užduotus klausimus, kokius savo pasiekimus asmuo vertina labiausiai ir kokie Lietuvos pasiekimai per šiuos 25-erius metus jam atrodo didžiausi ir svarbiausi. Šiuos atsakymus papildo asmenybių pasakojimai apie šeimą, laisvalaikį, o biografijų pradžioje pateikiami savotiški žodžio „asmenybė“ apibrėžimai – šį sudėtingą klausimą knygos herojams uždavę leidėjai džiaugiasi gavę įvairiausių atsakymų.

„Asmenybė turėtų tikėti savimi ir kitais. Nepamesti savo svajonių dėl „gabalo aukso ar gardaus valgio šaukšto“, atkakliai puoselėti savo idealus. Nuo Periklio laikų Vakaruose tikimasi, kad Asmenybė neužsisklęs savo kiaute ir dalinsis viskuo, ką sugeba, su miesto ir valstybės žmonėmis. Kad ir kokios srities darbų imtųsi Asmenybė, jei tai tikra Asmenybė, jos indėlis neliks nepastebėtas“, – įsitikinęs docentas, VDU humanitarinių mokslų daktaras, Aalto universiteto (Suomija) garbės daktaras, ambasadorius, Lietuvos Respublikos nuolatinis atstovas prie UNESCO, filosofas, vertėjas, dailininkas Arūnas Gelūnas.

„Tikra Asmenybė elgiasi vadovaudamasi sąžine, vertybėmis, prireikus – nežiūrėdama kitų žmonių nuomonės ar savo asmeninių interesų. Asmenybės darbus puikiai atspindi skautų šūkis – „Dievui, Tėvynei ir Artimui“, – teigia profesorius, VDU humanitarinių mokslų daktaras, Gen. J. Žemaičio Lietuvos karo akademijos Karo mokslų instituto Karo istorijos centro vyr. mokslo darbuotojas, VšĮ „Kauno tvirtovės projektai“ direktorius, karo istorikas Valdas Rakutis, kuris yra ir pirmosios atkurtojo VDU laidos absolventas.

Ne mažiau svarbus nei biografijų žinynas yra ir pirmasis šio leidinio tomas. Jame pateikiamos 37 autorinės apžvalgos, kuriose mokslininkai, buvę Vyriausybės kabinetų nariai, dalyvavę daugelyje reformų, žurnalistai, pakalbinę daugelį kompetentingų specialistų, ir kiti ekspertai apibendrino per 25-erius metus Lietuvos nueitą kelią. Tai unikalūs straipsniai, kuriuose pirmą kartą apibendrinama naujoji Lietuvos istorija.

Nors kalbama apie palyginus netolimą praeitį, tačiau apžvalgose gausu faktų, kuriuos daugelis jau spėjo primiršti arba nežinojo, čia gausu pavardžių ir istorinių, anksčiau niekur nepublikuotų nuotraukų.

Tarp daugybės apžvalgų autorių – ir VDU docentas dr. Kastytis Antanaitis. Greta įvairių sričių apžvalgų pateikiami ir valstybės institucijų, ministerijų bei didžiausių, seniausių, reikšmingiausių šaliai verslo įmonių pristatymai, kuriuose pasakojama šių įstaigų istorija, minimi svarbiausi čia veikę ar tebeveikiantys asmenys ir jų indėlis į Lietuvos pažangą.

„Valstybių istoriją rašo ne kokia nors nežinoma jėga, ne bevardė liaudis, o konkretūs žmonės. Ir tai, kas per dvidešimt penkerius metus buvo sukurta, iškovota, išmokta ar suvokta, padaryta konkrečių asmenybių. <…> Taip suprantu ir šios knygos paskirtį – kaip dokumento, kuriame užrašyti mūsų istorijos kūrėjų vardai“, – specialiai knygai „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“ rašo Jo Ekscelencija Prezidentas, VDU garbės daktaras, universiteto Tarybos pirmininkas Valdas Adamkus.

Specialiai knygai apie jau nueitą Nepriklausomybės kelią žodžius taip pat parašė Prezidentė D. Grybauskaitė ir Atkuriamojo Seimo Pirmininkas, VDU garbės daktaras prof. V. Landsbergis, cituojama istorinė Prezidento A. M. Brazausko inauguracinė kalba. „Šiandien galime didžiuotis tuo, kad sėkmingai išlaikėme savarankiškumo egzaminą ir nuveikėme daug prasmingų darbų. Esame laisvi, stiprūs ir gerbiami tarptautinės demokratinės bendruomenės nariai, priklausome Europos Sąjungos šalių šeimai, mus saugo NATO“, – šio laikotarpio pasiekimus apibendrina Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Leidėjai rudenį išleis ir specialią anglišką šios knygos versiją, kuri taps puikiai valstybę pasauliui pristatančiu leidiniu. Be to, verslui aktualiausios ir Lietuvą kaip pažangios ekonomikos šalį pristatančios apžvalgos spausdinamos ir neseniai išleistame, bet po pasaulį jau keliaujančiame žurnale anglų kalba „Lithuanian Business Review“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.