Vaistinių augalų racionalaus vartojimo problemų tyrimas

872

VDU

2016 m. birželio 8 d. LR Sveikatos apsaugos ministerijoje vykusioje diskusijoje apie vaistinių augalų racionalaus vartojimo problemas dalyvavo vaistinių augalų tyrimo mokslininkų – ekspertų grupės nariai, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) atstovai prof. akademikas habil. dr. Audrius Sigitas Maruška ir VDU Kauno botanikos sodo vaistinių ir prieskoninių augalų kolekcijų sektoriaus vedėja bei Lietuvos farmacijos sąjungos viceprezidentė vyr. m. d., prof. dr., Ona Ragažinskienė.

Susirinkę vaistinių augalų mokslininkai-ekspertai informavo Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministrą Jurą Požėlą apie visuomenės sveikatos apsaugos problemos sprendimo būtinumą dėl vaistinių aromatinių augalų ir žaliavos preparatų (augalinių vaistinių bei homeopatinių preparatų bei maisto papildų) racionalaus ir tausojančio vartojimo, užtikrinančio Lietuvos gyventojų ligų profilaktiką ir sveiką gyvenimo būdą.

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), Europos farmakopėjos ir Geros gamybos praktikos reikalavimus bei direktyvas vaistinė augalinė žaliava ir iš jos pagamintų produktų kokybė turi atitikti saugumo, stabilumo ir veiksmingumo rodiklius.

IMG_7286

Situacija Lietuvoje

Pastaruoju metu Lietuvoje egzistuoja nestandartinės problemos, susijusios su vaistinės augalinės žaliavos ir jos produktų (maisto papildų, ekstraktų ir kt.) kokybės ir rizikos vertinimu. Valstybinės ir kitos akredituotos laboratorijos, kurios yra įdiegusios standartizuotus metodus, šių problemų nesprendžia.

Lietuvoje nepagrįstas vaistinių, prieskoninių (aromatinių) augalų bei jų produktų racionalus, tausojamasis vartojimas. Šio klausimo sprendimui trūksta vaistinių augalų profesionalių specialistų, universitetų studijų programose nėra Fitoterapijos disciplinos.

Lietuvoje klesti neigiama savigyda vaistiniais augalais. Reklamose, masinėse informacijos priemonėse bei kompetentingų specialistų nerecenzuojamuose leidiniuose paskelbta gausybė receptūrų, kurios pristatomos kaip etnopaveldas, tačiau šių receptūrų kokybė, saugumas ir efektyvumas nėra pagrįsta moksliniais tyrimais.

Pristatas nuo 1924 m. iki šiol kuriamas Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodo Vaistinių ir prieskoninių augalų kolekcijų sektoriaus bazėje – Baltijos šalių regione unikalios vaistinių augalų kolekcijos – farmakognostinis sodas. Šioje bazėje pastaruoju metu kasmet 700 studentų iš Lietuvos ir užsienio (Prancūzijos, Lenkijos, Ispanijos, Kazachijos) aukštųjų mokyklų studijuoja farmacinę botaniką, farmakognoziją, vaistinių augalų molekulinę biologiją, toksikologiją ir atlieka mokomąsias praktikas.

Diskusijų įžvalgos

Vaistiniai (aromatiniai, prieskoniniai) augalai, kuriuose kaupiasi biologiškai veikliosios medžiagos yra tarpžinybinis ir tarpdisciplininis tyrimo objektas. Pastaraisiais metais jų vaistinė augalinė žaliava plačiai naudojama medicinoje, farmacijoje, odontologijoje, kosmetologijoje, fitoterapijoje, veterinarijos praktikoje, maisto pramonėje, žemės ūkyje.

Visuomenės sveikatos apsaugos sistemoje yra ypač aktuali kokybiškų, saugių ir efektyvių augalinių produktų (augalinių ir homeopatinių vaistinių preparatų bei augalinės kilmės maisto papildų ir kitų sveikatinimo priemonių) tyrimo bei jų tausojamojo ir racionalaus vartojimo problema. LR Sveikatos apsaugos ministerijos veikla šioje srityje turi būti prioritetinė tarp kitų ministerijų ir žinybų, palaikantį glaudų ryšį su vaistinių augalų tyrimo mokslininkais – ekspertais.

Diskusijoje taip pat dalyvavo Sveikatos apsaugos ministras Juras Požėla, viceministrė dr. Jadvyga Zinkevičiūtė ir vaistinių augalų tyrimo mokslininkų – ekspertų grupės nariai: Lietuvos farmacijos sąjungos prezidentas prof. habil. dr. Eduardas Tarasevičius, Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejaus direktorius doc. dr. Tauro Antano Meko bei Homeopatijos ir homotoksikologijos asociacijos prezidentė dr. Virginija Teresė Gudavičienė.

IMG_7284

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.